۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سواد رسانه ای گذشته

فضای مجازی چیست؟

نمی توان فضای مجازی را مترادف با اینترنت دانست، اما اینترنت ابزار ورود به فضای مجازی است. اینترنت سامانه ای جهانی از شبکه های رایانه ای به هم پیوسته است که از « مجموعه پروتکل اینترنت » برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند، به عبارت دیگر اینترنت، شبکه شبکه هاست که از میلیون ها شبکه خصوصی، عمومی،دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده است که با آرایه وسیعی از فناوری های الکترونیکی و نوری به هم متصل شده اند. اگر بخواهیم آنچه اینترنت را تشکیل می دهد معرفی کنیم باید به سه بعد اشاره کنیم :

زیر ساخت : 

منظور از این عنوان، وسایلی فیزیکی است که امکان اتصال و دسترسی به فضای مجازی را فراهم می کند که شامل روش اتصال به اینترنت اعم از استفاده از خطوط تلفن (Dial-up)، خطوط زمینی پهنای باند ( از طریق کابل کواکسیال، فیبر نوری یا سیم مسی‌)، وای فای (Wi-Fi)، ماهواره و فناوری ۳G, 4G,4.5G,5G تلفن همراه و غیره، همچنین دستگاه اتصال به اینترنت اعم از تلفن همراه، تبلت، رایانه و … می شود.

خدمات :

منظور نرم افزارهایی است که روی زیرساخت فضای مجازی ارایه می شوند و شرایط برقراری ارتباط اینترنتی را برقرار می کند.

محتوا :

منظور نوع و میزان داده ها ( Data) و اطلاعاتی است که از طریق نرم افزارهای فضای مجازی منتقل می شوند که می تواند در قالب متن، صوت، تصویر، ویدیو و یا فایل کاربردی باشد و به لحاظ موضوعی هم شامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، دینی، آموزشی، سرگرمی و … می شود.

از این سه مورد آن که اهمیت و کاربرد بیشتری دارد، خدمات فضای مجازی است. فضای مجازی آن قدر از لحاظ محتوایی خدمات متنوعی دارد که به سختی می توان دسته بندی ای از آن ارایه داد، اما خدمات موجود را تقریبا می توان در دسته بندی های استقرایی زیر نشان داد:

خدمات پایه : موتورهای جست و جو و …

خدمات مبتنی بر انتشار اطلاعات : شامل وبگاه های خبری و اطلاع رسانی و پایگاه های تخصصی در موضوع های مختلف علمی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و …

انتقال پیام: مانند رایانامه ( ای میل)، پیام رسان های فوری ( Telegram,whatsApp,… ) و برقرارکننده های تماس صوتی و تصویری ( Imo,Skype,… ).

فضای مجازی چیست؟

اشتراک گذاری: مانند سرویس های میزبانی فایل (۴share)، متن، صوت، عکس، ویدیو (Instagram,YouTube,aparat , …) و … .

آموزش و تحصیل : شامل دانشگاه های آن لاین و وب سایت های درس محور.

خدمات شهروندی بین مردم و حاکمیت : اعم از دولت الکترونیک (e-government)، امور قضایی، ثبت درخواست ها، مجوزها و … .

کسب و کار : تجارت الکترونیک اعم از خرید و فروش کالا، تراکنش های مالی، مبادله بورس و اوراق بهادار و …

شبکه های اجتماعی و پیام رسان : شبکه های اجتماعی موبایلی ( Beetalk , Tango , …) و …فضای مجازی چیست؟

تفریح و سرگرمی : شامل انواع بازی های رایانه ای، گیم ها، ورزش های فکری و …

نوشته های مرتبط

آینده اینترنت

irandokht admin

ویژگی های فضای مجازی

irandokht admin

رایانامه ( ایمیل )

irandokht admin

ارسال دیدگاه

سه × 5 =