۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

آشنایی با خواص یونجه …

آشنایی با خواص یونجه ...

آشنایی با خواص یونجه …

طبیعت یونجه :

طبیعت یونجه گرم و تر می باشد.

یونجه حاوی  :

یونجه حاوی ویتامین های A . B . C . D . E . K ، مواد آهکی ، آنزیم ، مواد معدنی پتاسیم کلسیم فسفر و منیزیم و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته‌ای است می‌باشد.

 خواص یونجه :

از نظر پروتئین هم ارزش دانه ای سویاست و تقریباً شبیه پروتئین درجه یک گوشت است ، کلسترول را کاهش ، برای زخم های روده ای ، بیماریهای قندی ، آرتوروز ، کم خونی و اختلالات کبدی مفید است ،جلوگیری از شب کوری ، ضد خونریزی ، معالجه نرمی استخوان و رشد اطفال ، جذب کلسیم را بالا می برد ، ازدیاد شهوت ، چاق کننده ، درمان جوش و کورک ، آرام کردن سرفه ، بذر (مقدار خوراک بذر آن ۱۰ تا ۲۰گرم )آن مقوی تر از سایر اعضای آن است . شکم را جمع می کند ، شیر را زیاد ، مولد منی است ، عادت ماهان را باز بخصوص وقتی آن را در حمام یا بعد از آن بخورند، استحکام دندان ها و استخوانها  بخصوص در کودکان در حال رشد مفید است .

نرم کننده ورم :

کوبیده آن باعسل نرم کننده ی ورم می باش.

قطع سریع خونریزی :

اگر قسمتی از بدن خونریزی کرد روی آن یونجه یا بذر آن بپاشید سریعاً خون ریزی قطع می شود.

 یبوست :

پخته گیاه یونجه برای درمان ورفع یبوست بسیار مفید می باشد.

یونجه برای پاک سازی روده و تصفیه خون :

تحقیقات نشان داده است که مصرف گیاه یونجه برای  پاک سازی روده ها از مواد سمی بسیار مفید می باشد و همچنین برای کاهش کلسترول خون و تصفیه خون بسیار مفید می باشد.

کاهش علائم یائسگی با یونجه :

علت اصلی یائسگی کمبود استروژن است ،اما یونجه دارای فیتواستروژن است ، که برای بانوان یائسه بسیار مفید می باشد. و همچنین برای تعریق شبانه و گرگرفتگی را درمان می کند.

یونجه برای  خشگی واژن و عوارض قاعدگی :

خشکی واژن باعث کاهش میل جنسی و تغیرات خلقی مشود، و هچنین سر درد می گردد. با مصرف یونجه می شود با آنن مبارزه کرد و درمان شود . بانوانی که مبتلا به خونریزی شدید دوران قائدگی هستند می توانند در درمان آن از یونجه کمک بگیرند.

مضرات یونجه :

یونجه هم مانند هر گیاه دیگری می تواند واکنش های آلرژیکی به وجود بیاورد ، بنا براین افرادی که مبتلا به آلرژیک هستند در مصرف آن حتماً احتیاط به عمل بیاورند.

در بیماران خودایمنی، مشکلات کیسه صفرا و پانکراتیت حتماً از مصرف یونجه باید پرهیز شود.

زنان باردار و مادران شیرده و کودکان که هنوز به سن دوازده سالگی نرسیده اند نباید از روغن یونجه استفاده کننند.

متخصصین گوارش این توصیه را می کنند که قبل از  شروع به استفاده از یونجه برای درمان، دوره ای از آماده سازی حاوی بیفیدوباکتریوم را بخورند.

آشنایی با خواص یونجه …  مضرات یونجه کاهش علائم یائسگی با یونجه

نوشته های مرتبط

چگونه مثل سوپر استارها از واکس مو استفاده کنیم

صدیقه مخلوق پور

بهترین حرکات ورزشی برای لاغر کردن شکم

هادی گراوندی

آشنایی با انواع پارچه در طراحی لباس

هادی گراوندی