۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

فواید جینسینگ

جینسینگ نام گیاهی است که در طب سنتی چین از آن استفاده می شود. جینسینگ کم رشد و کوتاه است، دارای ریشه های گوشتی و بسته به مدت رشد به سه روش طبقه بندی می شود تازه، سفید، قرمز. جینسینگ انواع مختلفی دارد که پرطرفدارترین آن جینسینگ آمریکایی و جینسینگ آسیایی است. جینسینگ شامل دوترکیب فوق العاده است جینسنوزیدها و گینتوین. این دوترکیب مکمل یکدیگر هستند و سلامتی را تامین میکنند. با ما همراه باشید تا در این مقاله شمارا با ۱۰ خاصیت شگفت انگیز جینسینگ آشنا کنیم.

۱- دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

جینسینگ به علت ترکیبات جینسنوزید می تواند التهاب را بهبود بخشد و ظرفیت آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش دهد. یک مطالعه نشان داده که جینسینگ قرمز کره ای سبب کاهش التهاب و بهترشدن فعالیت های آنتی اکسیدانی سلول های پوستی افرادی که اگزما دارند می شود.

۲- بهبود عملکرد مغز

جینسینگ می تواند به بهتر شدن عملکرد مغز همچون عملکرد حافظه، رفتار، خلق و خو کمک کند. مطالعات نشان داده که مصرف ۴۰۰ میلی گرم جینسینگ روزانه به مدت ۸ روز سبب بهبود آرامش و تمامی مهارت های ریاضی می شود. همچنین درسایر مطالعات نشان داده شده است که جینسینگ تاثیرات مثبتی بر عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارد.

۳- سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

مطالعات حاکی از اثرات جینسینگ بر سیستم ایمنی بدن بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی است. عصاره جینسینگ می تواند اثر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند انفولانزا را افزایش دهد.

۴- فواید ضد سرطانی

مطالعات نشان می دهدجینسینگ خطر مبتلا شدن به برخی سرطان ها را کاهش می دهد. جینسنوزیدهای موجود در جینسینگ به کم شدن التهاب کمک شایانی می کند. افرادی که جینسینگ مصرف می کنند کمتر از کسانی که جینسینگ مصرف نمی کنند به سرطان های لب، دهان، مری، معده، روده ی بزرگ، کبد و ریه مبتلا می شوند. جینسینگ به بهترشدن بیماران شیمی درمانی و کاهش عوارض و افزایش اثر بخشی برخی داروهای شیمی درمانی کمک می کند.

۵- سطح انرژی را افزایش می دهد

جینسینگ با بالا بردن انرژی خستگی را کاهش می دهد. تحقیقات حاکی از این است که جینسینگ نه تنها با کاهش خستگی کمک می کند بلکه باعث بالا رفتن فعالیت بدنی نیز می شود.

۶- سبب کاهش وزن می شود

بعضی از جینسینگ ها سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شوند. تحقیقات نشان داده که جینسینگ panax برای کاهش وزن مناسب است. همچنین چای لاغری جینسینگ یک ملین برای دفع چربی است به این صورت که با با افزایش سوخت وساز دربدن باعث چربی سوزی می شود.

۷- سبب کاهش قندخون می شود

جینسینگ در کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت مفید است تحقیقات نشان داده جینسینگ آمریکایی و آسیایی کارکرد سلول پانکراس بهتر می کند و باعث افزایش تولید انسولین می شود و جذب قند خون را دربافت ها زیاد می کند. همچنین جینسینگ با محافظت آنتی اکسیدانی که دارد که سبب کاهش رادیکال های آزاد در سلول های دیابتی می شود کمک شایانی می کند.

۸- سبب روشن شدن رنگ پوست می شود

برگ جینسینگ و گیاه جینسینگ دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین ها و مواد معدنی است که این مواد برای پوست فوق العاده هستند همچنین این مواد باعث نابودی سلول های مرده پوست و درنتیجه روشن شدن پوست می شوند.

۹- سبب رفع اختلالات جنسی می شود

در یک مطالعه ۴۵ مرد مبتلا به ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ بوده اند با مصرف جینسینگ قرمز کره ای یا دارونما به مدت هشت هفته مشاهده شده که اختلال نعوظ آنها کاملا بهبود یافته.

۱۰- برای قاعدگی

جینسینگ یک گیاه آرام بخش است، بیشتر برای خانم هایی که از ناراحتی قاعدگی رنج می برند مفید است همچنین می تواند کمک شایانی به گرگرفتگی، اضطراب، علائم افسردگی، کاهش میل جنسی، بی خوابی، کاهش ریزش مو و سایراختلالات در زنان میانسال کمک کند.

چه کسانی باید از مصرف جینسینگ خودداری کنند؟

جینسینگ هم مانند سایر مکمل ها دارای عوارض جانبی نیز هست. بسیاری از این عوارض به علت تداخل دارویی است، افراد زیر از مصرف جینسینگ بدون تجویز پزشک خودداری کنند:

  • کودکان و خردسالان
  • خانم های مبتلا به فیبروز رحم، رطان سینه، تخمدان ورحم و آندومتریوز
  • افراد مبتلا به دیابت
  • بیماران کلیوی
  • خشکی دهان
  • سرگیجه
  • واکنش های الرژیک و پوستی
  • سردرد
  • افزایش ضربان قلب

توجه: مصرف جینسینگ برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

 درصورت بروز  هرگونه عارضه ای به پزشک خود اطلاع دهید.

نوشته های مرتبط

روغن شترمرغ و تاثیر شگفت انگیز آن بروی پوست

صدیقه مخلوق پور

چه مدل عینک آفتابی به فرم صورت من می آید؟

صدیقه مخلوق پور

تاثیر کفش در سلامتی زنان باردار

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

یک + 1 =