۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
کتاب خوب بخوانیم مجله فرهنگ و هنر ایران دخت

آشنایی با کتاب باج سبیل

آشنایی با کتاب باج سبیل ٬ خلاصه کتاب باج سبیل ٬ داستان کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب خوب

آشنایی با کتاب باج سبیل ٬ خلاصه کتاب باج سبیل ٬ داستان کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب خوب ، آشنایی با کتاب باج سبیل ٬ خلاصه کتاب باج سبیل ٬ داستان کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب باج سبیل ٬ معرفی کتاب خوب

 

باج سبیل نوشته های نمایشی جمالزاده:

انتشار نمایشنامه‌های چاپ‌نشدهٔ جمالزاده یک‌بار دیگر جامعهٔ ادبی را متوجه او کرد و نامش را بر سر زبان‌ها انداخت، نمایشنامه‌هایی که برای اولین‌بار از روی دست‌نویسی قدیمی به چاپ رسید؛ آن‌هم با اجازهٔ بنیاد جمالزاده و به ابتکار و کوشش بهروز محمودی بختیاری. این نمایشنامه‌ها، که جمالزاده اولین آن‌ها را در نوزده‌سالگی نوشته است، چه خوب با چهرهٔ قصه‌نویس آشنای ما جفت‌وجور می‌شود. 

پیش از این هم نمایشنامه‌هایی از این نویسنده به چاپ رسیده است، اما این اولین‌بار است که همهٔ آثار نمایشی او یکجا پیش چشم خواننده قرار می‌گیرد. «عشق و تدبیر»، «عالم هم‌قطاری»، «اخوند داریم و آخوند»، «باج سبیل» و «کاه و تیر» عنوان پنج نمایشنامهٔ جمالزاده است که در کتاب باج سبیل به چاپ رسیده است. از این پنج نمایشنامه سه نمایشنامه پیشتر در مجموعه‌ها و نشریات قدیمی به چاپ رسیده بود، اما نمایش «عشق و تدبیر» و «کاه و تیر» ظاهراً بار اول است که منتشر می‌شود. به‌هرحال خواندن این اثر از این لحاظ که جمالزاده را در آن سن‌وسال و فضای مشروطه‌خواهی آن سال‌ها به ما معرفی می‌کند بسیار دلپذیر است.

  • به کوشش بهروز محمودی بختیاری
  • نشر خاموش، چاپ اول ۱۳۹۶
  • ۳۰۰ نسخه
  • ۲۲۴ صفحه

منبع: فصلنامـهٔ رود ، نشریهٔ ویژهٔ مـعـرفـی کتـاب

برای دیدن : 

کتاب خوب بخـوانیم، مجله فرهنگ و هنر ایران دخت 

ایـران دخـت 

نوشته های مرتبط

ردیف آوازی موسیقی ایرانی

هادی گراوندی

آشنایی با ساز کَرب

هادی گراوندی

کتاب وزن های شعر فارسی

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

13 − 7 =