۱۶ آذر ۱۴۰۲
پوست مو زیبایی مجله تخصصی زیبایی و سلامت

شست و شوی صحیح موها و دسته بندی انواع مختلف مو

شست و شوی صحیح موها

یکی از دلایل آسیب دیدن، ریزش، موخوره، شکستگی، کدری، زبری و… مو، نحوه ی شستشوی اشتباه می باشد.

مراحل شست و شوی صحیح

ابتدا قبل از انجام دادن عمل شست و شو نیاز است که یکسری کارها را انجام دهید.

شست و شوی صحیح موها

شانه زدن موها شستشوی

موها را شانه یا برس بزنید.

یک شانه چوبی دانه درشت بهترین انتخاب است.

با این کار موهای آشفته مرتب شده و گره ها باز و مو آماده شست و شو می شود.

وقتی موها را شانه نزنید و موها را بشویید به آن ها شوک وارد می شود که نتیجه اش ریزش هر چه بیشتر مو و ظاهر کدر و شکستگی مو و ایجاد موخوره است.

از دیگر مزایای شانه کردن مو، گردش بهتر خون در کف سر و در نتیجه تغذیه بهتر ریشه و پیاز مو است.

شانه زدن همچنین باعث جلوگیری از تجمع چربی کف سر و پخش آن در همه مو می شود.

به این ترتیب هم موهای درخشان تری خواهید داشت و هم کف سر دچار شوره نخواهد شد.

 

شست و شوی صحیح موها

 

استفاده از روغن  شستشوی

یکی از بهترین کارها استفاده از روغن و چرب کردن کف سر و موها است. روزهایی که قصد دارید موهایتان را با شامپو بشویید حتما از روغن هایی مثل کنجد، نارگیل، کرچک، هسته انگور یا آرگان برای چرب کردن مو استفاده کنید. حتی می توانید یکی از این روغن ها را با روغن بادام یا فندق یا سیاه دانه مخلوط و موها را به روغن آغشته کنید. با یک ماساژ ساده یا شانه کردن موها باعث می شوید تا پیاز و ساقه مو تغذیه شوند. حداقل ۱۵ دقیقه و در صورت امکان ۲ ساعت بگذارید روغن روی موهای شما بماند و سپس به حمام بروید. یکی دیگر از خواص روغن مالی قوی شدن موها و ریزش کمتر آن ها است.

شست و شوی صحیح موها

شرایط مناسب برای شستن موها

مسلما ابتدا نگاه می کنید که آب گرمای کافی دارد سپس اقدام به مرطوب کردن موها می کنید، چونکه آب گرم آلودگی ها را بهتر تمیز می کند و قرا گرفتن در محیط گرم خوشایند تر است. اما حرارت و آب گرم به موها آسیب می زند. مخصوصا اگر حمام کردن شما طولانی باشد و یا اینکه موهای شما بلند باشد. وقتی برای آخرین‌ بار موها را آبکشی می کنید، بهتر است از آب خنک استفاده کنید. این کار باعث می شود روزنه های پوست، ریز و کوچک شوند و هنگام شانه‌کردن نیز احتمال ریزش موهایتان کمتر می شود.

زمان دوش گرفتنتان را کوتاه کنید. زیرا هر چقدر موهایتان بیشتر خیس بمانند، همانقدر در وضعیت شکننده و ترد خواهد ماند.

 

میزان استفاده از شامپو

 

شست و شوی صحیح موها

 

احتمالا به گوشتان خورده است، هر چه کمتر موهایتان را شامپو بزنید بهتر است. استفاده ی زیاد از شامپو موجب کدری و شکنندگی و از بین رفتن حالت موهایتان می شود. آنچه که بیشتر توصیه می شود این است که هر چند روز یکبار موهایتان را با شامپو بشویید و بهتر است که شستشو با آب را ترجیح دهید. البته این نکته بیشتر برای کسانی جوابگو می باشد که موهایی با میزان چربی معمولی و همچنین حجم متوسط دارند. تعداد دفعات مناسب برای شامپو زدن با توجه به جنس و نوع مو، ضخامت تارهای مو، چربی سر، سبک زندگی و نوع محصول استفاده شده برای شستن مو تعیین می شود.

به طور متوسط برای یک فرد عادی، با توجه به جنس مو، شستن یک روز در میان و یا حتی دو و سه روز در میان آن مناسب است. برای شستشوی مو نمی توان یک حکم کلی صادر کرد. اگر موهای سرتان به طور واضحی چرب شده است، کف سرتان می خارد یا به دلیل کثیفی مو پوسته پوسته شده، بدون شک علائمی را می بینید که هشدار می دهد زمان شامپو زدن مو فرا رسیده است. پس بایستی برای شستن موهایتان به جنس موهایتان دقت کنید. همچنین حتما از شامپوی مناسب موهایتان استفاده کنید. شامپوهای غیر استاندارد و یا نامناسب برای نوع موهایتان می تواند به ساقه ی مو آسیب رسانده و یا آن را خشک و کدر و بد حالت کند اما سبب ریزش نمی شود.

شست و شوی صحیح موها

شستشوی

نحوه ی شستشوی موهای خشک

برای نظافت و شستشوی این موها می توان دو روز درمیان موها را شست

ولی بهتر آن است از قاعده کلی استفاده کرده و همان یک روز درمیان بدون خشونت و به آرامی سر را شستشو دهید، البته با ماساژ بسیار آرام و بدون چنگ زدن و برس کشیدن موها پوست سر را باید شست،

دو بار شستشو در هر بار استحمام کافی می باشد.

و در آخر پیشنهاد می شود که:

 • از حوله برای ماساژ دادن شدید موها و برای خشک کردن آنها استفاده نکنید
 •  این کار باعث گره خوردن موها و حتی کنده شدن آنها می شود.
 • به جای این کار، حوله را دور سر بپیچید و به آرامی روی موها فشار دهید،
 • با این کار موها زودتر خشک می شوند.
 • موهای خشک جزو حساس ترین جنس مو هستند
 •  با استفاده صحیح و درست از نرم کننده ها و مراقبت از برخورد نکردن نرم کننده به ریشه موها می تواند در بهبود خشکی مو موثر باشد و همچنین آسیب دیدگی ها را درمان کنند.

نحوه ی شستشوی موهای چرب

نکته: هرچی بیشتر موهایتان را بشورید چرب تر می شوند. احتمالا این مطلب را شنیده اید که شستن بیش از اندازه مو، موجب خشکی آن می شود. ولی در افراد مختلف تاثیرات متفاوتی بر جای می گذارد. در برخی افراد، پوست کف سر برای آنکه از خشکی بیش از حد مو جلوگیری کند، چربی بیشتری ترشح می کند و اگر یک روز هم موهای خود را نشسته باشند، چربی فوران می کند. پس برای اینکه به این وضعیت دچار نشوید، سعی کنید عادات شستشوی مو را تغییر دهید.

این نوع موها را فقط یک روز در میان بدون چنگ زدن خشونت، ماساژ دادن، برس کشیدن باید مورد شست و شو قرار داد، به این صورت که ابتدا موها را در کف دستها قرار داده و بطور دورانی و چرخشی پوست سر را می شویم بدون آنکه ناخن ها و یا نوک انگشتان پوست سر تماس حاصل کند دو دست شستشو در هر بار استحمام کافی می باشد. اولین قدم برای درمان موی چرب، رفتار صحیح با مو و نحوه شستشو است.

با موی خیس نخوابید

خوابیدن با موی خیس یک سری عوارض را به همراه دارد:

 •  این عوارض به سردرد، ایجاد باکتری و قارچ و عفونت پوستی، شوره ی سر، کدر شدن مو، در هم تنیده شدن موها و شکستگی و موخوره اشاره کرد.
 • سعی کنید دوش گرفتن شبانه را به صبح منتقل کنید
 •  موهایتان را به صورت طبیعی خشککنید
 • تا می توانید کمتر از سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید.
 • با این کار از ریزش موها جلوگیری می کنید.

شست و شوی صحیح موها

نکات مهم

  • در زمان خشک کردن اکثر افراد با استفاده از حوله و یا کلاه مدام موهایشان را ماساژ می دهند.
  • درست است که این وسایل از پارچه ی پنبه ای و یا حوله درست شده اند اما انجام دادن این حرکت فاجعه بار می باشد و باعث گره خوردگی و وز شدن بیش از حد موهایتان می شود.
  •  استفاده از سشوار و سایر وسایل سبب آسیب و ایجاد موخوره می شود.
  • از مصرف بیش از حد محصولات مو، مانند اسپری مو، موس، ژل و غیره، بر روی موهایتان اجتناب کنید، زیرا آنها روی مو و پوست سر می نشینند، منافذ را مسدود می کنند و در نهایت منجر به ریزش مو می شوند.
  • اگر موی بلندی دارید شامپو را فقط کف سرتان بریزید.
  • علت استفاده از شامپو از بین‌ بردن چربی و کثیفی‌هاست
  • چربی های اضافی در کف سر تجمع می کنند و شستن زیادی نوک موهایتان سبب از بین رفتن و پوسیدن موهایتان می شود.

مراحل شست و شوی صحیح مراحل شست و شوی صحیح نحوه ی شستشوی موهای چرب نحوه ی شستشوی موهای چرب

نحوه ی شستشوی موهای خشکشرایط مناسب برای شستن موها شرایط مناسب برای شستن موها نحوه ی شستشوی موهای خشک نحوه ی شستشوی موهای خشک

شرایط مناسب برای شستن موها شرایط مناسب برای شستن موها 

 

نوشته های مرتبط

بنزتروپین مسیلات ( BENZOTROPIN MESYLATE )

هادی گراوندی

لوازم آرایشی گیاهی کاملاً بی خطر هستند؟

هادی گراوندی

اصول مهم شیک پوشی بانوان

هادی گراوندی