۲۶ خرداد ۱۴۰۳
پوست مو زیبایی مجله ایران دخت

رفع آکنه به شیوه سنتی در ۵ گام

رفع آکنه به شیوه سنتی در 5 گام ، متخصص طب سنتی ، بیماری های شایع پوستی ، صابون های گیاهی ، درمانگاه های طب سنتی ، صابون گیاهی ، رفع آکنه به شیوه سنتی در 5 گام ، متخصص طب سنتی ، بیماری های شایع پوستی ، صابون های گیاهی ، درمانگاه های طب سنتی ، صابون گیاهی ، 

رفع آکنه به شیوه سنتی در ۵ گام ، متخصص طب سنتی ، بیماری های شایع پوستی ، صابون های گیاهی ، درمانگاه های طب سنتی ، صابون گیاهی ، رفع آکنه به شیوه سنتی در ۵ گام ، متخصص طب سنتی ، بیماری های شایع پوستی ، صابون های گیاهی ، درمانگاه های طب سنتی ، صابون گیاهی ، 

 

رفع آکنه به شیوه سنتی در ۵ گام:

آکنه یا جوش یکی از بیماری های شایع پوستی در نوجوانان، جوانان و خانم هاست. از دیدگاه طب سنتی، پوست عضوی دفعی است یعنی سموم و اخلاط مضر بدن را بیرونم یریزد تا ارگان های داخلی بدن سالم بمانند. بنابراین برای رفع جوش باید به دو عضو کبد و رحم (در خانم ها) توجه ویژه داشت. به عبارتی باید اخلاط بدن را به تعادل رساند و سموم را از راه دفعی دیگری مثل روده از بدن خارج کرد.

بیماران معمولاً به عنوان آخرین روش درمانی آکنه به طب سنتی پناه می آورند. در این زمینه باید به آنها یادآور شد که درمان نهایی آکنه طولانی مدت است و نیاز به صبر و حوصله بسیار دارد. درمان آکنه از دیدگاه طب سنتی در ۵ قدم خلاصه می شود که در ادامه به آنها اشاره می شود:

گام اول: اصلاح سبک زندگی

قدم اول درمان آکنه، اصلاح سبک زندگی است. در آغاز روند درمان، اصلاح تغذیه زیرنظر متخصص طب سنتی توصیه می شود. برای این منظور فرد باید از مصرف غذاهای چرب، تند و ادویه دار، شیرینی و شکلات، انواع کنسرو، فست فود، تنقلات مضر مثل چیپس و پفک و همچنین سیگار خودداری کند و در عوض از مواد غذایی مفید همچون زرده تخم مرغ عسلی، آبگوشت با گوشت بره ی کساله، گوشت کبک و بلدرچین، ماهی قزل آلا و انواع آش ها (آش گشنیز، آش زرشک، آش آلو، آش انار و…) استفاده کند. ساعت غذا خوردن نیز باید تنظیم شود. از آنجا که این افراد معمولا پرخوری می کنند باید میزان غذای خود را تقلیل داده و به طور منظم ورزش کنند. از دیگر راه کارهای موثر در رفع جوش، داشتن خواب کافی است.

خواب بین ساعت ۹ شب تا ۲ صبح در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این ها حمام کردن به طور مرتب با آب ولرم جهت باز کردن منافذ پوست توصیه می شود. همچنین باید از مصرف شوینده های شیمیایی مثل صابون و شامپو و دستکاری جوش ها پرهیز کرد. در بعضی بیماران جوان با آکنه های نوع دموی، انجام حجامت عام زیرنظر متخصص طب سنتی می تواند کمک کننده باشد؛ البته در صورتی که بیمار ضعف عمومی نداشته باشد.

گام دوم: تقویت هضم معده

قدم دوم درمان آکنه، اصلاح و تقویت هضم معدی و دفع فضولات آن زیر نظر متخصص طب سنتی است. تا زمانی که هضم اول (معدی) مختل باشد و دفع فضولات از طریق روده به طور کامل انجام نشود، احتمال عود آکنه وجود دارد. در این مرحله از انواع مرباها (مربای بالنگ، به، هویج و سیب)، رب های مقوی دستگاه گوارش (رب به، رب انار و…) و روغن مالی های موضعی استفاده می شود. برای مثال می توان از آب انار ترش و شیرین و رب انار (یک قاشق چای خوری بعد از هر وعده غذایی) بهره برد. البته توجه به وضعیت لینت مزاج بیمار نیز بسیار اهمیت دارد. یکی دیگر از توصیه های مهم، نوشیدن مخلوط خاکشیر و آب داغ هنگام صبح به صورت ناشتاست که علاوه بر لینت مزاج باعث نیکویی رنگ رخسار نیز می شود.

گام سوم: مصرف داروهای خوراکی

قدم سوم، تجویز داروهای خوراکی با هدف پاک سازی بدن است. این داروها باید با درنظر گرفتن وضعیت فرد توسط متخصص طب سنتی تجویز شوند. اگر هم فرد از یبوست رنج می برد باید حتما موضوع را با متخصص طب سنتی در میان گذاشته و با کمک داروها و مواد غذایی خاص جهت رفع آن اقدام کند.

گام چهارم: مصرف داروهای موضعی

قدم چهارم، تجویز داروهای موضعی شامل ماسک ها و بخورهای گیاهی به خصوص بخور گیاه بابونه است. ضماد ختمی نیز می تواند به رفع دمل ها و آکنه های بزرگ کیستیک کمک کند.

برای این منظور باید مقداری گل ختمی سفید را پودر کرده و با اندکی آب مخلوط کنید

تا به ضمادی با قوام مناسب تبدیل شود.

جهت افزایش اثر بخشی این ضماد می توان روی آن را با پانسمان بسته پوشاند یا به اندازه نصف قاشق مرباخوری به آن سرکه اضافه کرد. این ضماد را باید حدود یک تا دو ساعت بعد از پانسمان باز کنید و روزی سه بار آن را روی پوست قرار دهید. به این ترتیب آکنه نضج پیدا کرده و به راحتی تخلیه می شود. البته باید از هرگونه دستکاری آکنه خودداری کرد زیرا این کار برای همیشه باعث باقی ماندن جای آکنه یا لک روی پوست م یشود. یکی دیگر از توصیه ها برای بهبود آکنه، استفاده از صابو ن های گیاهی به جای صابو ن های شیمیایی است.

گام پنجم: اصلاح مزاج پوست

قدم پنجم و نهایی، رفع آثار باقی مانده جوش است که با اصلاح مزاج پوست و تقویت پوست صورت می گیرد. آکنه علاوه بر تاثیر مخرب روی ظاهر، از نظر روانی نیز باعث درگیری ذهنی افراد، به خصوص جوانان می شود. بنابراین درمان و جلوگیری از عود آن حائز اهمیت است.

لازم به ذکر است که تشخیص و درمان آکنه باید زیرنظر متخصص مجرب صورت بگیرد. در حال حاضر ویزیت و مشاوره غذایی مبتلایان به انواع آکنه در درمانگاه های طب سنتی دانشگاه تهران (بخش پوست و مو) انجام می شود.

برای دیدن :

ایران دخت 

 

 

 

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

فاطمه میرزایی

بررسی پماد کالامین

فاطمه میرزایی

اصل ۱۷۶ و ۱۷۷ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

5 + بیست =