۸ خرداد ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

خواص و مضرات آب درمانی ۴

خواص و مضرات آب درمانی ۴

خواص و مضرات آب درمانی ۴ ، خواص و مضرات آب درمانی ۴ ، خواص و مضرات آب درمانی ۴ ، خواص و مضرات آب درمانی ۴ ، خواص و مضرات آب درمانی ۴ ، تقویت فکر و حافظه ، تقویت فکر و حافظه ، تقویت فکر و حافظه ، تقویت فکر و حافظه ، تقویت فکر و حافظه ، تقویت فکر و حافظه :، ایران دخت، ایراندخت ، تأثیرات آب درمانی ، تأثیرات آب درمانی ، تأثیرات آب درمانی ، تأثیرات آب درمانی ، تأثیرات آب درمانی

اثرات آب درمانی در حرکات ورزشی :

حرکت در آب، حجم تنفسی ریه را بالا برده، از تجمع ترشحات و خلط در ریه و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می کند و با تنفس بهتر، سلامت بیشتر ریه ها را تضمین می نماید. لازم به تذکر است که آب به دلیل برخی خواص فیزیکی نظیر چسبندگی، شناوری، فشار و غلظت، اثرات بسیار مفیدی در انجام حرکات ورزشی دارد و از این خواص در دستگاه های هیدروتراپی (آب درمانی) استفاده می شود.

کنترل تب با آب سرد :

نوشیدن آب سرد و تنقیه با آب سرد، درجه حرارت را در بیماری های تب زا فرو می اندازد، آب سرد اگر برای سر و کف پا به کار رود، درجه حرارت عمومی را در تب پائین می آورد.

آثار کمپرس کیسه آب یخ در مفاصل :

  • کیسه آب یخ اگر زیر بغل گذاشته شود، به منزله ضد احتقان برای تمام بازو خواهد بود.
  • کیسه آب یخ اگر در خم آرنج قرار داده شود، درجه حرارت دست را پائین می آورد.
  • اگر در قسمت بالای پا گذاشته شود، ساق را در زیر زانو نیرو می دهد.
  • کیسه آب یخ اگر روی زانو و پاشنه پا نهاده شود، اثر ضد احتقان پا خواهد داشت.

برطرف کردن مواد زاید از روی زخم ها :

از جمله موارد دیگری که از هیدروتراپی (آب درمانی) در ورزش به کار برده می شود، تمیز و برطرف کردن مواد خارجی از روی زخم ها، خراشیدگی ها، تاول ها و دیگر صدمات ورزشی است که در پوست بدن به وجود می آیند.

با آب درمانی و شنا در آب، این صدمات پوستی از روی بدن برداشته می شود.

آثار آب درمانی بر دردهای عصبی :

کمپرس کیسه یخ یا آب سرد در سر، از احتقان و هجوم خون در سر جلوگیری می کند که در برطرف ساختن سردرد و دردهای عصبی مؤثر می باشد.

بهبود روحیه و افزایش نشاط :

از اثرات مستقیم آب درمانی، ایجاد روحیه نشاط و شادابی و سرزندگی و جلوگیری از عوارضی همچون خمودگی، گوشه نشینی و رکود است که در نهایت منجر به افسردگی ها و ناراحتی های روحی و روانی می گردد.

تقویت فکر و حافظه :

وجود آب به میزان کافی، نه تنها شما را قادر خواهد ساخت که فکر فعال و پویا، و حافظه قوی داشته باشید بلکه در چابکی و طراوت ذهن شما نیز مؤثر خواهد بود. همچنین برای درمان بیماری تورم عضلانی و ورم مفاصل، هیچ درمانی بهتر از آب درمانی نیست.

افزایش سوخت و ساز بافت ها :

با شنا کردن در آب و حرکات ورزشی در افزایش حرارت بافت های مختلف بدن، میزان سوخت و ساز با متابولیسم عمومی بافت ها نیز زیاد می شود.

اتساع عروق در بدن :

بالا بودن حرارت آب در آب درمانی، منجر به بالا رفتن حرارت بدن و متعاقب آن متسع شدن عروق و مویرگ ها می شود. در ضمن اتساع عروقی می تواند ناشی از افزایش سوخت و ساز سلول ها باشد که نیاز به اکسیژن اضافی و دفع ببیشتر مواد حاصل از سوخت و ساز دارند.

افزایش جریان خون :

افزایش درجه حرارت بدن، موجب افزایش سوخت و ساز سلول ها می شود که برای جبران کردن این امر، بدن به افزایش جریان خون بافت ها روی می آورد. بنابراین میزان جریان خون نیز متعاقباً، با قرار گرفتن در آب گرم نیز افزایش می یابد.

افزایش میزان فعالیت قلب :

به دنبال اتساع عروقی و زیاد شدن میزان جریان خون میزان خون وارده به قلب نیز افزایش یافته و طبق قانون فرانگ استارلینگ (هرچه خون وارده به قلب زیادتر شود، خون خروجی از آن نیز افزایش می یابد) میزان برون ده قلبی افزایش می یابد و فعالیت قلبی نیز بیشتر می شود.

تأثیرات آب درمانی روی بافت های بدن :

به دنبال تأثیرات فیزیولوژیکی آب درمانی در بافت ها و اندام های بدن، یک سلسله تأثیرات درمانی در فرد مشاهده می شود، از جمله این که در اثر افزایش جریان خون و بهبود وضع تغذیه در اندام ها و دفع سایر مواد زاید، گرفتگی و اسپاسم عضلات فرد بر اثر وقوع تغییرات مذکور، این درد و ناراحتی درمانگیر از بین می رود.

به طور خلاصه می توان گفت که تأثیرات درمانی آب به واسطه اثری است  که بر روی پوست بدن دارد.

گرم کردن عضلات و تغذیه سلول ها :

به عنوان قسمتی از برنامه آمادگی درمانگیران هم می توان از آب درمانی استفاده کرد. منظور این است که برای گرم کردن عضلات بدن، افزایش جریان خون در بافت ها، بهبود وضع تغذیه سلول ها قبل از شروع تمرینات و حرکات جهت تقویت و آماده کردن بدن، می توان از آب درمانی استفاده کرد.

آثار آب ولرم در شادابی بدن :

استفاده آب ولرم (نه سرد و نه گرم)، در زندگی همواره آثار نیکو بخشی دارد و برای کودکان، مردان جوان، زنان ظریف و افراد حساس مناسب است.

روش صحیح کاهش وزن با آب درمانی :

در داخل آب، هیچ گونه ماده مغذی برای بدن انسان، وجود ندارد اما اگر آن را از لحاظ مواد غذایی، غنی نیز فرض کنیم و اگرچه میزان و سرعت کاهش وزن در این روش، ممکن است بسیار مطلوب جلوه نماید اما در واقع از لحاظ اصولی، محدود کردن مواد مصرفی فقط به یک ماده حتی اگر این ماده از لحاظ مواد مغذی بسیار غنی هم باشد، توصیه نمی گردد. چرا که هر ماده غذایی دارای یک سری ترکیبات مورد نیاز بدن با مقادیر متفاوت بوده، و بدیهی است با توجه به نیاز بدن به مواد مغذی مختلف، لذا استفاده از فقط یک نوع ماده غذایی هرچند به طور ظاهری دارای اثر بسیار مثبتی در کاهش وزن باشد، نمی تواند کلیه نیاز های بدن برای رشد و نمو را تأمین کند و در طولانی مدت، فرد دچار کمبود مواد مختلف خواهد گردید.

کاربردهای ویژه آب درمانی :

خواص و مضرات آب درمانی ۴

آب درمانی برای فرح بخشی، آرام بخشی، تقویت عمومی بدن و نظام دفاعی  بدن، تسکین دردهای استخوانی، مفصلی، بهبود گردش خون، درمان بیماری های پوستی، رفع خستگی مزمن، مبارزه با افسردگی و … امروزه در درمانگاه های آب درمانی به کار گرفته می شوند.

درمان به حرکت درآوردن مفاصل با آب درمانی :

بعد از عمل جراحی در صدمات ورزشی، برای بدست آوردن دامنه حرکتی مفاصل می توان از آب درمانی استفاده کرد. از موارد مهم دیگر، کاربرد آب درمانی در ورزش برای تحرک و انعطاف پذیری در عضلات و مفاصل است. در این حالت نیز عضو مورد نظر را در یک وان و  یا ظرف مناسب قرار می دهیم. در صورت امکان می توان از استخر آب گرم استفاده کرد. گرمای آب باعث نرم شدن بافت ها، عضلات و مفاصل می شود. و این امر کیفیت انجام حرکات در عضو صدمه دیده را بهبود می بخشد.

درمان تورم و التهاب اعضاء :

به عنوان قسمتی از درمان فوری ضایعه ورزشی، که باید از آب سرد با درجه حرارت حدود ۱۲/۸ درجه سانتیگراد استفاده کرد. برای مثال، قرار دادن مچ پا یا دست ضایعه دیده در ظرف آب سرد باعث جلوگیری از ایجاد تورم و التهاب در موضع صدمه دیده می شود و درد را کاهش می دهد.

تحریک فعالیت های حیاتی با آب داغ :

کاربرد آب داغ، فعالیت حیاتی را تحریک می کند، ولی موجب رخوت و واکنش های بعدی می شود. پس از کاربرد آب داغ، قسمت هایی از بدن را باید با آب سرد مواجه کرد و با مالش، ایجاد گرما کرد. استفاده از آب داغ، التهاب چشم ها را برطرف می سازد و سبب می شود که دردهای قولنج، شکم، اسپاسم، درد و … در هر بخش از بدن، ساکت می شود.

درمان آسم با آب درمانی :

حمام کامل آب داغ، حملات آسم را بهبود می بخشد. ابتدا دستگاه مرکزی را تحریک و سپس به رخوت می اندازد، لذا بیمار ابتدا احساس برانگیختگی خواهد کرد، سپس کوفتگی.

بالا بردن گرمای بافت بدن :

گذاشتن موقت بطری آب داغ روی پوست، موجب بالا بردن گرمای بافت می شود. بطری آب داغ کاربردهای مؤثری دارد، از جمله زمانی که اعضای انتهایی بدن، سرد شده باشند.

معالجه اسپاسم :

اسپاسم یکی از معضلات بیماران نخاعی است. آب درمانی تا حد بسیار زیادی  اسپاسم را کم می کند به خصوص اگر این آب، گرم باشد. اثرات گرما نیز به حرکت در آب اضافه شده و تأثیر بسزایی در کاهش اسپاسم خواهد داشت.

بالا بردن حجم تنفس :

حرکت در آب، حجم تنفسی ریه را بالا برده، از تجمع ترشحات و خلط در ریه و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می کند. همچنین با تنفس بهتر، سلامت ریه ها را تضمین می نماید. لازم به تذکر است که آب به دلیل برخی خواص فیزیکی نظیر چسبندگی، شناوری فشار و غلظت اثرات بسیار مفیدی در انجام حرکات ورزشی دارد، و از این خواص در دستگاه های هیدروتراپی (آب درمانی) استفاده می شود.

جلوگیری از رسوبات معدنی در بدن :

درمانگیر در انجام ورزش های آب درمانی، با ایجاد افزایش گردش خون در ناحیه کلیه ها و مثانه از رسوب مواد معدنی به شکل سنگ در کلیه ها و مجاری ادرار جلوگیری نموده و به تخلیه بهتر مثانه کمک می کند.

معالجه دردهای ناشی از نخاع :

افزایش گردش خون و گرم شدن نواحی دردناک روی دریچه درد، در شاخ نخاع اثر گذاشته و از شدت درد می کاهد. حرکت در آب و آب درمانی اثرات غیر مستقیم بسیاری دارد که می توان در مورد دردهای نخاعی از آن استفاده کرد.

درمان فشار خون بالا :

افزایش کسری آب در بدن، عامل اصلی به وجود آمدن فشار خون در بدن می شود، به همین دلیل دفاع بدن شما با کم آبی مزمن، کاهش می یابد (این کسری آب در حجم خون شما به ۸ درصد می رسد) و در اثر افزایش فشار خون، بسیاری از مویرگ ها، دچار پارگی می شوند.

بنابراین قدم اصلی در برطرف شدن فشار خون بالا، افزایش مصرف آب، توسط شما برای جبران کاهش ۸ درصد آب موجود در خون است.

درمان کمردرد و بافت های عضلانی :

خواص و مضرات آب درمانی ۴

در آرتروز مفاصل ران و زانو، کمردرد، آسیب های بافت عضلانی، فلج اندام ها و … با استفاده از آب درمانی، درد کاهش یافته، حرکت مفاصل راحت تر انجام شده و دامنه حرکات مفاصل نیز افزایش می یابد. در آب درمانی، اثرات گرما بهتر و طولانی تر بوده، خستگی کمتر و حرکات نرم تر صورت می گیرد. تعداد عضلات فعال و مفاصل متحرک نیز بیشتر هستند.

بهبود مشکلات بی حرکتی :

از دیگر فواید غیر مستقیم حرکت در آب، برای کسانی که مشکل حرکتی دارند، یا

دچار ضایعه نخاعی هستند و یا قطع عضو هستند (به خصوص در افرادی که صدمه نخاع دیده اند)،

عدم تغییر در ستون فقرات می باشد. در افراد دچار ضایعه نخاعی به علت استفاده بیش از حد از

ویلچر و نشستن طولانی مدت در آن، انحنایی به صورت جانبی در ستون فقرات ایجاد می شود،

که این معضل با حرکت درمانی  در آب و شنا برطرف می شود. زیرا ستون فقرات در آب

به حالت کشیده در می آید، حرکت دست ها در آب به تقویت عضلات ناحیه پشت کمک کرده و

در نهایت از ایجاد انحراف ستون فقرات جلوگیری می نماید.

درمان میگرن :

۷۵ درصد وزن آب بدن (در قسمت بالا تنه) توسط حجم آب ذخیره شده در

ستون فقرات شما تأمین می شود. که وجود آب کافی، مانع از به وجود آمدن دردهای موضعی

در این قسمت از بدن می شود.

همچنین طبق نظر متخصصین آب درمانی، بیماری های نظیر میگرن نیز

توسط یک برنامه منظم آب درمانی، قابل درمان خواهد بود.

تأمین آب بدن با خوردن مواد غذایی :

خوشبختانه خوردن مواد غذایی، نقش بسزایی در تأمین قسمتی از منابع آب بدن، دارد.

به طور مثال یک تکه نان، دارای ۳۸ درصد آب و یا یک قطعه سیب زمینی متوسط

پخته شده (به همراه پوست) دارای ۷۰ درصد آب است. به طور متوسط در یک رژیم روزانه مصرف غذایی،

حدود ۳ تا ۴ فنجان از آب مورد نیاز بدن تأمین می شود.

بهترین روش برای رفع خستگی :

شاید آسان ترین، راحت ترین و ارزان ترین وسیله ای که درمانگیران و مردم برای رفع خستگی،

کسالت و کسب آرامش از آن استفاده می کنند، آب باشد.

گرفتن دوش آب گرم، پس از ورزش و درمان بیماری ها، یا

پس از انجام کارهای سنگین روزانه، تقریباً یک امر طبیعی و عادی است که

تمام درمانگیران و سایر افراد، آگاهانه یا بدون آگاهی از آن استفاده می کنند.

بنابراین آب درمانی یک روش عامه پسند است.

درمان آلزایمر :

بیماری آلزایمر در نتیجه خشکی سلول های مغزی به وجود می آید و

در منطقه ای که این خشکی در مغز به وجود می آید، بسیاری از

فعالیت های سلول های مغزی کند شده و به مرور باعث از بین رفتن سلول ها

می شوند. لذا توصیه می شود که ۸ لیوان آب در شبانه روز مصرف کنید، تا

شما را از گزند این بیماری محفوظ نماید.

درمان کوفتگی ها :

در درمان ضایعات ورزشی مزمن مثل کوفتگی، رگ به رگ شدن، پیچ خوردن مفاصل، التهاب و

تورم تاندون یا زردپی می توان از آب درمانی استفاده کرد.

برخی از متخصصان عقیده دارند که در هر مرحله ای از ضایعات سیستم عضلانی و

استخوانی می توان از آب درمانی استفاده کرد.

البته توصیه می شود که در اوایل وجود ضایعه حاد و شدید، از آب گرم نیز استفاده کرد.

برای دیدن :

خواص و مضرات آب درمانی قسمت اول

خواص و مضرات آب درمانی قسمت دوم

خواص و مضرات آب درمانی ۳

مزایای نوشیدن آب گرم را بدانید، کلیک کنید.

ایران دخـت 

نوشته های مرتبط

انواع مو و روش های نگه داری از آن ها

مدیر محتوا

میوه های چاق کننده و پر کالری کدامند ؟؟؟

حسنا سیدجودت

آشنایی با خواص و مضرات شوید یا شبت

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

1 × سه =