۸ اسفند ۱۴۰۲
مجله ایران دخت

درباره ابرو بیشتر بدانید

زیبایی ابرو یکی از اصلی‌ترین رکن‌های جذابیت صورت است و در سال‌های اخیر روش‌های زیادی برای ترمیم و اصلاح فرم ابروها ارائه شده است.

چشمان شما پنجره ای به روح شما هستند، این روز ها که آرایش ملایم و رنگ موی طبیعی ترند شده است بیشتر جلوه صورت معطوف چشم ها و ابرو های ماست؛ بنابراین زیبایی ابرو بیش از هر چیزی اهمیت دارد.
برای آن دسته از کسانی که به طور طبیعی از نعمت داشتن ابروهای پهن و بزرگ برخوردار نیستند، تکنیک اعجاب انگیزی به نام میکروبلیدینگ ابرو وجود دارد و اخیراً هم بسیار محبوب شده است.

میکروبلیدینگ یا هاشور ابرو یکی از ترندترین روش‌های ترمیم و زیبایی ابرو است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

میکروبلیدینگ در واقع همان روش واقعی کاشت رنگدانه در برش‌های ظریف پوست است که قدمتش به هزاران سال قبل برمی‌گردد. در حقیقت این روش زیبا سازی ابروها بعدها به عنوان میکروبلیدینگ شناخته شد، اما در اصل همان تتو یا خالکوبی است، اما شامل استفاده از یک ابزار دستی تخصصی و ظریف تر است.
در این روش به جای اینکه رنگی مانند خالکوبی سنتی به شما بدهد، رنگ طبیعی تری برایتان بوجود می آورد زیرا با ضربه های ظریف دست انجام می شود و شکلی مانند موهای واقعی ایجاد می کند؛ به همین دلیل است که کسانی که در جستجوی ابروهای زیبا و پرپشت اما طبیعی هستند، این روش را به تتوی ابرو ترجیح می دهند. بسیاری از متخصصان زیبایی آن را جزو روش های نیمه دائمی طبقه بندی می کنند، اما با شارژ و ترمیم منظم و مراقبت های بعدی عالی، می توانید تا پایان عمر از نتیجه میکروبلیدینگ لذت ببرید.

در این روش که یک تکنیک نیمه‌دائمی برای آرایش ابروها محسوب می‌شود، از طریق قلمی که متشکل از چندین تیغه است، خطوط نازک و باریکی شبیه به تار موهای طبیعی ابرو، با استفاده از رنگدانه‌ها در نواحی خالی ابروها ایجاد می‌شود و در نهایت ابروهایتان پرپشت‌تر، زیباتر و متقارن‌تر دیده می‌شوند. بنابراین اگر از پر کردن ابروهایتان خسته شده‌اید، یا ابروهایی نامتقارن دارید و مجبورید هر روز بخشی از وقتتان را صرف آرایش ابروهایتان کنید، روش میکروبلدینگ ابرو برایتان مناسب خواهد بود.

 

ابرو
درباره ابرو بیشتر بدانید

 

میکروبلیدینگ ابرو چیست؟

میکروبلیدینگ یک روش زیبایی نیمه‌دائمی برای پر کردن و تغییر شکل ابروهای شما است. در این روش از تیغه‌های دستی متشکل از ۱۰ تا ۱۲ سوزن برای ایجاد برش‌های ریز در پوست استفاده می‌شود که رنگدانه‌ها در این برش‌های ریز رسوب می‌کنند. شکل تیغه‌ها به شکلی طراحی شده که جلوه‌ای طبیعی و واقعی به خطوط کشیده شده بدهد، درست مانند موهای واقعی ابرو.

روش میکروبلیدینگ که با نام هاشور ابرو هم نامیده می‌شود، برای افرادی که ابروهای نازکی دارند، داخل ابروهایشان ریخته و یا ابروهایی نامتقارن دارند بسیار مناسب است.
در جلسه‌ی اول میکروبلیدینگ فرم و رنگ ابروی درخواستی‌تان را به تکسنین میکروبلیدینگ می‌گویید و تکنسین با توجه به فرم چهره و ابروهایتان شکل ابروی مورد نظر را با استفاده از نخ رنگی، مداد و خط‌کش روی صورتتان طراحی می‌کند و سپس با استفاده ازابزارهای مخصوص، کار میکروبلیدینگ ابروهای شما آغاز می‌شود.

جلسه‌ی اول ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد و حدودا چهار تا شش هفته پس از جلسه‌ی اول میکروبلیدینگ ، زمانی که پوست بهبود می‌یابد نیاز به یک جلسه‌ی ترمیمی خواهید داشت تا نتیجه‌ی مورد نظرتان حاصل شود.

اثرات میکروبلیدینگ آنی است. ممکن است بلافاصله کمی قرمزی و حساسیت را در ناحیه‌ی ابروهایتان تجربه کنید، اما می‌توانید نتایج را فوراً مشاهده کنید. ممکن است در ابتدا ابروهایتان کمی تیره به نظر برسند، اما با بهبود پوست و ته نشین‌شدن رنگدانه، ابروهای شما طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

جلسه‌ی دوم ترمیمی بعد از بهبود ابروها ضروری است چرا که تکنسین میکروبلیدینگ این امکان را خواهد داشت که قسمت‌های از دست‌رفته یا مناطقی را که رنگدانه در آن جا نیفتاده است را پر کند و شکل کلی ابرو‌ها را بررسی و اصلاح کند.

مقایسه‌ی میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ ابرو

میکروپیگمنتیشن ابرو و میکروبلیدینگ هر دو جزو روش‌های هاشور ابرو طبقه‌بندی می‌شوند. با این حال در روش میکروپیگمنتیشن به جای ابزار چند تیغه از یک تیغه برای ایجاد برش‌های ریز در ابرو استفاده می‌شود و رنگدانه‌ها در زیر برش‌های تیغه‌ی ریز قرار می‌گیرند تا ظاهری شبیه موهای طبیعی به خطوط ابرو بدهند. این نوع هاشور ابرو برای افرادی مناسب است که به طور طبیعی ابروهای پرتر یا پرپشت‌تری دارند اما بخشی از ابروهایشان به شکل نقطه‌ای خالی شده یا می‌خواهند ابرویشان کمی تغییر شکل دهد. تیغه‌ی تکی در ابزار میکروپیگمنتیشن به تکنسین اجازه می‌دهد تا دقت بیشتری در رسم خطوط روی ابرو داشته باشد.
در میکروبلیدینگ، رنگ بصورت خط به خط، شبیه به تار موهای ابرو و هم‌جهت با آن ولی به شکل ریز و درشت کشیده می‌شود، از این جهت نسبت به میکروپیگمنتیشن، جلوه‌ی طبیعی‌تری به ابروها می‌بخشد. از طرفی عمق برش‌ها در میکروپیگمنتیشن بیشتر است و ماندگاری طولانی‌تری خواهد داشت.
میکروبلیدینگ نسبت به میکروپیگمنتیشن در زمان کوتاه‌تری بهبود می‌یابد به علاوه‌ی این که هزینه‌ی کم‌تر و دوام کوتاه‌تری هم دارد. به همین علت میکروبلیدینگ به‌عنوان روشی کمتر تهاجمی برای ایجاد طراحی طبیعی ابروها به شمار می‌رود.

 

ابرو
درباره ابرو بیشتر بدانید

 

مقایسه‌ی تاتوی ابرو و میکروبلیدینگ ابرو

تاتوی ابرو بسیار شبیه تاتوی معمولی است چرا که جوهر با استفاده از اسلحه یا قلم، با ارتعاش زیاد در پوست قرار می‌گیرد تا با سوزن به پوست نفوذ کند. استفاده از جوهر به جای رنگدانه مهمترین تفاوت بین تاتو و میکروبلیدینگ است. جوهر برای همیشه باقی می‌ماند، در حالی که رنگدانه‌ها با گذشت زمان محو می‌شوند.
در حال حاضر تاتوی ابرو به دلیل رواج روش‌های دیگر مانند هاشور ابرو کمتر محبوب است. ابروهای تاتو‌ شده ظاهرشان بسیار مصنوعی‌تر از ابروهای هاشور شده است و همچنین اغلب به مرور زمان، رنگ‌شان تغییر می‌کند و به قرمزی می‌زنند.
با این حال برخی خانم‌های مسن که دچار ریختگی ابرو شده‌اند و یا کسانی که ابروهایشان بسیار کم پشت و نازک است اغلب از روش تاتو برای اصلاح شکل ابروهایشان استفاده می‌کنند. به هر حال اگر می‌خواهید ابروهایتان حالت طبیعی داشته باشد به دلیل شکل غیرطبیعی ابرو‌ها در تاتو، به سراغ این روش نروید و روش‌های دیگری را برای ترمیم ابروهایتان انتخاب کنید.

مقایسه‌ی کاشت ابرو و میکروبلیدینگ ابرو

کاشت ابرو به دو صورت کاشت موی طبیعی و کاشت موی مصنوعی انجام می‌شود. در کاشت موی طبیعی، فولیکول‌های سازنده‌ی مو منتقل می‌شوند ولی در کاشت موی مصنوعی، از تارهای مصنوعی مو استفاده می‌شود. موهای کاشته شده در روش کاشت مصنوعی یا ترمیم مو، رشد نمی‌کنند و زنده نیستند. ولی در کاشت موی طبیعی، موهای کاشته‌شده رشد می‌کنند، حالت می‌گیرند، رنگ می‌شوند و می‌توانید با آن‌ها مثل موهای طبیعی خودتان برخورد کنید.
ماندگاری کاشت ابروی طبیعی به صورت دائمی است و ابروهای کاشته شده بعد از ۶ ماه کاملا شکل ابروهای طبیعی شما می‌شوند. بنابراین کاشت ابرو هم در فرایند انجام تکنیک، هم در ظاهری که به ابروهایتان می‌دهد و هم در هزینه با میکروبلدینگ و دیگر روش‌های هاشور ابرو متفاوت است. اگر ابروهایتان خیلی کم‌پشت است و یا دچار ریختگی شدید ابرو هستید پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به پزشکان متخصص عمل کاشت ابرو را انجام دهید. اما اگر ابروهایتان بیش از حد کم‌پشت نیستند و یا فقط می‌خواهید ابروهای پهن‌تر و پرپشت‌تری داشته باشید با توجه به هزینه و زمان روش میکروبلیدینگ یا میکروپیگمنتیشن برایتان اقتصادی‌تر و بهتر است.

ماندگاری میکروبلدینگ ابرو

ابروهای میکروبلید شده بسته به نوع پوست شما بین یک تا سه سال دوام می آورند، اگر پوست چربی داشته باشید رنگدانه‌های کار شده روی ابروهایتان زودتر محو می‌شوند. برای این که دوام رنگدانه‌ها روی پوستتان بیشتر شود باید مراقبت‌های بعد از میکروبلدینگ را انجام دهید. در روش میکروبلدینگ “فیبروز” جنس رنگدانه‌ها و مواد مصرفی با روش میکروبلدینگ معمولی متفاوت است و معمولا در روش فیبروز دوام رنگدانه‌ها کوتاه‌تر است.

 

مراقبت های قبل از میکرو بلیدینگ ابرو

یکی از نکاتی که برای نتیجه گیری بهتر از میکروبلیدینگ ابرو باید انجام دهید رعایت مراقبت های قبل از انجام آن است. همانطور که مراقبت های بعد از هر درمان یا عملی اهمیت دارد، رعایت دستورالعمل های قبل از آن نیز مهم است چرا که باعث می شود فرد در حین عمل راحت تر و تاثیر آن عمل روی ابرو و صورت فرد بیشتر باشد. برخی از دستورالعمل هایی که نیاز است قبل از میکروبلیدینگ انجام دهید به شرح زیر است:

از مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا الکل در روز عمل خودداری کنید.
رنگ کردن ابروها قبل از میکروبلیدینگ ممنوع است.
۳ روز قبل از نوبت خود از برنزه کردن و آفتاب گرفتن خودداری کنید.
از اپیلاسیون یا کندن ابرو تا ۲ روز قبل خودداری کنید.
حداقل ۲ تا ۳ هفته قبل از عمل از لایه برداری شیمیایی و سایر درمان های شدید صورت خودداری کنید.
قبل از عمل حمام کنید، زیرا ابروها نباید حداقل به مدت ۷ روز با آب تماس داشته باشند.
قطع مصرف ویتامین A (رتینول) و بوتاکس حداقل یک ماه قبل.
حداقل یک هفته قبل از عمل، مصرف روغن ماهی یا هر رقیق کننده خون طبیعی دیگر مانند ویتامین E را متوقف کنید.

 

ابرو
درباره ابرو بیشتر بدانید

مراقبت های پس از انجام عمل میکروبلدینگ

پس از میکروبلیدینگ ابرو و حداقل تا یک هفته پس از آن، ابرو های فرد ممکن است تیره تر به نظر برسند. همچنین ممکن است به دلیل پوسته شدن و بهبودی احساس خشکی و یا کمی درد داشته باشند. از سوی دیگر احساس قرمزی و تورم خفیف نیز طبیعی است و با گذشت زمان معمولا به سادگی از بین می رود؛ اما برای پشت سر گذاشتن دوران بهبودی به بهترین و سریعترین شکل ممکن باید مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ ابرو را جدی بگیرید. برای مثال:

• ابروها را به آرامی با نوک انگشت بشویید، با آب و صابون آنتی باکتریال به مدت حدود ۱۰ ثانیه بشویید و سپس خشک کنید.
• استفاده از پماد مرطوب کننده در طول روز.
• دور نگه داشتن ابروها از آب به مدت ۷ تا ۱۰ روز، که شامل دوش نگرفتن یا شنا نکردن است.
• از آرایش کردن روی ناحیه ابرو زمانی که در حال بهبودی است خودداری کنید تا این ناحیه تا حد ممکن تمیز بماند.
• حداقل تا ۴ هفته پس از عمل از نور مستقیم خورشید یا برنزه شدن خودداری کنید.
• حداقل تا ۴ هفته پس از عمل از اسکراب یا لایه بردار صورت استفاده نکنید.
• حداقل ۱۰ روز پس از عمل روی صورت نخوابید.
• مهمترین محصولی که می توانید بعد از درمان میکروبلیدینگ استفاده کنید ضد آفتاب است. مانند سایر خالکوبی ها، کرم های ضد آفتاب به افزایش طول عمر ابروهای شما و جلوگیری از محو شدن آن ها در برابر نور خورشید کمک می کنند.
• یک هفته قبل از عمل و ۳۰ روز پس از آن، از مصرف محصولات رتین A یا رتینول خودداری کنید، زیرا این مواد می ‌توانند باعث محو شدن زودرس رنگدانه‌ ها شوند.

در چند ساعت اول پس از انجام میکروبلدینگ، ممکن است ابروهایتان کمی شکننده شوند که این اتفاق کاملا طبیعی است. رنگ ابروها در چند روز اول پس از انجام میکروبلدینگ ممکن است بسیار تیره به نظر برسد، اما با جا افتادن رنگدانه‌ها و بهبودی پوست، رنگ ابروها تا ۶۰ درصد روشن می‌شود.

حدود روز سوم یا چهارم، دچار خارش یا پوسته‌پوسته شدن در ابروهایتان می‌شوید. در این حالت از خاراندن یا خراشیدن ابروهایتان اجتناب کنید. همچنین در هفته‌ی اول، باید از تعریق و خیس شدن ابروها جلوگیری کنید. به همین دلیل از انجام هرگونه ورزش یا رفتن به باشگاه و استخر و سونا خودداری کنید و هنگام شستن صورتتان، مواظب باشید آب روی ابرویتان نریزد.
برای از بین بردن هرگونه خون یا ترشح احتمالی، می‌توانید به آرامی یک پنبه را آغشته به کمی سرم نمکی یا آب استریل کنید و دور ابرویتان را با آن تمیز کنید. سعی کنید تا چهار هفته مستقیما در معرض نور خورشید قرار نگیرید و به مدت ده روز از هیچ گونه لایه‌بردار یا لیزر یا محصولات آرایشی استفاده نکنید.
همچنین بهتر است از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و یا رانندگی با پنجره‌های پایین اجتناب کنید، چرا که ذرات معلق در هوا ممکن است باعث عفونت یا سوزش در محل زخم‌های ابروها شوند. پس از چهار هفته، پوست زیر ابروهایتان کاملا بهبود می‌یابد. به خاطر داشته باشید که حتما کرم‌های ترمیم‌کننده‌ای را که برایتان تجویز شده استفاده کنید.

یکی از مواردی که می تواند به شما کمک کند تا با میکروبلیدینگ ابرو بیشتر آشنا شوید و اگر در انجام آن مردد هستید بتوانید انتخاب صحیحی داشته باشید، آگاهی از مزایا و معایب این متد است. بنابراین در ادامه لیستی از مزایا و معایب این روش را برای شما آورده ایم:

مزایا

۱- ایمن، موثر و بدون درد

اگر می‌خواهید شکل مناسبی برای ابروهای خود ایجاد کنید ، حتماً میکروبلیدینگ ابرو را در نظر بگیرید. با این گزینه ابروهایی با ظاهر طبیعی و نیمه دائمی خواهید داشت که جذاب به نظر می رسند. اکثر مردم از این روش استفاده می کنند زیرا بی خطر است و هیچ عارضه ای ندارد.

۲- نتایج طبیعی

اگر تصمیم به انجام این روش گرفته اید، مطمئن شوید که بهترین سالن ها و کلینیک های میکروبلیدینگ را انتخاب می کنید تا از نتیجه رضایت کامل داشته باشید. پس از اتمام این روش، از نتیجه آن راضی خواهید بود زیرا ابروهای طبیعی خواهید داشت و مطمئن باشید که تشخیص تفاوت بین ابروی میکروبلید شده و طبیعی گاهی غیرممکن است.

۳- صرفه جویی در زمان

یکی از مزایای این روش این است که می تواند به شما کمک کند در زمان صرفه جویی بیشتری کنید، به خصوص صبح که برای رفتن به کار روزانه خود آماده می شوید! اگر صبح زمان زیادی را صرف آماده کردن ابروهای خود می کنید، با این روش، زمان زیادی را صرفه جویی خواهید کرد زیرا این آرایش دائمی است.

۴- مدت زمان انجام آن کوتاه است

توجه کنید که جلسه میکروبلیدینگ سریع و کوتاه است و احتمالاً حدود دو ساعت طول می کشد. به عبارت دیگر، برای انجام این روش نیازی به هیچ زحمتی ندارید. بنابراین، می توانید دو ساعت از وقت خود را بگذارید و به طور طبیعی ابروهایی با ظاهری زیبا داشته باشید که برای مدت طولانی دوام خواهند داشت.

 

عوارض احتمالی

فریم جوان و ظریفی که از میکروبلیدینگ ابروهای خود به دست می آورید می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد اما فقط زمانی که درست انجام شود. در واقع اگر این روش توسط یک فرد فاقد صلاحیت یا یک فرد آموزش ندیده انجام شود، مطمئناً نتیجه را دوست نخواهید داشت و کار دچار معایبی می شود از جمله:

۱- عفونت یا واکنش های آلرژیک

یکی از معایب اولیه میکروبلیدینگ عفونت و واکنش های آلرژیک است. استفاده از تجهیزات غیر استریل و بی کیفیت می تواند منجر به بسیاری از مشکلات پوستی شود. همچنین، در بسیاری از موارد. کرم بی حس کننده و جوهرهای نا مرغوبی استفاده می شود که ممکن است برای پوست مناسب نباشد.

۲- مراقبت های پیچیده

مراقبت های بعد از این روش بسیار پیچیده و کمی سخت است. یکی از آن ها این است که در چند روز اول هیچ گونه آرایشی روی ابرو یا اطراف ابروهای خود نداشته باشید. مهمتر از همه، اگر فردی که این کار را انجام می دهد مهارت کافی نداشته باشد، می تواند منجر به زخم دائمی شود زیرا این روش شامل بریدن پوست شما با سوزن است و این امر باعث می شود تا مراقبت های پس از آن برای شما سخت تر باشد.

عفونت و واکنش آلرژیک دو عارضه‌ای هستند که ممکن است پس از انجام میکروبلیدینگ برایتان اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از خطر عفونت، حتما در انتخاب تکنسین انتخابی و سالن یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید دقت کنید تا مطمئن شوید که کلیه‌ی تجهیزات مورد استفاده استریل هستند و ضدعفونی شده‌اند.
اگر پوست حساسی دارید و در مورد واکنش آلرژیک نگران هستید، می‌توانید قبل از انجام عمل میکروبلدینگ، یک تست موضعی برای بررسی حساسیت مواد درخواست کنید. بعد از انجام تست موضعی، حساسیت و قرمزی برای چند ساعت و همچنین مقدار کمی خون‌ریزی طبیعی است اما اگر درد همچنان ادامه داشت، موضع مورد نظر متورم شد یا شروع به چرک کردن کرد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی بعد از میکروبلیدینگ ابرو

یکی از مزیت های این روش این است که اگر به یک هنرمند قابل اعتماد و باتجربه ابرو مراجعه کنید، نباید هیچ عارضه جانبی مهمی وجود داشته باشد. اما با این وجود عوارض جانبی گاهی رخ می دهد و باید از آن ها آگاهی کامل داشته باشید. اگر از مراقبت ‌های بعد از میکروبلید پیروی نکنید، امکان عفونت بالا می رود.
اگر هنگام انجام این روش سوزن از لایه پوست خارج شود، خطر آسیب به بافت های اطراف آن وجود دارد. همچنین ممکن است برخی از علائم تحریک پوستی بعد از عمل را داشته باشید، مانند:

– خارش
– ورم
– قرمزی
– واکنش به کرم بی حس کننده یا جوهر خالکوبی
– عفونت
– درد
– تاول زدن

 

اگر قصد دارید ابروهایتان را ترمیم کنید، جنس پوستتان و امکان بروز حساسیت پوستی را حتما در نظر بگیرید. همچنین به خاطر داشته باشید که در روش‌های ترمیم دائمی و نیمه‌دائمی ابرو به سختی امکان این را دارید که فرم ابروهایتان را به شکل اول برگردانید؛ بنابراین در انتخاب فرم نهایی ابروها و روش انتخابی‌تان دقت کنید و علاوه بر آن حتما از کیفیت سالن زیبایی یا کلینیکی که می‌خواهید به آن مراجعه کنید مطمئن شوید تا ضمن دست‌یابی به نتایج دلخواه‌تان، سلامت پوست و ابروهایتان هم تضمین شود.

برای افرادی که ابروهای نازکی دارند و به دنبال راهی هستند که ابروهای خود را به طور طبیعی پر و زیبا کنند، میکروبلیدینگ ابرو یک گزینه عالی است. این روش در حقیقت خالکوبی زیبایی است که نواحی نازک ابرو را پر می کند تا پرتر به نظر برسد. این روش برخلاف خالکوبی و تتوی ابرو دائمی، موقتی است و ممکن است نهایتاً تا ۳ سال ادامه داشته باشد.

 

 

با داشتن اطلاعات بالا که دید خوبی را نسبت به ابرو به ما می­ دهد به این فکر خواهیم افتاد که برای دریافت این خدمات به چه مراکزی باید رجوع کنیم.

سالن های زیبایی معتبر که مجری این خدمات هستند را چگونه پیدا کنیم تا در یک فضای معتبر با مواد و لوازم آرایشی سالم و بهداشتی و با دستان افرادی توانمند این خدمات را دریافت کنیم؟

شرکت «ایران دخت» بعنوان یک مرجع، سالها در زمینه انتخاب سالنها و کلینیکهای زیبایی برتر کشور و نظارت بر کیفیت کار آنان، مشغول به فعالیت بوده و پس از آزمون های متعدد، به سالنها و کلینیکهایی که نمره قبولی را دریافت کنند امتیاز و گواهی کیفیت می­ دهد.

با استفاده از اپلیکیشن رزرو نوبت ایران دخت می­ توانید ابتدا شهر مورد نظر خود را انتخاب و سپس لیست سالنها و کلینیکهای معتبر آن شهر را مشاهده کنید. با جزئیات کافی با سالن و کلینیکهای مختلف آشنا شوید و نظرات مشتریان قبلی هر سالن و کلینیک را درباره خدمات مختلف ملاحظه کنید. تعرفه ­های آنان را ببینید و با آگاهی کامل انتخاب کنید و در همان اپلیکیشن، نوبت خود را رزرو کنید.

برای نصب اپلیکیشن ایران دخت، کلیک کنید.

 

نوشته های مرتبط

تیرگی زیر چشم و روش های طبیعی و موثر برای از بین بردن آن

صدیقه مخلوق پور

گره زدن کراوات با روش های آسان و زیبا

هادی گراوندی

باید و نباید های بی خوابی را بدانید

حسنا سیدجودت

ارسال دیدگاه

نوزده − 4 =