۴ خرداد ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

راه های افزایش قد چیست؟

راه های افزایش قد

منحنی رشد یکی از مراجعی است که برای تعیین رشد مناسب یا نامناسب کودکان مورد بررسی قرار می گیرد. میزان رشد کمتر از یک محدوده ی خاص بایستی مورد توجه قرار بگیرد و عوامل و دلایل به وجود آورنده ی آن مورد بررسی قرار بگیرد. در خیلی از مواقع این کوتاهی قد در اثر شرایط محیطی و تغذیه ای بوده و قابل درمان می باشد.

دو فاکتور ژنتیک و محیط تعیین کننده حد قد می باشند. از بین این دو فاکتور، ژنتیک نقش مهم تری را ایفا می کند.

خوراک غذایی شایسته، تمرینات ورزشی و تندرستی عمومی فرد با حد رشد قد ارتباط مستقیم دارند. برخی از این فاکتورها قابل کنترل نبوده اما برخی از این شرایط را می توان فراهم نمود.

رشد قد فرایندی طبیعی و عموما به ارث رسیده است که می توان از طرق گوناگون به پیشرفت این روند کمک کرد اما این را هم باید به یاد داشت که افزایش قد فرایندی یک شبه نیست. فرد باید این روش های طبیعی را روزانه و بطور پی در پی به کار گیرد تا در درازمدت به حاصل مورد نظر برسد.

رشد از چه زمانی آغاز و تا کی ادامه دارد؟ قد

رشد قد از زمان روز میلاد تا به آخر رسیدن دوران بلوغ ادامه دارد. طوری که بعد از تولد در دو سال اول بیشترین رشد را  داریم. در زمان تولد بچه ها به طور متوسط حدود ۵۰ سانتی‌متر قد دارند. در سال اول ۵ سانت و در سال دوم ۱۲ تا ۱۳ سانت دیگر به آن اضافه می شود. بعد از آن سرعت رشد کم می شود و تا زمان بلوغ حدودا سالی ۶ سانتی متر به طول قد اضافه می شود. در زمان بلوغ نیز جهش رشد قد را داریم که در دخترها حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و در پسرها حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر به طول قدشان اضافه می شود.

زمان بسته شدن صفحه رشد در دخترها بین ۱۵ تا ۱۷ سالگی و در پسرها بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی است. بعد از بسته شدن صفحه رشد دیگر افزایش رشد قد نداریم و هرگونه تبلیغی منبی بر افزایش قد بعد از بلوغ بیشتر شبیه به کلاهبرداری است. در کل تبلیغاتی که در مورد داروها، صندل های افزایش قد و… می شود، پایه و اساس علمی ندارند.در پسرها بالاترین حد افزایش قد از سیزده تا بیست سالگی و در دختران از یازده تا ۱۸ سالگی است.از آنجا که حد ترشح هورمون تستوسترون در پسرها افزون تر است، رشد استخوان ها در آنها زیادتر بوده و در حاصل آنان در مقایسه با دختران قد بلندتر می شوند.

تمرینات ورزشی قد 

تمرینات ورزشی خاص افزایش قد باید صبح زود انجام شود. این تمرینات شامل حرکات کششی، آویخته شدن از بارفیکس، شنا و … است. این تمرینات به شما کمک می کنند که قد بلند و کشیده داشته باشید. این تمرینات را به فرزندان خود آموزش داده و در جهت انجام آنها کمک شان کنید.

نکته:

شاید شما در سن رشد مناسب نباشید اما با انجام دادن این حرکات و ورزش ها می توانید به کشیده تر کردن اندام خود و بلند قد تر به نظر رسیدنتان کمک کنید.

شنا کردن قد

شنا کردن نه تنها انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهد، بلکه باعث تحریک سلول های درون نیز می شود و تمام ماهیچه ها را کار می اندازند. این کار باعث می شود که قد به طور طبیعی افزایش پیدا کند. از میان انواع شنا، شنای قورباغه زیادتر از بقیه به کشش ستون فقرات کمک می کند. از طرفی نیز شناور بودن در آب اثر جاذبه زمین را خنثی می‌کند و از این رو در افزایش قد تاثیرگذار است.

انجام حرکات کششی قد

یکی از موثرترین تمرینات برای افزایش قد حرکات کششی است که هرکس بدون نیاز به لوازم ورزشی می تواند آنها را انجام دهد. به کمک این حرکات ماهیچه ها استحکام می شوند، غضروف ستون فقرات ضخیم تر شده و در نهایت سبب افزایش قد می شود.

بارفیکس  قد 

ورزش های آویزانی بهترین راه برای افزایش قد است. این تمرینات استقامت بازوهای شما را افزایش می دهد.

این راهی برای برقراری ارتباط با تمام ماهیچه های بالاتنه است. فرد بایست روزانه چند مرتبه و هر بار ده تا بیست ثانیه از بارفیکس آویخته شود. جاذبه زمین سبب به هم متراکم شدن ستون فقرات می شود و بافت های اطراف آن را نازک تر می کند و در حاصل قد کوتاه تر می شود.

فرد می تواند پاهای خود را دور یک قطب بپیچد و استقامت پاهای خود را نیز افزایش دهد. سپس اگر روی بازوها آویزان شد، فرد می تواند پاهای خود را به سمت بالا بکشد و سپس آن ها را به حالت عادی برگرداند. تکرار این کار بدن را از چربی عاری می کند. زمانی که بدن تغییر می کند، قد در نهایت بلند می شود.

لمس انگشتان پا (ایستاده و نشسته) قد

این حرکت عضلات کمر را گرم و در صبح شما را از خشکی و شل بودن خارج می‌کند همچنین ژست و کشیدگی کمرتان را بهتر می‌کند. این ورزش شامل صاف ایستادن و سپس خم شدن رو به پایین به سمت زانوها و آویزان کردن دستانتان تا سر انگشتان پایتان است.

این کار ماهیچه های کمر و ساق پا را تحریک می کند و ماهیچه های ران و باسن نیز با این تمرین ماساژ داده می شوند. به سمت انگشتان پایتان بروید، اما به خودتان بیشتر از حد بدنی خود فشار ندهید.

این کار به طور ایده آل باید از سنین پایین انجام شود تا انعطاف پذیری کلی بدن را بهبود دهد. این حرکت می تواند هم به صورت ایستاده و هم نشسته انجام شود.

حرکت کبرا

این حرکت یوگا می باشد و انجام آن سبب می شود که کمر که در طول روز حالت خمیده بودن را به خود گرفته بود دوباره صاف شود. انعطاف پذیری کمر بهتر شده و فشار وارده به کمر کاهش پیدا می کند.

ژست کبرا شبیه افعی است.

این کار با دراز کشیدن روی شکم شروع می شود.

سپس دست های خود را به آرامی به زمین فشار دهید و به آرامی تنه بالایی بدن خود را از سینه بالا ببرید.

انتقال باید بسیار نرم باشد.

خم شدن به اندازه قدرت کشش بدن شماست. این ماساژ قابلیت های رشدی سلول ها را افزایش می دهد.

راه های افزایش قد

حرکت پل

این حرکت علاوه بر اینکه عضلات خم کننده کفل (نشیمنگاه) را می کشد، برای پایین کمر و پشت ران ها نیز مفید است.

انجام حرکت پل کمی سخت تر از حرکت لمس انگشتان پا است اما انجام پذیر است.

حرکت را با دراز کشیدن از کمر آغاز کنید، سپس زانوها را بلند کرده و دست ها را از پایین به قوزک پا برسانید یا برای راحت تر شدن کار، به جای لمس قوزک پا، دست ها را در اطراف خود قرار دهید سپس تنه خود را از کفل بالا ببرید تا در کمر کشش احساس کنید و بعد از آن حرکت را پایان دهید.

راه های افزایش قد

تعویض لگن

این حرکت شبیه به پل است. در یک وضعیت صاف دراز بکشید. زانوهایتان را خم کنید. پاهایتان را به اندازه عرض شانه از هم جدا کنید. حالا پا را فشار دهید و باسن خود را بالا ببرید. کمرتان را صاف نگه دارید.

به آرامی نفس بکشید و باسنتان را پایین بگذارید دوباره بلند شوید و تکرار کنید.

تغییر لگن به مراقبت از سلول های پشت بدن شما کمک می کند.

طناب زدن

این فقط یک بازی سرگرم کننده نیست، بلکه یک ورزش تاثیر گذار برای افزایش قد است.

طناب زدن پریدن زیادی را به همراه دارد.

پریدن باعث می شود که سلول های بدنتان ازسر تا پا حرکت کنند.

همه ی ماهیچه ها فعال می شوند.

این کار راه ایده آلی برای رشد ساده بدن است.

راهی خوب برای جلوگیری از توزیع چربی در مناطق مختلف بدن است.

شنای خشک (برای افرادی که آب را دوست ندارند)

این حرکت یک روش جایگزین برای بدست آوردن بیشتر مزایای شنا کردن بدون خیس شدن است.

این شنا کردن یک ورزشی است که حرکت جفت پای متناوب را شامل می شود.

حالت شنای کرال سینه کاملا مشخص هست و فقط باید دست و پای خود را مستقیم بالا بیاورید و تا آنجایی که می شود بکشید.

دست راست با پای چپ و دست راست با پای راست بالا می رود. در یک موقعیت مناسب دراز بکشید، هر جفت پا را به نوبت بلند کنید و هر عضو را تا جایی که می توانید، بکشید. این تمرین یکی از بهترین راه ها برای افزایش قد است.

راه های افزایش قد

ورزش پا راست بالا

پا راست بالا قطعا در ۱۰ ورزش برتر برای افزایش قد هستند.

انجام دادن این ورزش آسان و بسیار ساده است.

به پشت خود دراز بکشید.

به آرامی پاهای خود را با هم بلند کنید. آن ها را مستقیم در هوا حرکت دهید.

به تدریج به پایین نزدیک زمین هدایت کنید و مقداری بالاتر از زمین نگه دارید.

دوباره آن ها را به صورت عمودی و ۹۰ درجه با کف، بالا ببرید و آن ها را درست بالای زمین قرار دهید.

راه های افزایش قد

راه های افزایش قد

لگد زدن نمایشی

ماهیچه های ران بسیار مهم هستند تا تقویت شوند. آن ها وزن بدن بالای شما را حمل می کنند. بنابراین افزایش قد باید به طور همزمان این ماهیچه ها را تقویت کند تا رشد متعادل را حفظ کند.

برای انجام روی کمرتان دراز بکشید و دو پایتان را صاف نگه دارید. یک پا را نزدیک سینه خود بیاورید. بعد صافش کنید. همان کار را با پای دیگرتان انجام دهید. این حرکت را مثل دوچرخه سواری تکرار کنید.

راه های افزایش قد

راه های افزایش قد

راه های افزایش قد

تغذیه مناسب

در کنار ورزش، خوراک غذایی شایسته نیز در رشد قد تاثیرگذار است. یک رژیم غذایی شایسته باید هر شش گروه غذایی (میوه جات، سبزیجات، پروتئین ها، حبوبات، چربی ها و غلات) را شامل شود.

تحقیقات نشان داده ویتامین A، پروتئین و روی بالاترین تاثیر را در افزایش قد دارند. گاهی اوقات طبق تشخیص پزشک متخصص بدن افراد دچار کمبود برخی از ویتامین ها می باشد که در این صورت دارو های مختلف تجویز می شود.

در بسیاری از موارد فرد می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازش را از طریق خوراکی های سالم و طبیعی دریافت کند، بدون این که کوچک ترین نیازی به مکمل شیمیایی داشته باشد.

وقتی ورزش می کنید ، میزان انرژی وعده های غذایی خود را در نظر بگیرید.

زمانی که ورزش می کنید مقدار قابل توجهی از انرژی صرف عملکرد شما می شود. شیر و ماست بهترین موارد موجود انرژی زا هستند که در بلند شدن قد تاثیر دارند.

ویتامین ها

سبزیجات سبز و برگ دار بیشتر ویتامین های ضروری لازم را برای بدن فراهم می کنند. این ویتامین ها رشد کلی بدن را احیا می کنند. ویتامین A علاوه بر اینکه برای رشد بدن ضروری است، برای بینایی و دستگاه ایمنی و پوست نیز سودمند است.

کمبود این ویتامین جلوی رشد استخوان ها را می گیرد. با این حال باید توجه داشت مصرف بیش از میزان این ویتامین عوارض جانبی به دنبال دارد. مواد غذایی نظیر هویج، پرتقال، لیموترش، جگر، ماهی قزل آلا، گوجه فرنگی و … سرشار از ویتامین A است.

ویتامین D نیز به رشد افراد کمک بیشماری می کند، از این رو مصرف این ویتامین برای کودکان ضروری است. کمبود ویتامین D در کودکان حد رشد را پایین می آورد. ماهی منبع مناسبی برای تامین ویتامین D بدن می باشد.

روی

روی به رشد، سلول سازی و بازسازی بافت های بدن کمک می کند. کمبود روی مشکلاتی نظیر درد سرهای گوارشی را به دنبال دارد. این ماده در شیر، تخم مرغ، سبزیجات، غلات و غذاهای دریایی موجود است. مصرف روزانه ۱۵ میلی گرم از این ماده برای نوجوانان در حال رشد توصیه می شود.

پروتئین ها

پروتئین ها به رشد بدن و بازسازی بافت های بدن کمک می کند. مصرف روزانه ۴۵ تا ۵۵ گرم پروتئین در سن رشد توصیه می شود. برای تامین پروتئین مصرف سویا، مرغ، بلغور جو دو سر، ماهی … توصیه می شود.

موز

موز بخورید. موز منبعی غنی از مواد معدنی مثل پتاسیم، منگنز و کلسیم و باکتری های پروبیوتیک سالم است به طرق مختلف به تقویت افزایش قد طبیعی کمک می کند پتاسیم موجود در موز از ضعیف شدن استخوان ها و دندان ها جلوگیری می کند.

موز همچنین به حفظ غلظت کلسیم در استخوان ها کمک می کند. سلامت استخوان‌ها را افزایش می دهد. کلسیم موجود در موز از نازک شدن استخوان ها جلوگیری می کند به محکم تر کردن استخوان ها کمک می کند.

آجیل

از انواع آجیل و مغز ها استفاده کنید. آجیلی مثل بادام زمینی، بادام و دانه هایی مثل تخم کدو و دانه ی کتان شامل مواد معدنی ضروری برای بدن، چربی های سالم و آمینو اسیدهایی هستند که به ترمیم بافت های بدن و پیشرفت تشکیل بافت های جدید کمک می کنند. مواد مغذی موجود در آجیل و دانه ها با تحریک هورمون های رشد در بدن رشد را بهینه می‌کنند.

نکاتی برای داشتن رشد بهتر

 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • نوشیدن آب خود را به ۶ تا ۸ لیوان در روز برسانید.
 • نوشیدن آب بدن شما را سالم نگه می دارد در نتیجه رشد مناسب تری خواهید داشت
 • به اندازه ی کافی بخوابید.
 • اگر زیر ۱۸ سال سن دارید باید بین هفت تا نه ساعت در شب بخوابید
 • زمانی که خواب هستید بدن بیشتر رشد می کند
 •  خواب عمیق بدون وقفه موثرترین بخش خواب است.
 • خوب بایستید و ژست خود را خوب نگه دارید.
 • راست ایستادن کمک میکند تا در هنگام رشد ستون فقراتتان خمیده نمی‌شود
 • پس مستقیم بایستید تا بلندتر به نظر برسید.
 • موادی که رشد شما را متوقف می کند بشناسید و از مصرف آن پرهیز کنید.
 • استفاده از نوشیدنی های الکلی، استروئیدها، دخانیات علاوه بر تمام ضررهایی که در پی دارد از رشد قدی و جذب مواد غذایی جلوگیری می کند.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید. 

ایران دخت 

راه های افزایش قد تمرینات ورزشی تمرینات ورزشی تمرینات ورزشی تمرینات ورزشی تمرینات ورزشی  شنا کردن شنا کردن شنا کردن شنا کردن  شنا کردن

نوشته های مرتبط

آشنایی با خواص یونجه …

هادی گراوندی

اصل ۷۵ و ۷۶ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

فکسوفنادین ( Fexofenadine )

هادی گراوندی