۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

۷ روش برای کاهش التهاب بدن

7 روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ 7 روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ 

۷ روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ ۷ روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ 

 

کاهش التهاب بدن:

التهاب یک واکنش طبیعی ضروری در سیستم ایمنی بدن انسان است. نقش سیستم ایمنی بدن این است که آسیب های جسمی ناشی از بیماری یا آسیب را از طریق شناسایی و پاسخ به خطرات مانند ویروس ها، باکتری ها، سموم و حتی اجسام خارجی کاهش دهد. به عنوان مثال ، هنگامی که سیستم ایمنی بدن یک تهدید فوری را احساس می کند – مانند ویروس سرماخوردگی یا آسیب سلول به بریدگی – چیزی را به نام پاسخ التهابی ایجاد می کند.

هدف از این پاسخ تحریک سلول های آسیب دیده برای آزادسازی جنگجویان شیمیایی مانند هیستامین ها و پروستاگلاندین ها برای محافظت در برابر مزاحمان در حالی که سلول های سفید خون و آنتی بادی های ضد عفونت آنها را جذب می کند. با وجود عوامل تاثیرگذار فراوانی که آتش التهاب بدن را شعله ورتر می کنند، نقش اصلی و عمده را چیزی که می خوریم بازی می کند. وقتی بیمارانم با برنامه غذایی وزن کم می کنند که حاوی غذاهای ضد التهابی است، علاوه بر وزن چربی که از دست داده اند، وزن اضافه دیگری نیز کم می کنند که به خاطر التهاب بدنشان بوده است.

اما با اینکه غذا می تواند مسیر طولانی در کاهش التهاب را بپیماید، راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که کمکتان می کند در زندگی از التهاب خاص شوید. به نظر من این ها مهمترین موارد هستند که با کمکشان می توانید بهبود قابل توجه ی کسب کنید:

۱. مواد مغذی درست را به بدن برسانید:

به دلیل عواملی که کنترل زیادی روی آن ها نداریم، از جمله کمبود مواد معدنی خام و زمان عبور غذا، حتی کامل ترین برنامه غذایی طراحی شده برای کاهش التهاب هم نمی تواند همیشه ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیداند ها و دیگر موارد مغذی را به صورت مطلوب مهیا کند. در این میان مکمل های ضد التهابی مورد علاقه ام عبارتند از روغن ماهی با کیفیت (اینجا واقعا کیفیت بسیار مهم است) کورکومین (ماده فعال موجود در زردچوبه)، رزوراترول و تولسی .

۲. کمتر قرار گرفتن در معرض مواد سمی:

گفته می شود بیش از ۸۰.۰۰۰ ماده سمی در دنیا ممنوع اعلام شده است اما هر ساله، ۲۰۰۰ ماده شیمیایی جدید تولید می شوند و راه خود را به غذاها، محصولات آرایشی و تمیز کننده های خانگی باز می کنند. بسیاری از این مواد، اصلاً روی انسان آزمایش نشده اند. متاسفانه استفاده از این شیمیایی در محصولاتی که انسان هر روز با آنها سر و کار دارد موجب افزایش سطح التهاب می شود. هر سال مدتی را باید دور از این موارد سپری کنید. همچنین مواردی مانند روزه داری، خوردن غذاهای رنگارنگ (میوه و سبزیجات) و خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی ارگانیک کمکتان می کند به مقابله با مواد سمی بپردازید و کمتر در معرض آن ها قرار بگیرید.

۳. با فکر ورزش کنید:

تحقیقات نشان داده ورزش می تواند در کاهش التهاب بسیار تاثیر گذار باشد. چه وزنه های سنگین بزنید و چه ورزش های سرعتی انجام دهید، این کار به صورت کلی درمانی فوق العاده برای از بین بردن التهاب به حساب می آید. عرق کردن نیز یکی از موارد ضروری برای سم زادیی از بدن است. فقط این مورد را در ورزش خود چک کنید: اگر بیش از یک ساعت ورزش با شدت بالا انجام دهید، ممکن است بدن واکنش التهابی از خود نشان دهد.

۴. میزان استرس را کم کنید:

استرس مزمن می تواند باعث تحریک یا تشدید التهاب مزمن شود. هر زمان بیماری را می بینم که دچار استرس شدیدی است، مطمئن می شوم از مشکل التهاب نیز رنج می برد. متاسفانه آرامش داشتن در دنیای امروز و کمی رها کردن ذهن به کاری دشوار تبدیل شده و به همین خاطر هم التهاب بدن به این شدت رشد داشته است. تحقیقات نشان می دهد فعالیت هایی مانند مدیتیشن و هر کاری که موجب آرامش و کاهش کورتیزول در بدن می شود، تاثیر چشم گیری روی کاهش سطح استرس و در نتیجه التهاب دارد.

۵. خوب بخوابید:

تحقیقات ثابت کرده اند که خواب بد می تواند موجب تحریک بدن و افزایش التهاب شود.

حتی سالم ترین برنامه غذایی هم نمی تواند تاثیر منفی بد خوابیدن را جبران کند.

چون کمیت و کیفیت خواب، هر دو نقشی اساسی در سلامت کلی بدن و حتی تنظیم

وزن بدن ایفا می کنند. در طول خواب عمیق، مغز و سیستم عصبی مرکزی به کارهایی

در بدن می رسند که درست مانند خانه داری است.

غدد لنفاوی به تخلیه فرآورده های متابولیسم و کاهش التهاب کمک می کند. بدون خواب

کافی، بدن و سیستم عصبی مرکزی نمی توانند به خاطر تاثیر استرس ریکاوری کنند.

خواب با کیفیت، ترکیب اصلی هر برنامه ای است که تاش دارد التهاب را کاهش دهد.

من توصیه می کنم هر شب هفت تا هشت ساعت خواب با کیفیت و آرام داشته باشید.

۶. نسبت به اصول، بی توجه نباشید:

من بیمارانی داشتم که به شدت روی مواد مغذی مطلوب و برنامه غذایی کامل تمرکز کرده بودند.

طوری که مواردر ضروری ضد التهابی مانند نوشیدن آب به اندازه کافی را فراموش کرده بودند.

همچنین نور عادی خورشید در روز، راهی عالی برای تولید ویتامین D است که به کاهش التهاب

کمک می کند.

در مسیر رسیدن به سامت، اجتماع را نیز فراموش نکنید: روابط سالم، یکی از موارد کلیدی مقابله با

التهاب است.

یکی از کارهایی که در این رابطه انجام می دهم، این است که جمعه ها با خانواده یا دوستانم به پیاده روی

در طبیعت می روم.

۷. بایستید و گل ها را بو کنید:

امروزه تکنولوژی دنیا را فراگرفته و همه به دنبال راه هایی هستیم که سریع تر کارهایمان را انجام دهیم.

اما با این کار، خیلی چیزها را در زندگی از دست می دهیم.

تحقیقات نشان داده آرامش داشتن، تمرکز حواس و زندگی در لحظه می تواند استرس را کاهش و سلامت

کلی بدن را بهبود ببخشد.

هورمون اصلی استرس بدن یعنی کورتیزول و التهاب را کاهش دهد. فراموش نکنید التهاب مزمن از عوامل

تمام بیماری های روی زمین است، اما یک برنامه ضد التهابی مناسب که با برنامه غذایی سالم و تغییر

سبک زندگی همراه باشد می تواند راه حلی مناسب برای پیشگیری از بیماری باشد.

برای دیدن :

ایران دخت 

۷ روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ ۷ روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ ۷ روش برای کاهش التهاب بدن ٬ درمان التهابات بدن ٬ کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬  ،  کاهش التهاب بدن ٬ چگونه التهاب بدن را کاهش دهیم؟ ٬ 

نوشته های مرتبط

آشنایی با خواص سیاهدانه

فاطمه میرزایی

آشنایی با خواص و مضرات گلابی

هادی گراوندی

استامینوفن کدئین ( ACETAMINOPHEN )

هادی گراوندی

۲ دیدگاه

بیتا ۱۴۰۰-۰۱-۲۶ at ۰:۰۱ ق٫ظ

خیلی عالی بود

پاسخ
هادی گراوندی ۱۴۰۰-۰۱-۲۶ at ۱۱:۰۵ ق٫ظ

از پستهای دیگر هم دیدن بفرمایید.

پاسخ

ارسال دیدگاه

هفده − 1 =