۲۶ خرداد ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

خواص و مضرات آب درمانی ۱

آب درمانی (هیدروتراپی)1

آشنایی با آب درمانی یا هیدروتراپی ، آشنایی با آب درمانی یا هیدروتراپی ، آب درمانی یا هیدروتراپی آشنایی با آب درمانی یا هیدروتراپی درمان بیماری ها با آب درمانی مزیت های آب درمانی مزیت های آب درمانی مزیت های آب درمانی خواص آب درمانی خواص آب درمانی خواص آب درمانی خواص آب درمانی خواص آب درمانی مضرات آب درمانی مضرات آب درمانی مضرات آب درمانی مضرات آب درمانی آشنایی با خواص و مضرات آب درمانی خواص و مضرات آب درمانی خواص و مضرات آب درمانی خواص و مضرات آب درمانی ، خواص و مضرات آب درمانی ۱ خواص و مضرات آب درمانی ۱ خواص و مضرات آب درمانی ۱ خواص و مضرات آب درمانی ۱ :

درمان بیماری ها با آب درمانی :

خداوند دانا و حکیم در سوره انبیاء، آیه ۳۰ می فرمایند :

(وَ جَعَلنا مِنَ الْمَاء کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ )

همه چیز را به واسطه آب زنده گردانیدیم.

آب درمانی :

معالجه و مداوا با آب، از قرن ها پیش به عنوان یک شیوه علمی پذیرفته شده که در پزشکی، برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. در میان مردم نیز، به صورت تجربی و با استفاده از آب های معدنی رایج داشته است.

سابقه آب درمانی :

درمان با آب در یونان، روم باستان و چین سابقه ای طولانی دارد. از قرن ۱۸ استفاده از آب در پزشکی رواج یافت و اصطلاح “هیدروتراپی” متداول گشت. در قرن ۱۹ اولین مطب آب درمانی در اروپا گشایش یافت. و در قرن بیستم، خواص آب و مداوا توسط آب گرم و سرد اثبات شد. نتایج تحقیقات نشان می داد که آب وسیله ای بسیار مؤثر و قطعی در بهبود برخی بیماری ها یا کاهش عوارض و حتی ریشه کن کردن دردهای عضلانی و مفاصل، مداوای نارسایی های جسمی، سرعت بخشیدن به کاهش طول دوران نقاهت ناشی از صدمات استخوانی، تقویت عضلات، به کار گیری عضلات غیرفعال، تسریع گردش خون در عروق و حتی تسکین بیماران روحی و روانی و … می باشد.

روش درمانی :

با تحقیقات بیشتر، آب درمانی از شعور ذاتی عالم هستی پیروی می کند که مبتنی بر درمان طبیعی بیماری ها می باشد. این روش درمانی بر پایه و اصل نظافت و پاکسازی عمیق جسم از تمام سموم و عوامل بیماری زا، استوار است. بیماری ها، به صورت کاملاً طبیعی و بدون استفاده از هیچ داروی شیمیایی و یا اعمال جراحی، درمان می شوند، به ویژه بیماری های لاعلاجی مانند پسوریازیس ‌(نوعی بیماری پوستی)، و یا سرطان ها.

مزیت های آب درمانی :

آب درمانی (هیدروتراپی)1

این طب، امتیازاتی بر سایر روش های درمانی دارد که به ۶ مزیت آن به طور مختصر اشاره می کنیم :

۱- درمان طبیعی :

در طب آب درمانی، بیماری به طور کاملاً طبیعی و با استفاده از آب خالص درمان می شود. ولی در سایر روش ها، از داروهای سمی و شیمیایی استفاده می شود که اثرات منفی و ضررهایی بر سلول ها و بافت های حساس بدن خواهند داشت. بدن نیز در برابر آن داروهای سمی واکنش نشان می دهد و بیماری های دیگر را تحریک می نماید. همچنین موجب مسمومیت تدریجی می شوند.

۲- درمان فراگیر :

در آب درمانی، بیماری های متعددی در جسم انسان درمان می شوند. زیرا در این طب، تمام اجزاء و دستگاه های بدن از عوامل بیماری، پاک می شوند و لذا بیماری های متعدد به طور یکجا، درمان می شوند. ولی در سایر روش های درمانی، درمان فقط به همان بیماری اختصاص می یابد.

۳- درمان ریشه ای :

در طب آب درمانی، بیماری به طور ریشه ای درمان می شود. زیرا فرآیند طب آب درمانی، مقابله با ریشه های بیماری است. که آن ریشه ها، سموم و ذخایر انباشته شده می باشند. به روش آب درمانی، تمام این ریشه های عامل بیماری، دفع می شوند.

۴- درمان یک نوبتی :

در آب درمانی، بیماری در یک نوبت و در مدت زمان بین ۱۰ الی ۴۰ روز درمان می شود. ولی در سایر روش های درمان، در مدت های طولانی و گاهی سال ها طول می کشد.

۵- نظافت و پاکسازی عمیق جسم :

در آب درمانی، کل سیستم بدن، یعنی تمام سلول ها، بافت ها، عصب ها، مفاصل، دستگاه گوارش و … پاکسازی می شوند. و سموم و ذخایر انباشته شده که عامل رشد و نمو میکروب ها، ویروس ها و عوامل بیماری زا هستند، از جسم خارج می شوند.

هیچ روش دیگری، این گونه قابلیت پاکسازی عمیق جسم را ندارد.

۶- بازسازی جسم :

امتیاز بسیار مهم طب آب درمانی علاوه بر سایر مزایا، بازسازی جسم فرسوده و خسته است. چرا که در طب آب درمانی، به تمام سلول های پیر و فرسوده حمله می شود، آن ها را از جسم خارج می نماید و انسان تولدی دیگر می یابد. با خروج سلول های مریض و فرسوده و همچنین پاکسازی سلول های سالم، بافت ها، عصب ها و سایر اجزاء و دستگاه های بدن انسان به سوی سلامتی، نشاط، شادابی و طراوت جسم باز می گردد. و مکانیسم شستشوی کل سیستم بدن، امتیاز بسیار خاص طب آب درمانی است و حیات دوباره به انسان می دهد.

طبقه بندی آب از نظر درجه حرارت در آب درمانی :

 • آب خنک تر از دمای بدن (۳۷ درجه)، اثر برانگیزنده، خنک کننده و محرک دارد.
 • آب گرم تر از دمای بدن، تقویت کننده، نیرو بخش، و قدرت آفرین است.
 • آبی که داغ است، آرامش به جود می آورد و دردها را تسکین می بخشد. ولی ایجاد خستگی مفرط می نماید.
 • آبی که اندکی از درجه حرارت بدن، پائین تر است، یعنی آب ولرم (۲۷ تا ۳۲ درجه)، یا آب نه سرد و نه گرم (۳۲ تا ۳۵ درجه) همیشه سودمند است.

چرا آب درمانی مفید است؟

محققین می گویند روش آب درمانی، به این دلیل مفید است که آب درمانگران، توجه و همدلی کافی به وضع جسمی و روانی بیماران دارند. و نیز این درمان در محیطی آرام انجام می گیرد، که در بیماران، موجب آرامش عصبی، کاهش تنش، و احساس بهبود جسمی و فکری می شود. همه این موارد به شخص درمان گیر کمک می کنند.

ممنوعیت استفاده از آب درمانی :

اگرچه استفاده از آب درمانی، یک روش بدون خطر و بی عارضه است، و می توان آن را برای اکثر بیماران تجویز کرد، اما بهتر است در هنگام استفاده از آب درمانی، به چند نکته توجه داشت :

۱- در هنگام وجود اختلال حسی در درمان گیران، باید در درجه حرارت آب، دقت زیادی به عمل آورد، زیرا امکان ایجاد ضایعه، پس از استفاده از آب گرم و درمانگیرانی که دچار اختلالات حسی هستند، به وجود آید.

۲- درمان گیرانی که اختلالات گردش خون، عفونت حاد، زخم باز و وسیع، نارسایی قلبی و یا نارسایی تنفسی و اختلالات غدد دارند، نباید از هیدروتراپی استفاده کنند. در صورت به کار بردن آن نیز، باید دقت بسیار زیادی به عمل آورد. در هنگام استفاده از آب گرم، چون فشار خون پائین می آید، بنابراین در درمان گیرانی که نارسایی قلبی دارند، استفاده از آب درمانی ممنوع است.

۳- آن دسته از درمان گیران زن که دوران قاعدگی را می گذرانند، نباید از هیدروتراپی استفاده کنند.

کنترل نبض :

در هنگام آب درمانی مواظب نبض خود باشید. در تمام زمان آب درمانی، بایستی درمانگیر همه روزه، نبض و فشار خون خود را بررسی کند. نبض باید از ۵۰ در دقیقه پائین تر نیاید. چنان چه میان ۵۰ تا ۶۰ باشد، با حل کردن یک قاشق کوچک عسل در نصف لیوان چای و نوشیدن آن، و سپس نیم ساعت خواب، تنظیم می شود، و به اندازه طبیعی ۶۲ در دقیقه می رسد.

عوامل مؤثر در آب درمانی :

آب درمانی (هیدروتراپی)1

در آب درمانی، دمای آب، مدت استفاده از آب و تعداد جلسات درمانی متناسب با شدت بیماری و شرایط جسمی و روانی بیمار، بسیار مهم و تأثیرگذار می باشند.

تأثیرات مهم آب درمانی در زندگی روزانه :

به کمک آب درمانی، می توان بسیاری از مشکلات جسمی روزانه خود را را بهبود ببخشیم :

 • اجابت مزاج خود را فعال سازیم.
 • جریان ادرار، را منظم کنیم.
 • پوست را پاک کنیم و منافذ را برای تعریق، باز نگه داریم.
 • خواب طبیعی و سالم داشته باشیم.
 • هضم خود را بهبود بخشیم.
 • درجه حرارت را به هنگام تب، کم کنیم.
 • تعریق را کم کنیم، آن گاه که فزون تر از اندازه طبیعی باشد.
 • جریان خون را تسریع نمائیم.
 • درجه حرارت را در شرایط لرز، بالا ببریم.
 • التهاب در هر قسمت از بدن را کاهش دهیم.
 • در هنگام بیماری، تشنگی را مرتفع سازیم.
 • تمام ضایعات از قبیل زخم، بریدگی، شکستگی، سوختگی و … را ترمیم کنیم.
 • از چرکی شدن هر قسمت ملتهب، جلوگیری کنیم.
 • درد را به شیوه ای طبیعی، بدون تقبل خطر آثار ناگوار ناشی از مصرف داروهای سمی، آرام کنیم.
 • آسیب های کبد، یرقان، سنگ صفرا، یبوست، قولنج، کهیر، چاقی و … را درمان کنیم.
 • اختلال در آشامیدن، تپش قلب، رماتیسم، نقرس، ضعف جنسی و … را بهبود نمائیم.
 • بیماری هایی از قبیل دمل، کیست سرطان، زخم های خورنده، سل، جذام و … را التیام دهیم.
 • و …

در پست های بعدی به ادامه مطالب مرتبط با آب درمانی خواهیم پرداخت.

برای دیدن :

درمان های خانگی برای زگیل

یخ و زیبایی پوست و مو

درمان خانگی شیار ناخن، کلیک کنید.

ایران دخـت 

نوشته های مرتبط

پاستای آلفردو

زهرا دژ پسند

راهکار هایی برای تنظیم چرخه قاعدگی

زهرا دژ پسند

بررسی محلول موضعی اریترومایسین

فاطمه میرزایی

ارسال دیدگاه

سه × چهار =