۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
پوشاک و مد

آشنایی با استایل یونیسکس

شاید بارها برایتان سوأل پیش آمده باشد که چرا رنگ آبی مخصوص مردها است؟ یا یک لباس مردانه چه ویژگی هایی دارد؟ این مرز ها چگونه به وجود آمده یا چه کسی آنها را تعیین کرده است؟ یونیسکس در لغت به معنای تک جنسی یا فرا جنسی یا میان جنسی است و در صنعت مد و فشن به محصولاتی اشاره می کند که برای استفاده هر دو جنس مونث و مذکر تولید می شود. در معنای کلی می توان گفت به لباس ها و اکسسوری هایی گفته می شود که بدون در نظر گرفتن جنسیت خاصی طراحی می شوند. در طول گذر زمان جامعه حکم کرده که زنان به شکلی و مردان به شکل دیگری لباس بپوشند. معمولاً از مدرسه شروع می شود، فرم آبی برای پسر ها و فرم صورتی برای دخترها است اما استایل یونیسکس تمام آنها را از بین می برد. شاید از خود بپرسید چطور ممکن است لباس هایی که تولید می شوند هم سایز مردان باشد هم زنان؟ آنچه که مشخص است این است که لباسی پیدا نمی شود که هم به هیکلی بودن مردان بخورد هم به ظرافت زنان پس طراحان با طراحی لباس هایی که نیاز به سایز دقیقی نداشته باشد لباس ها را طراحی می کنند. در این مقاله سعی بر آشنایی بیشتر شما با استایل یونیسکس را داریم.

تاریخچه مد یونیسکس

اولین قدم های پوشش بدون جنسیت از اواسط قرن ۱۹ شروع شد و تا اوایل قرن ۲۰ با موج اول فمنیسم (برابر خواهی زنان) ادامه یافت. زنان که به دنبال بدست آوردن حق رأی برابر با مردان بودند لباس های عصر ویکتوریا را زیر سوال بردند و لباس هایی ساده تر، کاربردی تر و نزدیکتر به الگوی مردانه انتخاب کردند. به اعتقاد برخی منشاء پیدایش پوشاک بدون جنسیت در واقع از جنگ جهانی دوم است، زمانی که زنان مجبور شدند در موقعیت هایی که لازم بود از شلوار استفاده کنند و به نیروی کار بپیوندند. اما با ظهور صلح و تلاش برای برگشت به روز های قبل کلیشه های جنسیتی قبلی تقویت شد و مردم دوباره به لباس های سفت و سخت جداگانه برای مردان و زنان برگشتند. امروزه مد بدون جنسیت آنقدر معمول شده که شما حتما بدون آنکه بدانید چیز غیر جنسیتی پوشیده اید.

برخی از استایل هایی که با استفاده از آنها می توانید استایل یونیسکس داشته باشید!

 ژاکت جین

ژاکت جین عادی ترین چیزی است که می توانید روی شلوار و تی شرت هایتان بپوشید.این ژاکت ها از آنجایی که تفاوت چندانی در ساختار زنانه یا مردانه بودنشان ندارند، زنان و مردان می توانند آنها را بپوشند و ظاهر فوق العاده شیک و اسپورتی به آنها بدهد.

 تی شرت های بزرگ یا OVERSIZED

برخی تیشرت های زنانه وجود دارند که مردان نمی توانند بپوشند، اما زنان می توانند تیشرت های مردانه بپوشند همچنین تیشرت های مردانه برای زنان بسیار جذاب و زیبا و راحت است. مردان نیز می توانند از تی شرت هایی با رنگ سرد مانند هلویی، آبی روشن، صورتی که معمولا در زنان دیده می شود استفاده کنند.

 لباس راحتی

راحت ترین پوششی همه ما به حال داشتیم این پوشش است، اینها نیز تک جنسیتی هستند، لباس های راحتی به ویژه لباس راحتی های جدید دارای ویژگی جدیدی هستند که در هیچکدام از آنها به جنسیت خاصی اشاره نشده و همه می توانند آن را بپوشند.

 کت شلوار

اکثر خانم ها سعی می کنند با لباس رسمی کت و شلوار در جلسات شرکت کنند، چیزی که قبلا فقط پوشش مردان بود. زنانی که از کت و شلوار استفاده می کنند از اعتماد به نفس فوق العاده ای بهره می برند.

 سرهمی

اگر چه این لباس قدیمی شده، اما به تازگی دوباره مد شده. لباس های سر همی پوشش تک جنسیتی نیز دارد که هم برای مردان و هم برای زنان خوب است. تنها چیزی که برای پوشیدن یک سرهمی احتیاج دارید یک تیشرت است.

 هودی ها

این لباس کاملا تک جنسیتی است. با استفاده از این لباس، مخصوصا در زمستان ها، روی شلوار های جین یا شلوار های ساده استایل فوق العاده ای به شما می دهد. بسیاری از پسران و دختران در مدارس از هودی استفاده می کنند.

 کلاه های زمستانی

کلاه های ساخته شده از مواد پشمی که معمولاً روی شلوار جین و تی شرت پوشیده می شود مناسب فصل زمستان است. این کلاه هم برای زنان و هم برای مردان مناسب است.

 برند های پوشاک یونیسکس

Tomboyx: بنیان گذاران این برند تصمیم گرفتند لباس هایی را طراحی کنند که هر کسی فارق از جنسیت بتواند در آن احساس راحتی کند.

big bud press: یک شرکت تک جنسیتی در لس آنجلس است که تولید لباس، برای هر بدن و هر جنسیتی می کند.

Lanefortyfive: این برند به تولید لباس های بدون جنسیت مشهور است. طراحان این برند از لباس های قدیمی سالها پیش ایده گرفته اند. همچنین لباس های این برند در طرح ها و رنگ هایی تولید می شود که برای مردان و زنان مناسب است.

Rad Hourani: این شرکت نیز در لاین لباس های یونیسکس کار می کند. طبق صحبت های موسس این برند: لباس هایی که این برند طراحی و تولید می کند هیچ ارتباطی با سن و جنسیت و ..ندارد، هورامانی ادامه می دهد ما به هنگام طراحی یک لباس به ملیت، قومیت، نژاد توجهی نمی کنیم.

Zara: این برند مشهور نیز در سالهای اخیر بعضی محصولاتش را مانند جین، هودی و تی شرت هایش را بدون بچسب تفکیک جنسیت وارد بازار کرده.

Selfridges: این شرکت در سال ۲۰۱۵ موج جدیدی از یونیسکس را به راه انداخت.

افراد مشهوری که از لباس های بدون جنسیت استفاده می کنند جیدن اسمیت، یانگ تاگ، کانیه وست، ریچل وود، آلیس کوپر، فردی مرکوری، دیوید بویی و… با استفاده از این سبک لباس حمایت خود را از این سبک اعلام کردند.

 و در آخر

یونیسکس یک ویژگی نیست بلکه یک سبک با عناصر خاص است. سبک یونیسکس در صنعت مد روز به روز بیشتر پیشرفت می کند و وسیع تر می شود. برای اینکه به سبک یونیسکس لباس بپوشید نیاز به موارد خاصی ندارید، قطعاً در خانه وسایلی را دارید که یونیسکس هستند. می توانید در تابستان ها از تی شرت های سایز بزرگ و در زمستان ها از پلیور های ساده استفاده کنید و استایلی زیبا و ساده برای خود به وجود بیاورید.

نوشته های مرتبط

مراحل نخ کردن چرخ همه کاره

هادی گراوندی

شیک‌ترین تیپ‌های پاییزی برای بانوان

فاطمه میرزایی

کمدی از لباسهای خانگی را با هم انتخاب کنیم

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

15 − سیزده =