۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
پوست مو زیبایی مجله ایران دخت

درمان تیرگی لب ها از طریق روش های خانگی و مواد طبیعی

درمان تیرگی لب ها از طریق روش های خانگی و مواد طبیعی

درمان تیرگی لب ها که در اثر تولید بیش از حد ملانین ایجاد می شود، روش های متفاوتی دارد. استعمال دخانیات، مصرف داروهای خاص و همچنین  رژیم غذایی می توانند در افزایش ملانین تاثیر بگذارند. علاوه بر این گزینه ها برخی از انواع رژلب ها، حساسیت، کم آبی و قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانند سبب تیرگی لب ها شوند. با این وجود روش های بسیاری برای روشن کردن رنگ لب ها به صورت طبیعی وجود دارد.

لایه برداری و رطوبت رسانی لب

در ابتدا می توانید با کمک یک لیف مرطوب و یا یک مسواک ملایم لایه ی بالایی از پوست لب خود را به آرامی و با ملایمت بردارید. حداقل ۵ مرتبه در روز از جمله صبح، عصر و یا قبل از خواب، یک لایه از وازلین یا شی باتر و یا هر مرطوب کننده ی طبیعی دیگری را بر روی لب های خود قرار دهید.

قهوه، چای و نیکوتین لب

قهوه، چای و نیکوتین سبب لکه دار شدن دندان ها و لب ها می شوند. از آنجا که قبلا هم به این نکته اشاره کردیم، نیکوتین موجود در سیگار سبب افزایش تولید ملانین در بدن می شود، بنابراین اگر سیگار می کشید و قصد دارید اثرات تیرگی روی لب هایتان را کاهش دهید، می توانید با کاهش میزان مصرف سیگار این کار را انجام دهید. مصرف بیش از حد قهوه و چای نیز می تواند تاثیر زیادی در تیره شدن لب ها داشته باشد. برای کمک به بهبود رنگ لـب هایتان و روشن تر شدن آنها مصرف این نوشیدنی ها را محدود کنید. در عوض نوشیدن روزانه شش تا هشت لیوان آب را در برنامه ی خود قرار دهید تا به این صورت پوست خود را آبرسانی و شفاف کنید.

درمان تیرگی لب ها

آب لیمو

اسید سیتریک موجود در لیمو برای روشن شدن پوست بسیار موثر است. با کمک نوک انگشت خود و یا با استفاده از یک گوش پاک کن می توانید آب لیمو را بر روی لب های خود بمالید و یا اینکه یک برش تازه از آن را روی لب های خود قرار دهید. می توانید از عسل برای بهبود دادن طعم لیمو و همچنین اثر مثبت در روشن شدن رنگ لب استفاده کنید. عسل حاوی آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز است که به هنگام رقیق شدن، سبب تولید پراکسید هیدروژن، که ماده ای سفید کننده است، می شود. یک لایه از مرطوب کننده را در بالای عصاره لیموی قرار داده شده روی لبتان بگذارید. این کار را دوبار در روز به مدت چند هفته انجام دهید تا لبهایتان روشن شود.

درمان تیرگی لب ها

روغن بادام

استفاده از روغن بادام برای روشن کردن لب ها و افزودن رطوبت به آنها راهی آسان و بسیار مورد پسند است. روش های مختلفی برای استفاده از بادام بر روی لب های شما وجود دارد. دو بادام تازه را ریز و خورد و یا له کنید و به وسیله ی یک قاشق کوچک آن را با عسل، شیر، یا شی باتر ترکیب کنید. دقت داشته باشید که در ترکیب نام برده پودر بادام به همان اندازه موثر است که روغن بادام می تواند موثر باشد. ترکیب را روی لب هایتان بمالید. حداقل ۳۰ دقیقه به ترکیب زمان دهید که روی لب هایتان بماند. چند هفته استفاده از این ترکیب را ادامه دهید تا رنگ لبتان روشن شود.

درمان تیرگی لب ها

شیر و عسل

شیر خام تاثیر بسیار خوبی بر روی روشن تر شدن لب های شما می گذارد، که البته می تواند به همراه بادام یا عسل باشد و یا اینکه به تنهایی. برای درست کردن ترکیب مورد نیازتان دو قاشق دو قاشق غذاخوری شیر را با دو قاشق غذا خوری عسل و یا روخن بادام ترکیب کنید و ترکیب را روزانه بر روی لب خود بمالید و حداقل ۳۰ دقیقه به آن فرصت دهید و سپس آن را پاک کنید.

آلوئه ورا

درمان تیرگی لب ها

 

آلوئه ورا یک داروی شناخته شده با خاصیت سفید کنندگی پوست است.

این ماده همچنین خاصیت رطوبت رسانی به پوست را دارد. 

هر روز دست کم به مدت ۱۵ دقیقه آلوئه ورای تازه و یا ژل آلوئه ورا را بر روی لب خود قرار دهید. معمولا نتایج مثبت استفاده از این محصول بعد از یک هفته قابل مشاهده است، که البته با توجه به نوع متفاوت پوست برای افراد مختلف متفاوت است. استفاده از آلوئه ورا را تا رسیدن به نتایج بهینه ی شفافیت پوستتان ادامه دهید.

 

منبع: leaf.tv

References

  • Natural — Home Remedies; Say Goodbye to Dark Lips; Somrrite Das; March 2011لب 
  • Science Daily; Skin Color Clue To Nicotine Dependence; Penn State; May 2009
  • Bee — Pollen — Health.com; How Honey Heals Wounds; 2011

منبع: leaf.tv درمان تیرگی لب ها از طریق روش های خانگی و مواد طبیعی A

نوشته های مرتبط

علائم و نشانه های کمبود ید در بدن انسان

مدیر محتوا

اصل ۸۹ و ۹۰ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

روش های مراقبت از لباس پاییزه