۵ تیر ۱۴۰۳
پوست مو زیبایی مجله ایران دخت

لوازم آرایشی گیاهی کاملاً بی خطر هستند؟

، لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک ، محصولات آرایشی گیاهی ، ارگانیک یعنی چه؟

لوازم آرایشی گیاهی کاملاً بی خطر هستند؟ ٬ لوازم آرایشی طبیعی ٬ لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک ٬ محصولات آرایشی گیاهی ٬ ارگانیک یعنی چه؟ ٬ 

 

همه آنچه باید در مورد ارگانیک های زیبایی بدانید:

اگرچه مردم از محصولات شیمیایی که بیشتر از ویژگی های مثبت، عوارض دارند، خسته شده و خواهان محصولات آرایشی گیاهی هستند اما اعتماد کورکورانه هم چندان فایده ای نصیبتان نمی کند. این که کورکورانه به واژه گیاهی اعتماد کنید، چندان منطقی به نظر نمی رسد چرا که متخصصان معتقدند حتی محصولات آرایشی بهداشتی ارگانیک هم کاملاً ایمن و بی خطر نیستند و در این مورد بحث های زیادی وجود دارد. اینکه واژه گیاهی روی محصولات را بخوانید نمی تواند شما را از همه خطرات مصون کند. لابد می پرسید چرا؟ این ها اطلاعاتی است که در سایت های معتبر بهداشتی و سلامت جهان منتشر شده است. پس بهتر است قبل از تصمیم برای خرید این مطلب را مطالعه کنید.

ارگانیک یعنی چه؟

هیات تایید محصولات ارگانیک استرالیا (ACO) درباره محصولات ارگانیک توضیح می دهد: ممکن است یک محصول، یک یا دو مورد از ترکیبات آن ارگانیک باشد و برچسب ارگانیک دریافت کند اما بقیه ترکیبات آن شیمیایی و مصنوعی باشد. بنابراین تشخیص محصول ارگانیک قضیه بسیار دشوار خواهد بود. در حقیقت ارگانیک یعنی محصولی که به روش کاملا طبیعی ساخته شده باشد و در تولید آن هیچگونه مواد شیمیایی، حتی زمان آبیاری، کودپاشی و… گیاهان مورداستفاده در آن، استفاده نشده باشد.

از کجا بدانیم یک محصول گیاهی است؟

محصولات آرایشی بهداشتی ارگانیک و گیاهی معمولاً با برچسب «گیاهی » یا «طبیعی» معرفی می شوند و ب هعنوان یک خریدار از روی برچسب محصول می توانید متوجه گیاهی بودن آنها شوید. در حقیقت این برچسب هم چندانن می تواندن شان دهنده طبیعی و ارگانیک بودن محصول باشد چراکه درصد طبیعی بودن محصولات متفاوت است و محققان معتقدند هیچ محصولی ۱۰۰ درصد ارگانیک نیست.

عبارت USDA نشان می دهد که این محصولات طبق استانداردهای تعریف شده، ارگانیک محسوب می شوند. احتمالاً به عنوان یک خانم به محصولات گیاهی علاقه دارید چرا که دوستدار سلامت و پوست خود هستید. اما سوال این است که آیا «گیاهی » همیشه مساوی با «سلامت » هست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می دهیم.

لوازم آرایشی گیاهی چه خواصی دارند؟

اکسید تیتانیوم، اکسید زینک و اکسید آهن ازجمله مواد معدنی طبیعی هستند که در انواع لوازم آرایشی ارگانیک به کار می روند و می توانند شادابی پوست را افزایش دهند. در تولید محصولات آرایشی گیاهی از مواد گیاهی مثل رزماری، بابونه، سدر، آلوئ هورا )تامین نرمی و رطوبت پوست و تامین ویتامین های ضروری) و… و آنت یاکسیدا نهای طبیعی و مواد رنگی طبیعی مثل حنا (اثرات ضدقارچ و تقوی تکننده مو)، و سمه،
زردچوبه (ضدالتهاب، آنت یاکسیدان) و… استفاده می شود.

آنتی اکسیدان های طبیعی و ویتامین هایی مثل ویتامین A و C موجود در لوازم آرایشی ارگانیک و گیاهی می توانند به تسهیل درمان آسیب بافتی و برگرداندن وضعیت طبیعی پوست کمک کنند. به علاوه ویتامین A و مشتقات آن دو وظیفه اصلی دارند که به عنوان آنت یاکسیدان و فعال کننده پروتئین ها و ژن های خاصی هستند.

کلاژن سازی، بهبود ظاهر پوست، رفع چین و چروک ها، رفع شلشدگی و افتادگی پوست و… ازجمله مزایای این مواد گیاهی هستند. ویتامین E هم به محافظت در برابر آفتاب، بهبود آسیب ها و شفافیت و سلامت پوست کمک می کند. درنهایت این که استفاده از لوازم آرایشی گیاهی و ارگانیک نسبت به مواد شیمیایی عوارض اندکی دارد، مواد مغذی بیشتری به پوست و مو می رساند، مزایای دارویی دارد و به راحتی روی پوست و مو می نشیند.

ممکن است حساسیت زا باشد؟

قبل از هر چیز باید بگوییم که حتی محصولات گیاهی هم ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و تاکنون موارد مختلفی از بروز این عوارض گزارش شده است. موضوع این است که اگرچه هیچ کس منکر ویژگی های مثبت محصولات گیاهی نیست، اما همین محصولات هم ممکن است عوارضی مثلاً حساسیت، قرمزی، ایجاد جوش و… برای برخی مصرف کنندگان به دنبال داشته باشند.

بنابراین این طور نیست که به صرف گیاهی بودن، همه افراد بتوانند با اطمینان کامل از این لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنند. افرادی که به خودی خود دچار حساسیت ها و التهاب های پوستی هستند و به طور کلی پوست حساسی دارند، بهتر است دقت بیشتری داشته باشند چراکه حتی محصولات صددرصد گیاهی هم م یتواند باعث ایجاد حساسیت در این افراد شود.

کدام لوازم آرایشی مهمتر هستند؟

بیش از هر چیز به لوازم آ رایشی که امکان راه یافتن به داخل بدن را دارند باید توجه داشته باشید. به عنوان مثال رژ لب به دلیل امکان ورود مستقیم به داخل دهان و بدن، ریمل و خط چشم و سایه به دلیل تماس مستقیم با مخاط چشم بیش از دیگر لوازم آرایشی مورد توجه هستند و باید انواع استاندارد آن که از نظر مواد مضر پارابن، سرب، فرمالدئید و… مورد بررسی قرار گرفته اند را انتخاب کنید. لوازم آرایشی دیگر مثل کرم پودر، پنکک، رژگونه و… اگرچه جذب پوست می شوند اما از آنجا که مستقیم وارد بدن نمی شوند کمتر آسیب زا خواهندبود.

چرا نمی توان صددرصد گیاهی تولید کرد؟

موضوع بسیار مهم درا مر محصولات آرایشی ارگانیک این است که اساسا محصول صددرصدا رگانیک وجودن دارد. چرا که اگر قرار باشد لوازم آرایشی کاملاً گیاهی و ارگانیک و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید شود، آن وقت تنوع این محصولات بسیار کم خواهد شد و پاسخگوی نیازهای مشتریان نخواهد بود. به علاوه هزینه و زمان تولید چنین محصولاتی بسیار بالا خواهد بود. به همین دلیل تولیدکنندگان محصولات ارگانیک هم باید مواد شیمیایی مختلف برای ایجاد رنگ و درخشندگی و…اضافه کنند تا هم هزینه ها کم شود و هم تنوع آن باعث شود مشتریان خود را از دست ندهند.

ارگانیک ها همیشه مناسب نیستند!

چه محصولات ارگانیک و چه غیرارگانیک استفاده کنید، مهم میزان استفاده و استاندارد بودن آن است. یعنی اگر از محصولات مرغوب و استاندارد استفاده کنید، معمولاً مشکل حادیب ه وجودن می آید. قطعا ترجیح بر استفاده از محصولات ارگانیک است چون ضرر کمتری دارند. اما به هر حال استفاده مداوم از محصولات آرایشی می تواند برخی بیماری های پوستی مثل آکنه یا جو ش ها را تشدید کند، زیرا یکی از مواد ارگانیکیکه از پشم گوسفند به وجود می آید اوسرین است که در بسیاری از کرم های آرایشی و بهداشتی وجود دارد.

در این صورت اگر افراد مستعد جوش از کرم های ارگانیک حاوی این ماده استفاده کنند به احتمال زیاد آکنه ها یشان شدیدتر می شود. بنابراین تنها انتخاب محصول ارگانیک برای سلامت پوست کافی نیست بلکه باید شرایط پوست هم درنظر گرفته شود.

مراقب تقلبی ها باشید!

نکته دیگر این است که برخی تولیدکنندگان، از اعتماد و استقبال مردم نسبت به محصولات گیاهی سوءاستفاده کرده و برای فروش بیشتر خود بهره می گیرند. امروزه بسیاری از محصولات گیاهی، فقط برچسب «گیاهی » دارند که در واقع همان ترکیبات دیگر محصولات را دارند.

به علاوه بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده که محصولات گیاهی ای در بازار هستند

که موادشیمیایی و دیگر مواد ممنوعه در آنها وجود دارد؛ چنین محصولاتی بسیار مضرند.

بنابراین به هنگام خرید هر محصول دقت کنید که علاوه بر برچسب گیاهی آیا مورد تایید

سازمان بهداشتی مروبطه هست یا خیر!

برای دیدن : 

ایرانـدخت 

 

لوازم آرایشی گیاهی کاملاً بی خطر هستند؟ لوازم آرایشی طبیعی ، لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک ، محصولات آرایشی گیاهی ، ارگانیک یعنی چه؟لوازم آرایشی گیاهی کاملاً بی خطر هستند؟ لوازم آرایشی طبیعی ، لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک ، محصولات آرایشی گیاهی ، ارگانیک یعنی چه؟ لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک 

 

نوشته های مرتبط

ریباندینگ مو چیست و مزایا و معایب آن برای موها

صدیقه مخلوق پور

با خواص شگفت انگیز سیر آشنا شوید …

هادی گراوندی

ویروس کرونا،اعلام حالت فوق‌العاده بین‌المللی درباره مقابله با این ویروس

صدیقه مخلوق پور

۲ دیدگاه

سحر مرادی ۱۴۰۰-۰۱-۱۰ at ۳:۵۸ ب٫ظ

مرسی از پستای خوبتون

پاسخ
هادی گراوندی ۱۴۰۰-۰۱-۲۶ at ۱۱:۱۱ ق٫ظ

سپاس

پاسخ

ارسال دیدگاه

دوازده − دوازده =