۱۱ آذر ۱۴۰۲
سلامت و درمان

نیش حشرات

شما در هرجای دنیا که باشید در دریا ها یا کویر، صحرا ها یا بیابان ها، حیواناتی هستند که راه های خاصی برای حفاظت از قلمرو خود دارند. حشراتی همچون مورچه ها، مگس ها، پشه ها، ککها زنبور ها و… در صورتی که به آنها نزدیک شوید ممکن است نیش بزنند یا گاز بگیرند و باعث آزار شما شود. این گزش ها ممکن است دردناک باشند گزش ها اغلب از طریق دهان حشره با گزش از پوست شما به وجود می آید. اغلب این گزش ها بجز خارش و ناراحتی جزئی باعث به وجود آمدن اتفاقی نمی شوند، اما بعضی از این گزش ها ممکن است کشنده باشند مخصوصا اگر به نیش حشرات حساسیت دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا نیش انواع حشرات را بشناسیم و راههای جلوگیری از گزش را مطالعه کنیم.

۱- نیش پشه:

نیش پپشه اغلب گرد و متورم وکوچک است معمولا تورم بعد از گاز گرفتن مشخص می شود. همچنین ممکن است در چند ناحیه مختلف گزش انجام شده باشد و خارش داشته باشید.

۲- نیش مورچه های آتشنشانی:

مورچه های آتشنشانی شامل مورچه هایی پرخاشگر، سمی با رنگ های قرمز و سیاه که گزش آنها بسیار دردناک وسوزش آور می باشد. گزیدگی معمولا به صورت لکه های قرمز متورم ظاهر می شود که با تاول همراه است و بهبود آن یک هفته طول می کشد. ممکن است در برخی افراد با واکنش های شدید آلرژیک و تنگی نفس  و خارش عمومی همراه باشد. هشدار: (درصورت گزش با نیش مورچه های آتشفشانی بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید)

۳- نیش کک:

نیش کک معمولا به صورت برجستگی های خارش دار و توسط هاله ای از قرمزی احاطه شده. معمولا خوشه ای است و در پا و ساق پا قرار دارد.

۴- نیش ساس:

نیش ساس معمولا بصورت قرمزی های کوچک متورم که نواحی از آن قرمز تیره هست  ظاهر می شود. این گزش ها ممکن است بصورت یک خط با گروهی در نقطه ای از بدن باشند. معمولا نواحی از بدن که لباس و پوششی روی آن نیست مانند دست ها پاها و گردن بیشتر گزیده می شود. معمولا گزش همراه با تاول هایی با خارش بسیار و کهیر است.

 

۵- نیش شپش:

از شایع ترین علائم شپش بدن خارش شدید است که بعضاً باعث پوسته پوسته شدن نیز می شود این نیش معمولا به صورت لکه های ریز دیده می شود.

۶- نیش کنه:

گزیدگی توسط کنه باعث درد و تورم و سوزش شده که اغلب همراه یا تاول و یا مشکل تنفس می باشد. کنه برای مدت طولانی به پوست متصل می باشد.

۷- نیش مگس:

نیش مگس اغلب بی خطر بوده اما امکان دارد باعث انتقال بیماری از حشره و  واکنش های آلرژیک شود. معمولا گزش مگس ها به صورت دردناک و همراه با خارش است.

۸- نیش عنکبوت:

اغلب عنکبوت ها خطری برای انسان ندارند و نیش آنها همانند نیش زنبور  بدون ضرر ویاهمراه با تورم اندک است اما عنکبوت های پرخطر شامل:  عنکبوت قیف (استرالیا)، عنکبوت سرگردان (آمریکای جنوبی)، عنکبوت بیوه سیاه و عنکبوت گوشه نشین قهوه ای هستند. نیش عنکبوت اغلب به صورت جوش یا چرک ظهر می شود و به دنبال آن قرمزی و حساسیت. هشدار: (درصورت گزش با نیش عنکبوت بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید).

۹- نیش زنبور:

نیش زنبور همراه با درد، قرمزی، تورم و یا خارش می باشد. نیش زنبور به شکل یک لکه سفید در پوست پدید می آید. برخلاف بقیه زنبور ها نیش زنبورهای کارگر خار دارد به این شکل که نیش در محل گزش گیر کرده و هنگامی که زنبور تلاش میکند نیش خود را بیرون بکشد شکمش پاره شده و باعث مرگ آن می شود. این نیش می تواند درپوست باقی بماند برای همین هر زنبور فقط یکبار می تواند نیش بزند.

۱۰- عقربها:

اکثریت عقربها را درجهان عقربهای سمی تشکیل می دهند. علائم گزیدگی توسط عقربها عبارتند از: بی حسی، دردشدید، گزگز، تورم در اطراف نیش و احساس سوختگی است.علائم نادر نیزشامل: تنگی تنفس، تعریق، استفراغ، زیادشدن ضربان قلب، بی قراری، گریه های ادامه دار است. علائم شدید بیشتر در نوزادان و کودکان است.

اکثر گزنده ها نیش میزنند اما تعداد خیلی کمی این کار را عمدا انجام می دهند. اکثر این گزش ها بی ضرر هستند و فقط باعث خارش قسمتی از پوست می شوند. گزنده های عمدی شامل:

– کنه
– کنه های چیگر
– کنه های گال
– ساس ها
– کک
– شپش سر
– شپش عانه
– مگس اسب
– مگس های سیاه
– پشه ها

درمان گزش

  • استفاده از کیسه یخ برای کاهش تورم و درد
  • استفاده از کرم های موضعی یا مسکن های دهانی و آنتی هیستامین
  • خمیر نازکی از جوش شیرین و آب درست کرده و درمحل بمالید

درصورت بروز علائم شدید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید

– نکاتی برای جلوگیری از گزیدگی

زمانی که می خواهید به لانه حشرات تهاجمی نزدیک شوید مراقب باشید. می توانید اشخاص آموزش دیده ای را که تجهیزات ایمنی متناسبی دارند استخدام کنید. هنگامی که درخارج از منزل وقت میگذرانید حتما از پوشش مناسبی که باعث جلوگیری از گزیدگی شما می شوند استفاده کنید. از پوشیدن رنگ های خنثی و پرهیز از پارچه هایی با طرح گل، از استفاده کردن از عطر ولوسیون های معطر نیز خودداری کنید.

واکنش های بدن به گزیدگی

غالباً سمی که از طریق گزش یا نیش حشره به بدن شما وارد می شود، باعث واکنش هایی از سمت سیستم ایمنی بدن شما می شود. اکثر مواقع با واکنش فوری بدن همراه می شود مانند قرمزی محل و تورم گزش است. واکنش های همراه با تاخیر شامل خارش و درد است. اگر به سم حشرات حساس هستید بدانید که گزش می تواند منجر به بیماری کشنده و قوی به نام شوک آنافیلاکتیک ایجاد کند که می تواند سبب سفت شدن گلو و سخت شدن تنفس و پایین آمدن فشارخون شود. بعضی گزش ها نیز ممکن است سبب بیماری هایی شود که عوامل عفونی در آن است.

درصورت مشاهده علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید

تب، تنفس دشوار، حالت تهوع یا استفراغ، اسپاسم عضله، ضربان قلب سریع، تورم لب و گلو، گیجی وهمچنین از دست دادن هوشیاری.

نوشته های مرتبط

اصل ۱۱۵ و ۱۱۶ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

چرا باید سیگار را ترک کرد؟

هادی گراوندی

اصل سی سوم و سی چهارم از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

هفده − شش =