۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
بانوان موفق

هنگامه اخوان _ خواننده و موزیسین موسیقی ایرانی

هنگامه اخوان

 

هنگامه اخوان در سال ۱۳۳۴ در شهر فومن دیده به جهان گشود.

صدای خوش در خانواده ی وی موروثی بود. وی کوچکترین فرزند خانواده است،

گفته می‌شود که پدر، مادر و برادر او از صدای گرم و زیبایی بهره‌مند اما در میان

این افراد تنها او به آموختن آواز روی آورد و به طور جدی و حرفه ای دنبال کرد.

هنگامه آواز را از ۱۰ سالگی با آموختن آواز دشتی (از متعلقات دستگاه شورکه

خود دارای گوشه‌های متنوع است) نزد پدرش آغاز کرد. اولین بار پدر با اودر مورد

قمرالملوک وزیری صحبت کرد، وی شخصیت قمر را نه به عنوان یک خواننده بلکه

به عنوان انسانی خیر و نیکوکار می‌ستود.

هنگامه اخوان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی برای دیدن خواهرش به تهران رفت.در هنگام اقامت در تهران خواهر و برادرش او را تشویق به ماندن در تهران و تکمیلتحصیلات موسیقی نمودند. وی در آزمون رادیو برای خوانندگی شرکت کرد.

در کاستی که از صدای خود ضبط و ارائه کرده بود یکی از آثار علی تجویدی و تعدادی از ملودی‌هاییکه پدرش به او آموخته بود اجرا شده بود.

هیئت داوران متشکل از پنج نفر بود: علی تجویدی، مرتضی حنانه، حبیب‌الله بدیعی، جواد معروفی

و فلاح که همه از موسیقیدانان مطرح زمان بودند.

سه نفر از داوران او را پذیرفته ولی دو نفر از او خواستند در آزمون دیگری شرکت کند.

در آزمون دوم هنگامه اخوان به دلیل ندانستن ردیف پذیرفته نشد. او در کلاس‌های ردیف رادیو ثبت نام کرد و پس از تکمیل آموخته‌های خود در آزمون پذیرفته شد.

اساتید

با تشویق مرحوم علی تجویدی، هنگامه اخوان نزدیک به  سال نزد ادیب خوانساری (از اساتید بزرگ مکتب آوازی اصفهان) رفت و بهآموختن ردیف و تکنیک‌های آوازی پرداخت. ابراهیم سرخوش (نوازندهٔ مشهور تار) اغلب کلاس را به منظور کمک و همنوازی با هنرآموزانهمراهی می‌کرد. هنگامه اخوان به مدت ده سال نزد استاد خوانساری تلمذ نمود ،کلاس ابتدا در رادیو و سپس در منزل استاد خوانساریتشکیل می‌شد.

فعالیت ها

هنگامه اخوان

از سال ۱۳۵۴ هنگامه اخوان شروع به خواندن در رادیو کرد و کار خود را با بازخوانی آثار قمرالملوک وزیری آغاز کرد و همچنین با گروه‌هایعارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان، شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی و… به عنوان خواننده همکاری داشت. وی کنسرت‌های زیادیدر ایران و اروپا برگزار کرده‌است. او در سال ۱۳۶۳ از سوی آرشیو صدا و سیما دعوت به همکاری شد و هم‌اکنون در وزارت ارشاد به عنوانکارشناس موسیقی مشغول به کار است و به تدریس آواز نیز می‌پردازد. نصرالله ناصح‌پور در مورد وی گفته‌است:

«هنگامه اخوان یکی از بهترین خوانندگان زن ایرانی و صدای او یادآور صدای آسمانی قمر است. با این حال لازم است ذکر شود که عمده آثار به‌جای‌مانده از اخوان منحصر به بازخوانی‌های تصنیف‌ها و آوازهای زنده‌یادان قمرالملوک وزیری و روح‌انگیز است؛ لذا ایشان همانند بیشتر هم‌دوره‌هایش (پریسا، سوسن مطلوبی و…) را نمی‌توان صاحب‌سبک دانست ولو اینکه گستره و جذابیت صدا و تکنیک او از دو نفر نامبرده دیگر بسیار افزون‌تر بود»

او در چهارمین مجمع عمومی کانون خوانندگان خانه موسیقی به عنوان رئیس این کانون انتخاب شد.

شاگردها

از شاگردان وی می‌توان به سهیلا گلستانی (خواننده) تارا تیبا، ماندانا خضرایی و محمدشریف توکلی خواننده و سرپرست گروه «هنگام»

اشاره کرد.

نوشته های مرتبط

آشنایی با زندگی نامه حریر شریعت ‌زاده

هادی گراوندی

بهناز شفیعی اولین بانوی موتور سوار

فاطمه میرزایی

فرشته کریمی ملی پوش فوتسال ایران

فاطمه میرزایی