۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

آشنایی با خواص امگا۳

امگا3 درمان کننده

آشنایی با خواص امگا۳      خواص امگا۳      امگا۳

یک نوع چربی وجود دارد که، زمانیکه صحبت از چربی می شود قطعا شما تمایلی به کاهش آن ندارید:

منظور از این نوع چربی ینی اسیدهای چرب امگا۳.

دو مورد مهم این اسید های چرب ینی ، EPA (ایکوزاپنتائنوئیک اسید) و DHA (دکوزهگزاوائیک اسید)، که در درجه ی اول در برخی از ماهی ها یافت می شوند.

ALA (آلفالینولیک اسید) ، یکی دیگر از اسید های چرب امگا۳ می باشد که در منابع گیاهی مانند آجیل و دانه ها یافت می شود. باید بدانید که بدن شما  نه تنها برای عملکرد درست به این اسیدهای چرب نیاز دارد، بلکه مزایای قابل توجهی برای سلامتی دارند.

چگونه به سلامتی شما کمک می کنند؟ 

امگا۳

چربی خون (تری گلیسیرید): امگا۳

 

امگا3 درمان کننده

امگا۳ درمان کننده

مکمل های روغن ماهی می تواند باعث کاهش سطح تری گلیسیرید شود و از انباشت آن جلوگیری کند و سطح اضافی آن را کاهش دهد. وجود مقادیر بالای چربی خون در بدن، شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته ی مغزی قرار می دهد.

افسردگی:

محققان در طی تحقیقاتی دریافته اند، مناطقی که بیشتر از غذاهای دریایی و یا غذاهایی با مقادیر زیاد امگا۳ مصرف می کنند خیلی کمتر از سایر مناطق دچار انواع افسردگی می شوند. تاثیر مکمل های روغن ماهی بر افسردگی کاملا اثبات نشده است. برای اثبات این تاثیرات  تحقیقات بیشتری لازم است که مشخص شود امگا۳ می تواند تغییر ایجاد کند یا خیر.

رشد کودکان:

طبق تحقیقات محققان، اسید چرب DHA برای رشد بینایی و عصبی در نوزادان بسیار مهم است.

آسم:

استفاده از مواد غذایی حاوی امگا۳ و همچنین مصرف مکمل آن سبب کاهش التهابات می شود. عامل اصلی بیماری آسم التهاب می باشد. البته به مطالعات بیشتری نیاز است تا مشخص شود که آیا مکمل های روغن ماهی عملکرد ریه را بهبود می بخشد و یا کم کردن میزان داروهای مورد نیاز فرد که برای کنترل شرایط مصرف می کند.

بیش فعالی:

امگا3 درمان کننده

امگا۳ درمان کننده

برخی از مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی می تواند علائم و نشانه های بیش فعالی را در بعضی از کودکان کاهش دهد و مهارت های ذهنی آنها را مانند فکر کردن، به یادآوردن مطالب  و یادگیری را بهبود ببخشد. البته باید بدانید که تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است و در حال حاضر از امگا۳ به عنوان یک درمان اصلی استفاده نمی شود.

بیماری آلزایمر و از دست دادن قدرت حافظه:

برخی از تحقیقات نشان دهنده ی این است که استفاده از امگا۳ ممکن است به محافظت در برابر بیماری های آلزایمر و زوال عقل کمک کند و تاثیر مثبتی در کم کردن روند کاهش تدریجی حافظه ی مرتبط با پیری داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که این تحقیقات کامل نمی باشد.آشنایی با خواص امگا۳

چگونه امگا۳ را تامین کنیم؟

در صورت امکان سعی کنید که برای تامین اسید های چرب امگا۳ از غذاهای شامل امگا۳ به جای مکمل ها استفاده کنید. سعی کنید دست کم هفته ای دو  وعده ماهی، که سرخ نشده باشد و یا اینکه دارای مقدار ریادی روغن ماهی باشد را مصرف کنید. این غذاها سرشار از اسیدهای چرب DHA و EPA امگا۳ می باشند. بهترین و ایمن ترین نوع ماهی برای مصرف ماهی سالمون و قزل آلا می باشد.

امگا۳ درمان کننده

بهترین منابع برای تامین اسید چرب نوع ALA:

  • گردو
  • بذر کتان و روغن بذر کتان
  • روغن کانولا
  • روغن سویا
  • دانه های چیا

با اینکه محصولات حاوی اسید های چرب امگا۳ دارای مزایای بسیاری برای سلامتی هستند، اما بعضی از آن ها، مانند روغن ها و آجیل ها، دارای کالری بسیار بالایی می باشند. بنابراین سعی کنید که این دسته را در حد اعتدال مصرف کنید.

امگا۳ درمان کننده

آیا باید مکمل مصرف کنید؟

قطعا قبل از مصرف مکمل بایستی با پزشک خود مشورت کنید. بسته به شرایطی که هر فرد دارد به خصوص اگر داروهایی را مصرف می کند، پزشک متخصص هشدارها و توصیه هایی را برای هر فرد دارد. یکسری مقررات برای مصرف امگا۳ موجود است.

یکسری از قرص های حاوی اسید های چرب امگا۳ برای بزرگسالان توصیه می شود.

معمولا به بیماران قلبی توصیه می شود روزانه از ترکیبات روغن ماهی مصرف کنند.

برخی افراد ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند که این موضوع فقط با دستور پزشک مشخص می شود.

سوء هاضمه و نفخ شایع ترین عوارض مصرف زیاد روغن ماهی می باشد.

در این موارد بهتر است از مکمل های دارای روکش استفاده کنید.

در بعضی موارد مکمل های امگا۳ (اسیدهای چرب DHA و EPA) می توانند احتمال خونریزی را بیشتر کنند.

اگر در شرایطی هستید که خونریزی دارید و یا از داروهایی استفاده می کنید که خونریزی را افزایش می دهند بدون توصیه ی پزشک هیچ گونه مکمل دارای امگا۳ را مصرف نکنید.

اگر می خواهید در ارتباط با “تاثیرات امگا۳ در درمان افسردگی” اطلاعات بیشتری بدست بیاورید، سایر پست های مجله تخصصی را مطالعه کنید.

برای دیدن :

ایران دخت

آشنایی با خواص امگا۳ خواص امگا۳ چگونه امگا۳ را تامین کنیم؟

نوشته های مرتبط

کاربردهای میکرودرم و مزایا و معایب آن

مدیر محتوا

اصل ۹۹ و ۱۰۰ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

SPF در کرم ضد آفتاب

مدیر محتوا