۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
پوران درخشنده
بانوان موفق

پوران درخشنده بانوی موفق در سینمای ایران

بیوگرافی پوران درخشنده ، زندگی نامه پوران درخشنده ، پوران درخشنده بانوی موفق در سینمای ایران ، زندگی نامه پوران درخشنده  ، بیوگرافی پوران درخشنده

 

بیوگرافی پوران درخشنده:

پوران درخشـنده ، که در ۷ فروردین ماه  سال ۱۳۳۰ در شهر کرمانشاه متولد شد، کارگردان، فیلم نامه نویس و تهیه کننده تلویزیون و سینما است که البته بیشتر او را با عنوان کارگردانی می شناسند.

تحصیلات پوران درخشنده بانوی موفق

پـوران درخشـنـده  تحصیلات تکمیلی خود را در مدرسه ی عالی تلویزیون و سینما گذراند و فارغ التحصیل رشته ی سینما با گرایش کارگردانی از این مدرسه است، همچنین دارنده ی لوح افتخار درجه یک هنری معادل دکتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران است.

به گفته ی خودشان ایشان در رشته ی پزشکی هم قبول شده اند، اما در نهایت پزشکی انتخاب ایشان نبوده است و سینما را به دلیل معرفی دنیای جذاب تر دنبال کرده اند.

خانواده

اطلاعاتی که در مورد خانواده ی پـوران درخشـنـده در دسترس است به این صورت است که سه خواهر و سه برادر ستند و بزرگترین دختر در خانواده یشان هستند.

مادرشان مدیر مدرسه و اما عاشق ادبیات بوده اند. به نقل از خودشان: همیشه حرف‌ هایش با یک بیت شعر همراه بود. یکی از دلایل جذب من به شعر و داستان در دوران کودکی و نوجوانی هم همین نکته بود. مادرم همیشه مرا تشویق می‌کرد و تاثیر خیلی زیادی در من داشت.

فعالیت حرفه ای پوران درخشنده بانوی موفق

بلافاصله بعد از فارغ التحصیل شدنشان در سال ۵۴ در سازمان صدا و سیما شروع بکار کردند و در همان زمان اولین فیلم خود بنام طاعون که در باره ی بیماری طاعون در کردستان در سال ۱۳۲۸ می باشد را تهیه می کنند.

اولین فیلم بلندشان، فیلم سینمایی رابطه در سال ۱۳۶۵ می باشد و دومین فیلم شان که موفق شد جایزه بهترین بازیگر خردسال جشنواره فجر را در سال ۶۶ به‌ دست آورد به نام پرنده ی خوشبختی بود. این فیلم همچنین در چند رشته از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین کارگردانی و تدوین و صداگذاری هم کاندیدا شد ولی موفق به دریافت سیمرغ نشد.

 

پوران درخشنده بانوی موفق

پوران درخشنده بانوی موفق

زندگی خصوصی

خانم پوران درخشنده ، هیچ وقت مایل نبود از زندگی شخصی و علت ازدواج نکردنش صحبت کند، اما یک دختر خوانده دارد که او را بزرگ کرده، عده ای می گوید او خواهرزاده اش است که توسط وی بزرگ شده است.

مسیر زندگیشان را بر اساس کمک به سایر افراد جامعه انتخاب کرده اند و در راستای اینکه چگونه می توانند به بقیه کمک کنند قدم برداشته اند. درد های ناگفته جامعه را بازگو می کند و مردمی که درد هایشان را کسی نمی بیند به مردم معرفی می کند. پوران درخشنده بانوی موفق

به نقل از خودشان: از فیلم رابطه تا به امروز مسیری را طی کرده‌‌ام که خودم آن را برگزیده‌ام. از مسیرم منحرف نشدم و تلاش کردم در سینما علت و معلول را در کنار هم نشان دهم.

به عنوان مثال فیلم “هیس!…”، فیلمنامه ای تا حدودی ساختار شکنانه دارد که موضوعی حساس در جامعه ایران را به تصویر کشیده و آن، سوء‌ استفاده جنسی و اذیت و آزار کودکان است.

نشریه معتبر ورایتی ایالات متحده آمریکا نیز از این فیلم تمجید کرد و شهاب حسینی توانست برای این فیلم

جایزه بهترین بازیگر مرد را از دوازد همین دوره جشنواره بین‏‌المللی ACTION ON FILM در کشور آمریکا به‌

دست آورد.

پوران درخشنده بانوی موفق

افتخارات هنری

پوران درخشنده عضو انجمن‌ های فیلمسازان زن آمریکا (WIF) کارگردانان مستقل آمریکا (IFP) و مرکز بین‌ المللی

فیلم کودکان و نوجوانان یونسکو (CIFEJ) نیز هست.

یکی از ویژگی های حرفه ای بیوگرافی پوران درخشنده آن هست که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون

و هم در سینما حضور داشته است. پـوران درخشنده را باید بیشتر کارگردان سینما بدانیم چرا که ۹۲% آثار وی

سینمایی و ۸% آثارش تلویزیونی است. در واقع پـوران درخشنده از مجموع ۱۴ اثری که در کارنامه دارد فقط یک اثر

را برای تلویزیون دارد.

برای دیدن :

آشنایی با زندگی نامه انوشه انصاری

آشنایی با هما سرشار

سهیلا سلحشور کارآفرین موفق

آشنایی با فرزانه فصیحی بانوی دونده

آشنایی با زهرا علیزاده ثانی متخصص قلب و عروق، کلیک کنید. 

ایرانـدخت

نوشته های مرتبط

آناهیتا گیتی _ طراح جواهر ایرانی

مدیر محتوا

سوسن رشیدی قهرمان عشایری

فاطمه میرزایی

آشنایی با بانو آذر اندامی

ارسال دیدگاه

20 + شانزده =