۲۵ فروردین ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

آشنایی با خواص و مضرات آویشن

آشنایی با خواص آویشن ...

آشنایی با خواص و مضرات آویشن را باهم برسی می کنیم و اینکه آشنایی با خواص و مضرات آویشن مقابله با آکنه با آویشن

طبیعت آویشن :

طبیعت آویشن گرم و خشک می باشد .

آویشن حاوی :

آویشن حاوی ویتامین K . A ، آهن ، کلسیم ، و منگنز و منبع آنتی اکسیدان ، آهن ، پتاسیم می باشد .

مقابله با آکنه با آویشن :

اگر از خریدن و استفاده محصولات ضدآکنه خسته شده‌اید و هیچ نتیجه‌ای از آن‌ها نمی‌گیرید، بهتر است به آویشن توجه کنید.
آویشن ، خاصیت ضد باکتریایی ویژه‌ای دارد و به گفته محققان در آینده می‌توان از آن به‌ عنوان یکی از ترکیبات ضد آکنه استفاده کرد.

کاهش فشار خون :

یکی از گونه‌های آویشن که در افغانستان و پاکستان یافت می‌شود، Thymus linearis Benthنام دارد. محققان می‌گویند که عصاره این گونه آویشن ، ضربان قلب را به‌ طور چشمگیری در موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری فشار خون بالا، کاهش می‌دهد و همچنین قادر است که کلسترول خون را پایین بیاورد. یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مند شدن از این فایده آویشن، استفاده از آن به‌ جای نمک در پخت غذاها است.

تسکین و توقف سرفه :

عصاره آویشن که از برگ آن گرفته می‌شود، معمولا به ‌عنوان نوعی درمان طبیعی برای مقابله با سرفه به‌کار می‌رود. یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ترکیب برگ‌های آویشن با پیچک، هم سرفه و هم سایر علائم برونشیت را تسکین می‌دهد. دفعه بعدی که به گلودرد و سرفه مبتلا شدید، حتما چای آویشن بنوشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن :

دریافت همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی، آن هم به ‌صورت روزانه، ‌واقعا کار سختی است. خوشبختانه، آویشن سرشار از ویتامین C است و همچنین منبع خوبی برای دریافت ویتامین A محسوب می‌شود. اگر احساس کردید که درحال مبتلا شدن به سرماخوردگی هستید، مصرف چای آویشن می‌تواند به بهبودی سریع‌تر شما کمک کند. در کنار این‌ها، آویشن حاوی این عناصر نیز هست: مس، فیبر، آهن و منگنز.

خوش ‌بو کننده :

امروزه بیشتر محصولات ارگانیک و طبیعی مراقبت از پوست حاوی آویشن هستند. با توجه به خاصیت‌های ضد قارچی و ضدعفونی‌کننده آویشن ، این گیاه در تهیه دهان ‌شویه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آویشن حتی در تولید دئودورانت‌های طبیعی نیز کاربرد دارد.

تقویت‌کننده خلق‌وخو :

عصاره آویشن معمولا برای عطر درمانی و کسب آرامش مورد استفاده قرار می‌گیرد و این کاربرد بیش از همه به نوعی ترکیب فعال در آویشن به نام کارواکرول ارتباط دارد. محققان در سال ۲۰۱۳ میلادی متوجه شدند که کارواکرول، فعالیت‌های نورنی در مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علاوه بر افزایش احساس رضایت از زندگی، خلق ‌و خوی افراد را هم تقویت می‌کند. پس استفاده منظم از عصاره آویشن می‌تواند احساسات مثبت را زیاد کند و باعث بهبودی در وضعیت خلق‌وخو شود.

آشنایی با خواص آویشن …

نوشته های مرتبط

 خواص باور نکردنی خرفه …

هادی گراوندی

خواص و مضرات آشواگاندا (بوزیدان)

هادی گراوندی

انواع یقه ی دلبری و ویژگی های آن

مدیر محتوا