۸ خرداد ۱۴۰۳
کتاب خوب بخوانیم مجله فرهنگ و هنر ایران دخت

آشنایی با کتاب چرخ

آشنایی با کتاب چرخ

آشنایی با کتاب چرخ ، کتاب چرخ ، کتاب چرخ ، ایراندخت ،  فصلنامهٔ رود نشریهٔ ویژهٔ معرفی کتاب ، ایراندخت ، فصلنامهٔ رود نشریهٔ ویژهٔ معرفی کتاب ، ایراندخت ، 

کتاب چرخ:

آشنایی با کتاب چرخ ، بئاتریس از میان جنگ های هولناک قرن بیست می گذرد تا در چرخۀ رویداد ها به گذشته و به نقطۀ آغاز برگردد و از ما بپرسد اگر گذشته همین زمان حال باشد، امروز یعنی آینده را چگونه خواهیم ساخت؟

 مسئولیت جنگ ها و صلح های آیندۀ مخاطب تئاتر امروز به سادگی با درام ‌های عاشقانه راضی نمی‌ شود. ذهن او از نمایشنامه ‌هایی خوراک می‌ گیرد که درگیری‌ ها و پیچیدگی ‌های زندگی معاصر را پیش رویش قرار دهند. چرخ یکی از این نمایشنامه‌ هاست که در روستایی در شمال اسپانیا در سدهٔ نوزدهم میلادی رخ می‌ دهد. نمایش از گفت‌وگو های دم دستی و خواهرانهٔ بئاتریس و رزا، در آستانهٔ ازدواج رزا آغاز می‌ شود.

توماس، داماد آیندهٔ رزا، به همراه گروهی از سربازان به خانهٔ دو خواهر می ‌آید و خبر از آغاز جنگ با فرانسه می ‌دهد. خواننده که گمان کرده بود شخص اول نمایش رزای تازه‌عروس است، به‌زودی پی می‌برد که این بئاتریس است که قرار است بار درام را بر دوش بکشدچرخ درامی است دربارهٔ جنگ که نشان می‌دهد جنگ چگونه بی ‌رحمانه با پوتین‌های سربازی‌اش انسانیت، عشق‌ها و امیدهای آینده را لگدمال می‌ کند. بئاتریس جایی در میانهٔ نمایش از مرزهای واقعیت عبور می‌ کند و وارد جهانی سورئال می‌شودبئاتریس آن زن احساساتی نیست که از درام ‌های سبک عاشقانه می‌ شناسیم.

احساس مسئولیت او به سه کودک همراهش بویی از سانتیمانتالیسم مادرانهٔ کلیشه‌ای نبرده است. به همین سبب خواننده می ‌تواند فارغ از جنسیت، با استقامت و پوست کلفتی انسانی او همذات ‌پنداری کند. از آنجا که چرخ هیچ تعهدی به واقعیت زمان و مکان ندارد، این جسارت را می ‌کند که در پایان، خواننده را همراه با بئاتریس، طی گذاری جادویی که روی صحنه رخ می ‌دهد، در چرخهٔ رویدادها به گذشته برگرداند و دوباره در نقطهٔ آغاز قرار دهد.

بئاتریس

  •  زینی هریس
  • محمد منعم
  • نشر بیدگل، چاپ اول ۱۳۹۷
  • شمارگان: ۱۰۰۰
  • ۱۶۰صفحه  بئاتریس

آشنایی با 

برای دیدن: 

منبع: فصلنامهٔ رود ، نشریهٔ ویژهٔ معرفی کتاب

همچنین برای دیدن مطالبی مجلۀ فرهنگ و هنر و کـتاب خوب بخوانیم کلیک کنید.   بئاتریس

ایران دخت

نوشته های مرتبط

آشنایی با تاریخ هنر چین

هادی گراوندی

آشنایی با کتاب آب زیپو

هادی گراوندی

کتاب هیچ دوستی بجز کوهستان

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

پانزده − 7 =