۵ تیر ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

آشنایی با خواص روغن معطر ترخون

خواص روغن معطر ترخون

آشنایی با خواص روغن معطر ترخون و خواص روغن معطر ترخون را برسی می کنیم . آشنایی با خواص روغن معطر ترخون :

ترخون :

آشنایی با خواص روغن معطر ترخون  ، ترخون از خواص بسیاری بهره مند است که همین مسئله موجب شده است تا افراد زیادی را به خود جذب کند. اکنون به تعدادی از فواید آن اشاره می کنیم و به طور مختصر،مورد بررسی قرار می دهیم.

خواص روغن های ترخون :

درمان کننده دردهای شکمی، افزایش دهنده ی اشتها، تنظیم کننده قاعدگی و بی حس کننده ی دندان از خواص شایع روغن های ترخون است. یونیان باستان این گیاه را برای تسکین دندان درد می جویدند این گیاه همچنین در قرون وسطی، به عنوان یک پاد زهر برای درمان سم مارگزیدگی استفاده می شده است.

از دیگر خواص مفید ترخون، می توان به مواردی چون کمک به هضم بهتر غذا، مسکن ملایم، و کمک کننده خوبی برای پیشگیری از بیماری های قلبی و چاقی اشاره کرد، البته به شرط این که به جای نمک استفاده شود.

این گیاه مخصوصاً اگر به شکل دم کرده مصرف شود. برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار سودمند است. به همین دلیل برای افراد بیش فعال، بسیار مفید است. روغن های ضروری ترخون، به وسیله تقطیر با بخار آب از برگ ها و گل های این گیاه، استخراج می شوند.

از دیگر خواص روغن های ترخون می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خواص روغن معطر ترخون

روغن های ضروری یا همان اسانس های فرار موجود در ترخون، دارای خواص زیادی هستند که از آن جمله می توان به مواردی چون ضد رماتیسم، اشتها آور، کمک به بهبود گردش خون، کمک به گوارش بهتر غذاها،برطرف کننده ی بوی بد، قاعده آور، محرک و کرم زدا اشاره کرد.

درمان رماتیسم و آرتریت : روغن

روغن های فرار ترخون، به دلیل این که جریان گردش خون و لنف را در اندام هایی مانند دست و پا بهبود می بخشند، برای بیماری رماتیسم (درد مفاصل) و آرتریت (التهاب و ورم مفاصل) مفید هستند، یعنی توانایی بسیار خوبی برای افزایش جریان خون دارند. بدین ترتیب موجب گرم شدن ناحیه آسیب دیده می شوند. و علاوه بر این، اجازه نمی دهند که اسید اوریک در آن مکان های خاص تجمع کند. همچنین ترخون به وسیله تحریک دفع ادرار و مدفوع، به سم زدایی نیز کمک می کند.

توزیع اکسیژن و هورمون ها : روغن

روغن های فرار موجود در ترخون، گردش خون و مخاط را بهبود می بخشند و به توزیع مناسب مواد مغذی، اکسیژن، هورمون ها و آنزیم ها در سراسر بدن کمک می کند.

بهبود در عملکرد هضم :

این روغن ها یا اسانس ها، همان طور که در بالا ذکر کردیم، موجب افزایش شیره ی گوارشی در سراسر دستگاه گوارش می شوند و بدین ترتیب به افزایش توانایی بدن به هضم مواد غذایی از طریق تجزیه غذاها به مواد مغذی مختلف کمک می کند.

تسهیل حرکت مواد غذایی در سیستم گوارشی :

ترخون به خصوص برای هضم پروتئین ها و چربی های گوشت، کمک کننده ی خوبی است. و به وسیله تحریک حرکات دودی روده ها، موجب تسهیل حرکت غذا در کل سیستم گوارشی می شود.

کاهش بوی بدن :

بوی تند و معطر ترخون، برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می شود. ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب های روی پوست نیز می شود و به این ترتیب موجب کاهش بوی بدن می شود.

تنظیم قاعدگی :

ترخون علاوه بر آسان و منظم کردن قاعدگی، موجب تسکین مشکلاتی چون دردهای شکمی، حالت تهوع، خستگی و دیگر آزار و اذیت های این دوران خواهد شد.

رشد و ایمنی :

این گیاه به نوبه خود، همه سیستم های متابولیکی را تحریک می کند و در نتیجه رشد و ایمنی بدن را ارتقا می بخشد.

درمان کرم بدن :

سمیت این روغن ، کرم های بدن را می کشد، شامل کرم های گرد و نواری که در روده یافت می شوند، و کرم های قلاب دار که می توانند به هرجایی از بدن بروند. و حتی کرم حشره که برروی زخم ها وجود دارد.

خواص روغن معطر ترخونهشدار :

البته دقت داشته باشید که تا وقتی این روغن ها، به صورت موضعی و خارج از بدن استفاده می شوند، جای نگرانی وجود ندارد. اما هنگامی که به صورت خوراکی  مصرف شوند، باید مراقب باشید. زیرا آن ها سمی هستند. 

برای مطالعه : 

ایران دخت

نوشته های مرتبط

آشنایی با کتاب بدایع الحکم

هادی گراوندی

یقه دراپه به چه اندامی می آید؟

صدیقه مخلوق پور

هر آنچه در مورد لیزر موهای زائد بدن باید بدانیم

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

17 − نه =