۴ خرداد ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود

اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود ، اضافه وزن ، علایم اضافه وزن ، اضافه وزن چیست ، دلایل اضافه وزن ، علت چاقی بی دلیل چاقی ، باعث چه بیماری هایی می شود ، علت افزایش وزن ، 

اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود ٬ اضافه وزن٬ علایم اضافه وزن ٬ اضافه وزن چیست ٬ دلایل اضافه وزن ٬ علت چاقی بی دلیل چاقی  باعث چه بیماری هایی می شود ٬ علت افزایش وزن ٬ اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود ٬ اضافه وزن٬ علایم اضافه وزن ٬ اضافه وزن چیست ٬ دلایل اضافه وزن ٬ علت چاقی بی دلیل چاقی ٬ باعث چه بیماری هایی می شود ٬ علت افزایش وزن ٬  

 

اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود:

 

دریافت بیش از حد کالری در تولدها:

مادران، به ویژه آنهایی که چندین فرزند دارند، هر ماه برای یکی از آنها تولد می گیرند و بدین ترتیب مقدار زیادی پیتزا، هات داگ، چیپس و کیک مصرف می کنند. پیش از اینکه میهمانی تولد بگیرید، گرسنگی خود را با یک میان وعده ی حاوی پروتئین، فیر و آب برطرف کنید. در این میان وعده سبزیجات زیادی به کار ببرید. برای جلوگیری از پرخوری سعی کنید با میهمانان مشغول صحبت شوید و یا از آنان پذیرایی کنید. سعی کنید به جای نوشیدنی های پر کالری از انواع کم کالری آن استفاده کنید. اگر به شدت هوس کیک کرده اید، اشکالی ندارد، بخورید اما تنها یک تکه ی کوچک.

 پختن مقدار زیادی شیرینی و غذا:

آیا از پخن شیرینی و کلوچه با فرزندان لذت می برید؟

اما نتیجه ی این کار چیست؟

یک عالمه شیرینی که باید همه ی آنها را نوش جان کنید.

سعی کنید هنگام پخت و پز از گزینه های سالم استفاده کنید. مثلاً می توانید به جای آرد سفید، از آرد گندم کامل، به جای روغن و کره، از سس سیب و به جای شکلات از کشمش استفاده کنید. شیرینی ها را در اندازه های کوچک تهیه کنید و برای اینکه باقی مانده ی کمری به جای بگذارد، نصف مواد را استفاده کنید. این کار به کودکانتان نیز می آموزد که غذاهای سالم تهیه کنند.

برای اینکه کودکان خود را در تهیه ی یک غذای سالم مشارکت دهید، به فروشگاه  بروید و به آنها بگویید سبزیجات و میوه هایی را انتخاب کنند که می توان با آنها یک رنگین کان درست کرد. برای اینکه به فرزندانتان عادت های غذایی سالم را بیاموزید، آنها را به آشپزخانه برده و در کارهایتان سهیم کنید، مثلاً به آنها بگویید سبزیجات را بشوید و یا سالاد خرد شده را مخلوط کند و کارهایی از این قبیل.

دو بار درست کردن شام:

بیشتر مادران در ابتدای شب برای کودکان کم سن خود یک غذای سریع آماده می کنند و سپس در انتهای شب برای فرزندان بزرگ تر یک وعده ی دیگر می پزند، اما وقتی سر سفره می نشینید با هر دوی آنها شروع به غذا خوردن می کنند. با درست کردن تنها یک وعده شام هم زحمت خود را کم می کنید، هم خانواده را دور هم جمع می کنید و خودتان نیز غذای کمری می خورید.

در پخن غذاهای مورد علاقه ی فرزندانتان از گزینه های سالم تری استفاده کنید، مثلاً در هنگام پخن پیتزا از نان گندم کامل یا پنیر موزارلای کم چرب، سیب زمینی و مرغ پخته شده به جای انواع سرخ شده ی آن استفاده کنید. البته اگر فرزندان کوچکی دارید که باید زود بخوابند، هنگام شام با آنها همراه شوید و یک سالاد پر از سبزیجات همراه با بذر کتان و یا سوپ عصاره ی استخوان مصرف کنید. این گزینه ها دارای کالری کم اما سیر کننده هستند و از پرخوری شام در وعده های دیگر جلوگیری می کنند. در وعده ی بعدی همراه با هم ر خود می توانید از وعده ی اصلی شام خود لذت ببرید.

تند غذا خوردن:

متاسفانه سریع غذا خوردن می تواند چربی های بدن را زیاد کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که غذای خود را تند می خورند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. دلیلش هم این است که بدن برای این که به مغزتان پیام سیری را ارسال کند زمان نیاز دارد.

به اندازه کافی آب نمی نوشید:

ننوشیدن آب کافی می تواند شما را تشنه کند و جالب است بدانید بدن ممکن است به اشتباه، تشنگی را به عنوان علامتی از گرسنگی تلقی کند. در مطالعه ای دانشمندان دریافتند افرادی که قبل از صبحانه، دو فنجان آب می نوشند، نسبت به آن هایی که آب نمی نوشند، ۲۲ درصد کالری کمتری می خورند.

مقابل تلویزیون غذا می خورید:

خیلی ها عادت دارند هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا گشت زنی در اینترنت غذا بخورند، اما واقعیت این است که بدون تمرکز غذا خوردن می تواند سبب پُرخوری شود.

 

برای دیدن : 

ایرانـدخت 

اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود ٬ اضافه وزن٬ علایم اضافه وزن ٬

اضافه وزن چیست ٬ دلایل اضافه وزن ٬ علت چاقی بی دلیل چاقی ٬

باعث چه بیماری هایی می شود ٬ علت افزایش وزن ٬ اشتباهاتی که موجب افزایش وزن می شود ٬

اضافه وزن٬ علایم اضافه وزن ٬ اضافه وزن چیست ٬ دلایل اضافه وزن ٬ علت چاقی بی دلیل چاقی ٬

باعث چه بیماری هایی می شود ٬ علت افزایش وزن ٬  

نوشته های مرتبط

نکات مربوط به سلامتی و تغذیه افراد وگان و وجترین

مدیر محتوا

یقه دراپه به چه اندامی می آید؟

صدیقه مخلوق پور

پیشگیری و درمان شل شدگی بازو

صدیقه مخلوق پور

ارسال دیدگاه

ده + 14 =