۴ خرداد ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

حساسیت به آجیل درختی : علائم، درمان و موارد دیگر

حساسیت به آجیل درختی

حساسیت به آجیل درختی

حساسیت به آجیل چیست؟؟؟

حساسیت به آجیل درختی یکی از شایع ترین آلرژی های غذایی در بزرگسالان و کودکان است. واکنش های آلرژیک به این محصولات می تواند از میزان خفیف (خارش جزئی، چشمان آبکی و گلوی متورم) تا میزان بسیار خطرناک به گونه ای که زندگی را تهدید کند باشد. ممکن است شما فقط به یک نوع آجیل حساسیت داشته باشید، یا ممکن این حساسیت چندین آجیل را شامل شود. نمونه ای از آجیل های درختی عبارتند از:

  • بادام
  • گردو
  • گردوی آمریکایی
  • فندق
  • چلغوز

حساسیت به یک نوع آجیل می تواند ابتلا به حساسیت، به سایر انواع آن را افزایش دهد. گاهی اوقات میزان این حساسیت به گونه ای می باشد که ممکن است نیاز باشد تا زمانی که توسط ایمونولوژیست (متخصص در زمینه ی تشخیص و  درمان آلرژی و سیستم ایمنی بدن) آزمایش نشود، از مصرف هرگونه آجیل خودداری شود.

علائم حساسیت به آجیل درختی چیست ؟؟؟

در برخی موارد این علائم در عرض چند دقیقه آشکار می شوند و بسیار شدید می باشند. اما این آشکار سازی علائم ممکن است از ۳۰ دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد.

علائم حساسیت به آجیل درختی ممکن است در دسته بندی زیر قرار بگیرد و شامل موارد زیر باشد:

درد در ناحیه ی شکم، از جمله گرفتگی و ناراحتی معده

حالت تهوع و یا استفراغ

اسهال

ایجاد مشکل در فرآیند بلع

خارش در قسمت های مختلف بدن از جمله دهان، گلو، پوست، چشم ها، دست ها یا مناطق دیگر بدن

اختلال در فرآیند تنفسی و ایجاد تنگی نفس

خس خس  قفسه ی سینه

کیپ شدن بینی و یا ایجاد آبریزش بینی

آنافیلاکسی (شوک آلرژیک)

آنافیلاکسی واکنش بسیار نادری است، اما شدیدترین شکل واکنش آلرژیک است. در مورد این واکنش، فرد مبتلا به آلرژی معمولا ۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف آجیل، علائم را تجربه می کند.

علائم آنافیلاکسی عبارتند از:

تورم گلو

خس خس سینه

بیهوشی ناگهانی

مشکل در بلع

استفراغ

جوش و یا کهیر سرخ رنگ

بادام زمینی، صدف و آجیل های درختی ازجمله مواردی هستند که سبب آنافیلاکسی می شود. افرادی که دچار این پدیده می شوند همیشه باید آمادگی مقابله با این عارضه را داشته باشند.

عوامل خطر ابتلا به آلرژی به آجیل درختی

در اینجا بسیار با اهمیت می باشد که عواملی را که در ارتباط با حساسیت به آجیل درختـی می باشد را بشناسید. در اینجا چند عامل خطر که رایج می باشد ذکر شده است.

آلرژی به بادام زمینی

بادام زمنی در دسته ی آجیل درختی قرار نمی گیرد و در گروه حبوبات و دانه ها می باشد. اما باید بدانید که حساسیت به بادام زمینی خطر ابتلای به حساسیت به آجیل درختی را افزایش می دهد.

در طی تحقیقاتی گزارش شده است که در واقع، ۲۵ تا ۴۰ درصد افرادی که دچار حساسیت به بادام زمینی هستند به آجیل درختی نیز حساسیت دارند.

آلرژی به سایر آجیل ها

اگر شما در دسته ی افرادی هستید که به یک نوع آجیل درختی حساسیت دارید، ممکن است به سایر انواع آجیل نیز حساسیت داشته باشید. برای تشخیص آلرژی داشتن یک فرد نسبت به انواع آجیل ها نیاز است که توسط ایمونولوژیست غربالگری انجام شود تا تشخیص به صورت کامل انجام شود.

سابقه ی آلرژی خانوادگی

اگر در یک خانواده ای والدین و یا سایر برادر و خواهر ها دچار آلرژی به اجیل درختی باشند، ممکن است سایر اعضای خانواده و کودکان در معرض خطر قرار می گیرند.

در صورت داشتن حساسیت به آجیل درختی از خوردن چه غذاهایی باید خودداری کنید؟؟؟

حساسیت به آجیل درختی قابل درمان نیست. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بروز حساسیت، اجتناب از خوردن این ماده ی غذایی و هرآنچه که توسط این مواد تهیه می شود، است.

پزشکان و افراد متخصص در این زمینه توصیه می کنند افرادی که دچار بیماری در این زمینه هستند، به ویژه کودکان، و حساسیت آن ها به آجیل درختی، حتی فقط یک نوع آن، تشخیص داده شده است، بهتر است از مصرف همه ی انواع آجیل خودداری کنند. زیرا این احتمال وجود دارد که دچار حساسیت نسبت به سایر آجیل ها بشوند.

اما پرمصرف ترین آجیل ها عبارتند از:

بادام ها

آجیل برزیلی

بادام هندی

فندق

گردوی آمریکایی

دانه میوه کاج (چلغوز)

پسته

گردو

کره ها، روغن ها و عصاره های طبیعی که از این مواد به دست می آیدنیز برای افرادی که دچار حساسیت می باشند خطرناک است. بنابراین بهتر است قبل از خرید مواد و محصولات، محتویات آن را مطالعه و برری کنید تا از عدم وجود انواع آجیل درون آن ها اطمینان کامل حاصل کنید.

از آنجایی که دستور تهیه ی مواد غذایی دائما در حال تغییر می باشد،

بنابراین تصور نکنید که یک ترکیب خوراکی که سالیان پیش مصرف کرده اید با همان روش و

دستور آماده می شود. بنابراین بهتر است کار هوشمندانه را انجام دهید و ترکیبات محصولات را

قبل از خرید بررسی کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید . 

منبع: healthline

علائم آنافیلاکسی علائم آنافیلاکسی  آلرژی به بادام زمینی عوامل خطر ابتلا به آلرژی آجیل  علائم حساسیت به آجیل علائم حساسیت به آجیل  آلرژی به بادام زمینی

نوشته های مرتبط

خواص باور نکردنی صابون انار

فاطمه میرزایی

۳مزیت استفادۀ ضد آفتاب قبل از مرطوب کننده

مهسا حق نظری

پوست پرتقال را به این دلایل دور نریزیم

صدیقه مخلوق پور

ارسال دیدگاه

چهار × 3 =