۲۶ خرداد ۱۴۰۳
پوست مو زیبایی مجله ایران دخت

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس , تشخص نوع پوست ، شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس , تشخص نوع پوست 

 

انواع پوست:

برای شناخت پوست راه های زیادی وجود دارد. ما برای شما در اینجا به روشی ساده به شما می گویم که پوست شما چه نوع پوستی می باشد.  شناخت پوست اولین گام در تشخیص میزان سلامت آن و همچنین انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب میزان زیبایی و سلامت آ  را افزیش می دهد. به طور کلی به سبب میزان کلاژن بیشتر، پوست مردان ۰۳% ضخیم تر از پوست زنان است. پوست مردان همچنین چرب تر، دارای منافذ بیشتر و خونرسانی غنی تر است. به طور کلاسیک پوست ها به ۵ نوع تقسیم می شوند :

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس ,بهترین رنگ لباس برای انواع پوست

 

 پوست معمولی (Normal skin):

ظاهر این نوع پوست، صاف، شفاف و نرم است . میزان چربی و رطوبت آن متعادل است به نحوی که کاملاً مرطوب است ولی چرب به نظر نمی رسد. منافذ آن کوچک، طبیعی و غیر قابل مشاهده هستند. کاملاً پاک است و هیچ گونه لک یا ضایعه ای بر روی آن دیده نمی شود. همچنین سرعت ساخت و از بین رفتن سلول در آن متعادل است و بنابراین پوسته ریزی و یا ضخیم شدن پوست در آن دیده نمی شود. از دیگر خصوصیات این نوع پوست می توان گفت نه زیاد خشک و نه زیاد چرب میباشد منافذ پوست قابل رویت بوده اما بزرگ و یا مسدود نیستند پس از شستشو نرم و لطیف می گردند به ندرت صورت جوش میزند.

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس ,مرطوب سازی و آبرسانی برای انواع پوست

 
طرز مراقبت  پوست معمولی :

روزی دوبار صورت خود را با شوینده های ملایم شستشو داده و از مرطوب کننده استفاده کنید .

 

پوست خشک (Dry skin):

این پوست ظاهری خشک و دهیدراته دارد. تمایل به شکنندگی آن زیاد و مستعد چین و چروک و پوسته ریزی است. به علت عدم کفایت در تامین رطوبت مورد نیاز و تولید ناکافی سبوم از غدد سباسه، افراد با پوست های خشک در آب و هوای سرد یا در سنین بالاتر با مشکل در آبرسانی مواجه هستند. برای مراقبت از این پوست ها باید به طور مرتب از مرطوب کننده ها و کرم های ترمیم کننده استفاده نمود. از دیگر خصوصیات این نوع پوست  نازک و کاغذ مانند است هنگام لمس آن پوست خشک است منافذ پوست  بسیار ریز می باشند صورت بندرت جوش می زند چون غدد چربی کم کار می باشند بنابراین پوست خشک و  معمولا پوسته پوسته می گردد مستعد چین و چروک می باشد در زمستان پوست خشک تر شده و خارش پیدا می کند .

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس ,مرطوب سازی و آبرسانی برای انواع پوست

 
طرز مراقبت پوست خشک:

همواره از لوازم آرایش ملایم فاقد الکل استفاده کنید هر روز پوست خود را با مرطوب کننده  مرطوب کنید همواره صورت خود را با شوینده های ملایم و غیر صابونی بشویید زیرا صابون چربی پوست شما را با خود می شوید از کرم هایی که محتوی آلفاهیدروکسی اسید میباشد استفاده کنید. این ماده سبب پیلینگ ملایم لایه خشک و مرده خارجی پوست می شود شستشوی صورت با روغن بادام و یا زیتون بسیار موثر می باشد یک سیب را رنده کرده مدتی در یخچال گذاشته و ۵۱ دقیقه روی صورتتان قرار دهید .

پوست چرب (Oily skin):

پوست های چرب همانطور که از نامشان معلوم است، به خاطر ترشح بیش از حد غدد سباسه، ظاهری چرب و براق دارند و منافذ آنها بزرگ و قابل مشاهده است. این نوع پوست مستعد ایجاد شوره، جوش (آکنه)، جوش های سر سیاه، و افزایش رشد میکروبی و در نتیجه ایجاد پاپول ها و پوسچول هاست. از دیگر خصوصیات این نوع پوست پوست اغلب چرب است سطح پوست ضخیم و خشن می باشد منافذ پوست بزرگ و قابل  رویت می باشد پوست براق است. صورت زیاد جوش می زند گرد و غبار و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کند غدد چربی بیش از حد فعال می باشند به همین خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است پوست کمتر چروکیده می شود .

شست و شوی صحیح انواع پوست و روش های شناسایی آن ها

 

طرز مراقبت پوست چرب:

روزی ۲ مرتبه صورت خود را با شوینده های ملایم شستشو دهید همواره از شوینده های  ملایم و غیر چرب و حاوی الکل استفاده کنید از لوازم آرایشی غیر چرب استفاده کنید به خاطر داشته باشید پوست چرب نیز نیاز به مرطوب کننده دارد بنابراین از مرطوب کننده هر روز استفاده کنید. با آب سرد صورت خود را بشویید تا منافذ پوستتان بسته گردد. از غذاهای سرخ شده و شکلات کمتر استفاده کنید .

 

پوست ترکیبی (Combination skin):

این مدل، شایعترین نوع پوست است. که ترکیبی از دو نوع پوست خشک و چرب است؛ به این ترتیب که قسمت های پیشانی، بینی و چانه، چرب و سایر مناطق صورت، خشک هستند. در این پوست هر بخش باید متناسب با دستورالعمل مخصوص خود مراقبت گردد. از دیگر خصوصیات این نوع پوست اغلب افراد پوستشان پوست ترکیبی می باشد بدین مفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشک است خشکی معمولا در نواحی گونه، دور چشم و گردن و چرب در نواحی پیشانی، بینی و چانه بهتر است برای نواحی چرب یک نوع فراورده و نواحی خشک فراورده دیگری استفاده کنید.

دو ماسک عالی برای سفیدی و آبرسانی پوست

 
طرز مراقبت پوست ترکیبی :

صورت خود را روزی ۲ مرتبه با شوینده های ملایم شستشو دهید گلاب برای طراوت پوست بسیار موثر است .

 

پوست حساس (Sensitive skin):

این نوع پوست، بافتی ظریف و شکننده دارد و نسبت به تغییرات مختلف محیطی مانند تغییرات آب و هوایی، نور خورشید، کرم های اصلاح و سایر محصولات آرایشی بهداشتی بسیار حساس است. ظاهر این پوست تقریبا قرمز  رنگ و نازک است و ممکن است بر اثر استفاده از بعضی محصولات آرایشی بهداشتی دچار سوزش و خارش و یا حتی درماتیت شود . به آسانی تحریک می گردد و ایجاد خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی در پوست
می گردد گهگاهی جوش میزند .

آشنایی با انواع ماسک صورت چای سبز

 

طرز مراقبت پوست حساس:

از صابون استفاده نکنید و در عوض لوسیون های شستشوی ملایم و غیر حساسیت زا را بکار ببرید . اگر صد درصد مطمئن نیستید که نوع پوست شما ترکیبی است یا پوست چرب، پوست خشک یا پوست نرمال ابتدا باید پوست «نوع پوست» دارید، می توانید با یک آزمایش ساده از این موضوع مطمئن شوید. در آزمایش خود را کاملاً تمیز کنید سپس با حوله آهسته آب اضافی صورت را بگیرید (بدون کشیدن حوله روی پوست و فقط با ضربه های ملایم) سپس ۵۱ الی ۰۶ دقیقه به همان حالت صبر کنید و در این مدت از هیچ نوع کرم، لوسیون، تونر صورت، یا سرم پوست استفاده نکنید. حالا با دستمال کاغذی تمیز به ترتیب روی قسمت های مختلف صورت بکشید.

برای هر قسمت صورت یک دستمال مجزا استفاده کنید و هر بار دستمال کاغذی را در نور چک کنید. اگر دستمال دارای لکهای چرب بود پوست آن قسمت چرب است. اگر هم چرب نشد آن قسمت دارای پوست خشک است. اگر همه دستمال کاغذی ها چرب شدند یا رنگ زرد ملایمی به خود گرفتند پوست شما چرب است. اما اگر فقط بعض از دستمال ها مثلا قسمت پیشانی یا بینی چرب بودند و قسمت های دیگر فقط مقداری رطوبت به دستمال داده بودند، پوست شما هم ترکیبی است. دقت کنید که لکه های چربی را از لکه های رطوبت تشخیص دهید .

 

راه های دیگری برای تشخص نوع پوست:

راه های دیگری هم برای تشخص نوع پوست وجود دارد مثل احساس کشیدگی پس از شستوشوی صورت که به معنی خشکی پوست است و اگر فقط در نواحی گونهها باشد درصورتی که ناحیه T شکل (پیشانی، بینی، چانه) براق هستند، نشانی پوست ترکیبی است. همین طور وقتی منافذ پوست بزرگ شوند و زیادتر از حد معمول به نظر برسند نشانی از چرب شدن پوست می دهند .

قرمزی پوست و پوست های سفید شفاف نشانه خشکی و حساس بودن پوست است که ممکن است در کل صورت یا در برخی از قسمت های پوست ظاهر شوند. بهترین نوع پوست را شاید بتوانیم پوست نرمال بدانیم که کمتر از انواع دیگر پوست نیاز به مراقبت دارد. اما امروزه به دلیل پیشرفت در تولید محصولات مراقبت از پوست، می توان نیاز انواع پوست را برآورده کرد .

من چه نوع پوستی دارم؟

 

پاک کننده صورت مناسب انتخاب کنید:

برای این دسته از افراد که پوست ترکیبی دارند بسیار مهم است که فعالیت غدد چربی پوست یا غدد سباسه (Sebum) در ناحیه T شکل صورت را کنترل کنند . تمام محصولات پاک کننده صورت خود را مجددا چک کنید که مناسب پوست های ترکیبی باشند. اگر از لوازم بهداشتی خارجی استفاده میکنید مطمئن شوید که روی آنها “non-comedogenic” نوشته شده باشد که به این معنی است که این محصول منافذ پوست شما را نمی بندد. سعی کنید از پاک کننده های آرایشی که دارای نرم کننده قوی هستند استفاده نکنید.

آرایش پاک کن یا پاک کننده های صورت کرمی یا روغنی می توانند منافذ پوست را ببندند. قطعا شما نمی خواهید از محصولاتی استفاده کنید که میزان تولید چربی پوست را افزایش می دهند، یا محصولاتی که نواحی خشک پوست صورت شما را خشکتر می کنند. به همین دلیل بهتر است که به سمت محصولات بدون الکل و بدون عطر و رایحه بروید چرا که باعث خشکی پوست و فعال کردن تولید چربی پوست بیشتر می شوند .

بهترین پاک کننده برای پوست های ترکیبی، پاک کننده هایی هستند که آلودگی ها و مواد آرایشی را پاک می کنند اما تعادل چربی طبیعی پوست را به هم نمیزنند. به دنبال پاک کننده صورت مخصوص پوست های ترکیبی یا پاک کننده صورت ملایم که مناسب همه نوع پوست هستند. مثل آب پاک کننده، آب معدنی پاک کننده، لوسیون پاک کننده ملایم که پوست را تمیز می کنند، سلول های مرده پوست را از روی پوست پاک می کنند. همچنین پوست را شاداب و آبرسانی می کنند.

تونر می تواند تولید چربی اضافه و PH پوست را کنترل کند. اگر ناحیه T شکل صورت (پیشانی، بینی) و چانه شما پوست چرب دارد، سعی نکنید با استفاده از تونرهای حاوی الکل چربی آن را کم کنید! این کار فقط باعث می شود پوست شما چربی (سبوم) بیشتری تولید کند. بهتر است از تونرهای متعادل کننده و ملایم که PH پوست شما را کنترل می کنند استفاده کنید .

انتخاب شوینده صورت براساس نوع پوست

برای دیدن : 

ایران دخت 

شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس , تشخص نوع پوست ، شناخت انواع پوست و مراقبت از آن , شناخت انواع پوست , طرز مراقبت پوست , طرز مراقبت پوست خشک , طرز مراقبت  پوست معمولی , طرز مراقبت پوست ترکیبی , طرز مراقبت پوست چرب , طرز مراقبت پوست حساس , تشخص نوع پوست 

نوشته های مرتبط

آبرسانی به پوست دور چشم توسط درمان های طبیعی و خانگی

مدیر محتوا

واکنش در مقابل آشفتگی درونی در زندگی زناشویی

هادی گراوندی

تاثیرات مواد غذایی بر افزایش یا کاهش بیماری افسردگی

irandokht admin

ارسال دیدگاه

دو × 5 =