۸ اسفند ۱۴۰۲
مجله ایران دخت

درباره خط لب بیشتر بدانید

لب­‌ها یکی از قسمت­‌های مهم صورت هستند که اهمیت ویژه‌­ای بر زیبایی و جذابیت فرد دارند. همچنین لبخند و احساسات را بروز می­‌دهند. مواردی همچون نامتناسب بودن لب بالا و پایین با یکدیگر، تیرگی لب­‌ها، سفیدی و رنگ پریدگی آن­ها می­‌تواند تأثیر منفی بر روی زیبایی داشته باشد. در این راستا اقدامات متفاوتی همچون لب سازی، شیدینگ لب، هاشور لب، تاتو رژلب و خط لب انجام می­‌شود

هدف از تاتو رژلب ساخت مجدد حالت لب، تقویت رنگ خود لب، اصلاح تقارن برای لب‌های آسیب دیده به علت تصادفات رانندگی، جای جراحی، لب شکری (نقص مادرزادی) و اصلاح چروک‌های اطراف لب، افزایش حجم لب و… است.

 

یکی از تکنیک های زیبایی دائم و نیمه دائم صورت، خط لب دائم می باشد. در واقع این روش برای بهبود رنگ خط لب استفاده می شود زیرا رنگ طبیعی خط لب بسیار کمرنگ است، حتی در برخی از افراد به دلیل نازک بودن لب و کمرنگ بودن رنگ طبیعی، خط لب قابل مشاهده نیست. در نتیجه استفاده از خط لب برای رنگ دهی به کادر لب ها یکی از تکنیک های آرایشی و زیبایی می باشد.

گاهی خانم‌­ها تمایل دارند که کل لب را رنگ کند که به آن تاتو رژلب می­‌گویند و برای افرادی که می­‌خواهند تغییری در فرم و شکل و رنگ لب ایجاد کنند کاربرد دارد. در بعضی مواقع فرد می­‌خواهد فقط خط اطراف لب را نمایان­تر سازد در­این­صورت “تاتو خط لب” را انتخاب می‌­کند. این دو روش در کنار هم نیز استفاده می‌شوند. تاتو لب دارای انواع مختلفی است. گاهی از هاشور لب به عنوان آرایش نیمه دائمی لب­‌ها بهره می­‌برند که زیر مجموعه‌ی تاتو قرار می­گیرد. در این روش رنگ را به صورت خطوطی نامنظم و با طول‌های ناهمسان بر روی لب‌­ها رسم می‌­کنند. برای انجام هاشور لب از دو روش میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن استفاده می‌شود.

استفاده مداوم از خط لب برای بسیاری از بانوان خسته کننده است. در واقع خط لب های معمولی حتی خط لب های ۲۴ ساعته هم به دلیل نوشیدن و خوردن مواد غذایی یا خوراکی از بین می روند. در نتیجه خط لب های معمولی ماندگاری بالایی ندارند و برای این مسئله، راهکاری به عنوان تاتو خط لب دایم ارائه شده است. با استفاده از خط لب دائم می توانید لب هایی خوش فرم تر داشته باشید. زیرا این روش ماندگاری بسیار بالایی دارد و اگر پس از گذشت چندین سال هم کمرنگ شود با یک جلسه ترمیم، مانند روزهای اولیه زیبا می شود.

روش خط لب دائم به طور معمول روش دردناکی نیست. اما اگر شما هم جزو افرادی هستید در برابر کوچک ترین دردها واکنش نشان می دهید، می توانید درخواست استفاده از سر کننده را داشته باشید. تکنیک خط لب دائم و  رژ لب دائم با استفاده از دستگاهی خاص انجام می شود. در این تکنیک رنگدانه ها به خط یا کادر لب تزریق شده و منجر به رنگ دهی می شوند. برای انتخاب رنگ خط لب دائم طبیعی می توانید طیف رنگی مرکز تخصصی را مشاهده کنید و در نهایت رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 

 

انجام خط لب در واقع نیاز به مهارت دارد و یکی از فاکتورهای بسیار مهم متقاضیان، حرفه ای بودن مستر انجام دهنده است. علاوه بر مهارت مستر، بحث هزینه هم بسیار مهم است و متقاضیان در مورد هزینه دریافتی هم سوالاتی دارند. مبحث هزینه در هر مرکز تخصصی متفاوت می باشد. زیرا موارد زیادی در تعیین هزینه نهایی دخیل هستند و هر مرکزی با توجه به امکانات و مهارت پرسنل خود، هزینه خط لب دائم را اعلام می کند.

 

درباره خط لب بیشتر بدانید

 

 تاتو خط لب یک روش است تا مشکلاتی از قبیل عدم قرینه لب، سفیدی و بی رنگ بودن لب برطرف گردد. همچنین از تتو لب برای حجیم سازی لب نیز استفاده می شود.  تاتو خط لب و رژ لب روش کاربردی برای پرتر و زیباتر دیده شدن لبهایمان می باشد. نکته ای که در این جا باید ذکر کنیم این مورد است که تاتو لب دارای روش ها و زیر مجموعه هایی به شرح زیر می باشد:

 1. میکروپیگمنتیشن لب
 2. میکروبلیدینگ لب
میکروپیگمنتیشن لب

در روش میکروپیگمنتیشن که یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی لب می باشد از یک قلم دیجیتالی استفاده می کنند. در این روش رنگدانه ها با کمک قلم مخصوص لایه بالایی و سطحی لب را تحریک می کنند تا لب از بی رنگی خارج شود و خطوط هاشوری روی لب مشخص گردند. میکروپیگمنتیشن لب هر ۶ الی ۸ ماه یک بار باید شارژ گردد.

 

میکروبلیدینگ لب

از میکروبلیدینگ لب برای قرینه سازی و حجم دهی لب ها استفاده می شود. در این روش به جای قلم دیجیتالی از قلم دستی استفاده می شود و با این قلم رنگدانه ها به لایه های میانی لب تزریق می گردند. لازم به ذکر است که روش میکروپیگمنتیشن از ماندگاری بالاتری نسبت به میکروبلیدینگ برخوردار است.

اجرای میکروبلیدینگ لب دارای حساسیت بالایی است و نیاز دارد تا با دقت و ظرافت کافی انجام گیرد. فرایند انجام میکروبلیدینگ لب به شرح زیر است:

_ مشاوره به مراجعه کننده و رساندن وی به آمادگی کافی

_ تصمیم گیری در رابطه با فرم نهایی و مدل میکروبلیدینگ لب

_ ضدعفونی لبها و اطراف آن

_ استفاده از پمادهای بی حسی جهت کم کردن درد و ناراحتی حین انجام کار

_ تزریق رنگدانه به دور لب و کشیدن کامل خط لب

_ تزریق رنگدانه به نواحی داخلی لب

_ کنترل نهایی و اصلاح نامتقارنی های احتمالی

 

میکروبلیدینگ لب چقدر ماندگاری دارد :

میکروبلیدینگ لب یک آرایش موقت برای لبها محسوب می‌شود. ماندگاری این تکنیک وابسته به عواملی همچون نوع پوست، عمق نفوذ رنگدانه و نوع رنگ مورد استفاده است. به طور میانگین، مدت ماندگاری میکروبلیدینگ لب حدود ۸ تا ۱۲ ماه خواهد بود. لازم به ذکر است که این مدت از ماندگاری میکروبلیدینگ لب را می توان توسط ترمیم و اصلاح افزایش داد.

 

مزایای میکروبلیدینگ لب :

میکروبلیدینگ لب مزایای بسیاری دارد که همین مزایا موجب محبوبیت آن و استقبال بی نظیر افراد از آن شده است.

_ نیاز به استفاده مکرر از رژ لب را از بین می برد.

_ نامتقارنی لبها را اصلاح می کند.

_ موجب خوشرنگ شدن لب ها می شود.

_ فرم لبها را زیباتر می کند.

_ وسعت لب های کوچک را گسترش داده و بزرگتر نشان می‌ دهد.

 

معایب میکروبلیدینگ لب :

لب ها ناحیه بسیار حساسی هستند و اجرای اعمالی همچون میکروبلیدینگ روی آن، دور از عارضه نخواهد بود. این واقعیتی است که تمام افراد علاقه مند به انجام میکروبلیدینگ لب می بایست پذیرای آن باشند. با این حال، با انتخاب یک مرکز زیبایی معتبر و تاتو‌کار متبحر، می توان درصد و شدت این معایب و عوارض را کاهش داد.

رنگدانه های تزریق شده در این روش دارای ماندگاری کوتاهی هستند.

حداقل تا یک هفته بعد از اجرای میکروبلیدینگ  لبها دچار التهاب، کبودی، سوزش و خارش می شوند.

احتمال خونریزی بالاست.

احتمال آسیب به بافت لب وجود دارد.

طیف رنگی رنگدانه های تزریق شده ممکن است مورد رضایت نباشد.

احتمال بروز درد و ناراحتی در حین و بعد از انجام آن بالاست.

 

مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ لب :

مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ لب دارای اهمیت و ارزش بالایی هستند. این مراقبت ها علاوه بر اینکه دوره نقاهت میکروبلیدینگ لب را کاهش می دهند، موجب افزایش ماندگاری آن نیز می شوند.

_ پرهیز از شستشویی لبها تا سه روز

_ شستشوی لب ها با آب ولرم و با صابون ملایم تا رسیدن به بهبودی کامل

_ حفظ رطوبت لب ها توسط ویتامین آ چشمی

_ پرهیز از خوردن غذاهای تند، داغ و سنگین

_ پرهیز از اعمال فشار به لبها

_ رعایت بهداشت جهت پیشگیری از بروز عفونت در ناحیه لب ها

_ پرهیز از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب

_ مصرف مرتب قرص تجویز شده جهت پیشگیری از بروز تبخال

 

تفاوت میکروبلیدینگ لب با میکروپیگمنتیشن لب :

اصلی ترین تفاوت میکروبلیدینگ لب با میکروپیگمنتیشن لب در مدت ماندگاری آنهاست. میکروپیگمنتیشن برخلاف میکروبلیدینگ لب دارای ماندگاری بیشتری است و می تواند حدود ۲ تا ۵ سال کارایی داشته باشد.

گفتنی است که مهمترین علت ماندگاری بالای روش میکروپیگمنتیشن نسبت به روش میکروبلیدینگ، عمق نفوذ رنگدانه هاست. در روش میکروپیگمنتیشن بر خلاف روش میکروبلیدینگ، رنگدانه ها در عمق بیشتری نفوذ می کنند

 

 

مراقبت های قبل از تاتو لب 

از اقدامات لازم قبل از انجام تاتو لب می توان به این موارد اشاره نمود:

 • اصلاح و تمیز کردن اطراف لب
 • عدم استفاده از پماد و کرم
 • مواد دارای کافئین مصرف نشود
 • عدم مصرف قرص و داروی ضد تبخال، ضد حساسیت و ضد ویروس حداقل ۴ روز قبل از تاتو
 • در معرض اشعه ماورا بنفش قرار نگیرید

 

مراقبت های پس از تاتو لب

کبودی و تورم لب برای مدت یک الی دو هفته از عوارض اجتناب ناپذیر تاتو لب می باشد اما مراقبت های بعد از انجام تاتو لب به شرح زیر می باشند:

 • عدم استحمام و شنا در استخر
 • پرهیز از فشردن، خارش و دستکاری کردن لب
 • استفاده از پماد ویتامین A و هیدروکورتیزون چشمی
 • عدم قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و اشعات مضر

 

رنگ تاتو خط لب

اکثر افرادی که اقدام به تاتو خط لب و تاتو رژ لب می کنند قصد دارند در طول روز از لوازم آرایش استفاده ننمایند به همین دلیل سعی می  کنند در انتخاب رنگ تاتو خط لب دقت کافی را به خرج دهند. لازم به ذکر است که در انتخاب رنگ تاتو باید وسواس کافی داشته باشید تا دچار نارضایتی و پشیمانی نگردید. نکته ای که باید دقت کنید این مورد است که رنگ تاتو خط لب و رژ لب باید چند مرحله را طی کند تا به رنگ اصلی و دلخواه شما برسد و این مراحل به این شرح هستند:

در مرحله اول که بین ۳ الی ۵ روز طول می کشد رنگ لب پررنگ می باشد و باید صبور باشید تا پوست لب لایه برداری شود. پس از گذراندن این دوره رنگ تیره اولیه محو می شود و با انجام دادن یک جلسه میکروپیگمنتیشن رنگ دلخواهتان بر روی لبتان می نشیند و در طی ۳ هفته به رضایت کافی از رنگی که مایل بوده اید بر روی لبتان پیاده شود می رسید.

 

ماندگاری تاتو رنگ لب

یکی از دغدغه های افرادی که تمایل به تاتو لب دارند ماندگاری رنگ لب می باشد. باید متذکر شویم که ماندگاری تاتو رنگ لب به موارد متعددی مرتبط می باشد که در ادامه به طور مختصر ذکر می نماییم.

تبحر تاتوکار : تاتوکار باید به میزان نفوذ رنگ، زاویه حرکت دست ها و ترکیب رنگ ها دقت نماید.

جنس پوست لب : در افرادی که لب های خشک دارند به علت پوست اندازی ماندگاری تاتو رنگ لب کاهش می یابد.

رنگ استفاده شده در تاتو : نوع و کیفیت مواد رنگ تاتو، میزان رنگی که استفاده می شود نیز مهم است.

علاوه بر موارد بالا باید دقت کنید که در زمان عادت ماهیانه، شیردهی و بارداری ماندگاری تاتو رنگ لب و خط لب کاهش می یابد. همچنین تبخال لب مانعی برای کیفیت تاتو لب است پس دقت نمایید قبل و بعد از تاتو لب از قرص های ضد تبخال همچون اسیکلوویر بر اساس دستور پزشک استفاده نمایید.

 

 

 

با داشتن اطلاعات بالا که دید خوبی را نسبت به خط لب به ما می­ دهد به این فکر خواهیم افتاد که برای دریافت این خدمات به چه مراکزی باید رجوع کنیم.

سالن های زیبایی معتبر که مجری این خدمات هستند را چگونه پیدا کنیم تا در یک فضای معتبر با مواد و لوازم آرایشی سالم و بهداشتی و با دستان افرادی توانمند این خدمات را دریافت کنیم؟

شرکت «ایران دخت» بعنوان یک مرجع، سالها در زمینه انتخاب سالنها و کلینیکهای زیبایی برتر کشور و نظارت بر کیفیت کار آنان، مشغول به فعالیت بوده و پس از آزمون های متعدد، به سالنها و کلینیکهایی که نمره قبولی را دریافت کنند امتیاز و گواهی کیفیت می­ دهد.

با استفاده از اپلیکیشن رزرو نوبت ایران دخت می­ توانید ابتدا شهر مورد نظر خود را انتخاب و سپس لیست سالنها و کلینیکهای معتبر آن شهر را مشاهده کنید. با جزئیات کافی با سالن و کلینیکهای مختلف آشنا شوید و نظرات مشتریان قبلی هر سالن و کلینیک را درباره خدمات مختلف ملاحظه کنید. تعرفه ­های آنان را ببینید و با آگاهی کامل انتخاب کنید و در همان اپلیکیشن، نوبت خود را رزرو کنید.

برای نصب اپلیکیشن ایران دخت، کلیک کنید.

نوشته های مرتبط

پارافین تراپی چیست و فواید و معایب آن

مدیر محتوا

کم کردن درد اپیلاسیون با استفاده از روش ها و راهکارهای مناسب

مدیر محتوا

خواص و مضرات جگر گوسفندی

صدیقه مخلوق پور

۲ دیدگاه

آمنه ۱۴۰۲-۱۱-۰۲ at ۳:۲۶ ب٫ظ

مطالبتون خیلی کامل و مفیده. ممنونم

پاسخ
irandokht admin ۱۴۰۲-۱۱-۰۸ at ۱:۵۴ ب٫ظ

ممنونم از لطف شما

پاسخ

ارسال دیدگاه

6 − 2 =