۸ اسفند ۱۴۰۲
مجله ایران دخت

درباره بن مژه بیشتر بدانید

بن مژه نوعی آرایش نیمه دائم است که با اضافه‌کردن رنگ بین مژه‌ها باعث پرتر، تیره‌تر و ضخیم‌تر به نظر رسیدن مژه‌های شما می‌شود. هر نقطه رنگی که بین مژه‌ها گذاشته می‌شود برای بیننده مانند یک مژه به نظر می‌رسد. همچنین می‌تواند فرم چشم‌ها و تقارن آن‌ها را تا حدی به حالت موردعلاقه شما در بیاورد. با خطای دید باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن چشم‌های شما شود. اگر چشم‌های رنگی دارید، این روش باعث روشن‌تر به نظر رسیدن چشم‌های شما می‌شود.

انواع آرایش دائم و نیمه دائم روشی بسیار مناسب برای افرادی است که می‌خواهند همیشه آراسته و زیبا به نظر برسند و یا در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنند. اگر می‌خواهید به چشم‌هایتان روحی تازه ببخشید، حتی هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید و یا در استخر هستید چشمانی زیبا و پرشور و درعین‌حال نچرال داشته باشید؛ ما به شما بن مژه (lash enhancement tattoo) را پیشنهاد می‌دهیم.

بن مژه جزء آرایش های نیمه دائمی محسوب می شود و یک نوع تاتو به حساب می آید.

بن مژه به دو روش انجام می شود که در روش اول درواقع با اضافه کردن جوهر مخصوص روی خط مژه ها و پر کردن فضای خالی بین مژه ها ظاهری زیبا به چشم ها می بخشد. در روش دوم یک خط نازک بالای خط مژه ها کشیده می شود و بنا به خواسته فرد این خط دنباله دار (مانند خط چشم دنباله دار) یا ساده خواهد بود.

 

بن مژه برای چه چشم هایی مناسب است؟

به صورت کلی تاتو یک نوع آرایش دائم محسوب می شود لذا برای افرادی که زمان لازم برای آرایش ندارند یا انجام آرایش روزانه برای آنها دشوار است، می تواند گزینه مناسبی باشد. بسیاری از افراد از کشیدن خط های چشم پهن بر روی پلک خود بیزار هستند و همواره به دنبال یک روش طبیعی جهت زیباتر نشان دادن چشم ها می باشند. برای این افراد، بن مژه که تنها مژه ها را پر تر نشان می دهد، گزینه مناسبی می باشد.

 

از سوی دیگر بعضی دیگر از افراد دارای مژه های نازک و با فاصله هستند، بن مژه برای این افراد می تواند تأثیر زیادی در حالت دهی چشم و زیباتر شدن چهره داشته باشد. میزان ماندگاری بن مژه بر روی چشم ها بستگی به نوع آب و هوا، نوع پوست و … دارد. معمولا در صورتیکه مراقبت های لازم به درستی انجام شود، این مورد تا ۵ سال نیز می تواند ماندگار باشد، پس از این مدت کم کم رنگ تاتو کدر شده و نیاز به ترمیم خواهد داشت. انجام تاتو با توجه به فرم چشم و صورت، زیبایی کار را دوچندان می کند.

 

مراحل انجام و روش بن مژه

دستگاهی که برای بن مژه استفاده می‌شود بسیار متفاوت از دستگاه تتو و میکروبلیدینگ است. این دستگاه کامپیوتری هوشمند، نیازی به تنظیم کردن سرعت و فشار ندارد، چرا که به‌صورت خودکار و باتوجه‌به قسمت‌های مختلف پوست اتوماتیک تنظیم می‌شود.

در ابتدا به شما مشاوره کامل داده می‌شود. در این مرحله هرگونه ممنوعیت، بیماری و داروهای مورداستفاده و همچنین نوع پوستتان بررسی می‌شود. در صورت استفاده از دارو و یا روتین پوستی و محصولات بهداشتی خاص، تاریخ دیگری به شما داده می‌شود تا با رعایت نکات لازم به بهترین نتیجه برسید.

 

پس از مشاوره و دادن وقت مناسب، اول‌ازهمه روی پلک بی‌حسی مناسب گذاشته می‌شود تا راحتی هر چه بیشتر برای شما فراهم شود. چون این روش روی پلک انجام می‌شود؛ بیشتر از هر چیزی مردم فکر می‌کنند که ممکن است بسیار دردناک باشد. هر شخصی آستانه تحمل درد متفاوتی دارد. اما به‌طورکلی از افراد مختلف نظرسنجی انجام شده است و درد آن را پس از اثر کردن بی‌حسی مانند قلقلکی روی پلک توصیف کرده‌اند.

انجام این روش بین ۹۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد. این مدت شامل زمانی که برای اثربخشی بی‌حسی می‌گذارید هم می‌شود.

پس از گذشت ۴ الی ۶ هفته، مجدد برای ترمیم باید مراجعه کنید. در جلسه ترمیم برای جاهای باقی‌مانده رنگ گذاشته می‌شود و اگر نکته خاصی مدنظر شما باشد اعمال می‌شود.

 

 

انواع مدل بن مژه

این تکنیک دارای مدل‌های متنوعی است. البته تفاوت آن‌ها تنها در محل اجرایی نمودن آن است و این هیچ ارتباطی با روند و سبک کار ندارد. در تمامی مدل‌ها، رنگ به ریشه مژه تزریق می‌شود. انواع این مدل‌ها را در ادامه به شما توضیح می‌دهیم. همچنین می‌توانید عکس‌های مربوط به آن را نیز مشاده نمایید.

بن مژه پلک پایین

بسیاری از افراد در آرایش‌های روزانه خود با استفاده از مداد چشم، داخل یا زیر پلک پایین خود را رنگ می‌کنند. اگر شما نیز از این افراد هستید و می‌خواهید با کمک تکنولوژی تاتو این رنگ را ثابت کنید، پیشنهاد می‌کنیم از بن مژه پلک پایین استفاده کنید. در این روش در زیر پلک و دقیقا در ریشه مژه، رنگ تزریق می‌شود.

اصولا این تکنیک را برای تکمیل آرایش پلک بالا انجام می‌دهند. اما ممکن است فرد بخواهد تنها برای پلک پایین از این متد استفاده کند. به عنوان مثال در تصویر زیر می‌بینید که برای پلک پایین از این روش استفاده شده است. در حالی که برای پلک بالا، تتو ضخیم و دنباله‌دار به کار رفته است.

بن مژه بالا

این مدل از رایج‌ترین موارد این تکنیک است. در اکثر موارد، درخواست افراد برای این مدل بیشتر از انواع دیگر می‌باشد. هدف استفاده از این تکنولوژی در این بخش نیز ریشه مژه است اما با این تفاوت که این بار روی پلک بالا کار می‌شود. در بن مژه بالا سعی می‌شود تا خطی ظریف و نزدیک به ریشه ایجاد شود تا گیرایی چشمان شما را دوچندان کند.

در این تکنیک به هیچ وجه حالت چشمانتان تغییر نخواهد کرد. زیرا اختلاف ضخامت ابتدا و انتهای آن تفاوت ناچیزی دارد. این خط تا انتهای چشم امتداد می‌یابد و کمی مانده به گوشه چشم قطع می‌شود.

اگر اهل خط چشم پایین هستید، می‌توانید از بن مژه بالا و پایین برای آرایش همیشگی چشم‌ها استفاده کنید. این تکنیک به شما کم می‌کند تا همواره چشمانی آرایش‌شده داشته باشید. این امر به آراستگی چهره شما می‌افزاید و چشمان شما را در مرکز توجه قرار می‌دهد.

 

بن مژه دنباله دار

از مدل‌های جذابی که همواره طرفداران زیادی در این زمینه خدمات دارد، می‌توان به خط‌های دنباله‌دار روی پلک نام برد. تکنیک بن مژه دنباله‌دار نیز این امکان را برای شما فراهم نموده تا کمی حالت چشمان خود را تغییر دهید.

شما می‌توانید به کمک این تکنیک، دنباله بسیار ظریفی به انتهای چشمانتان اضافه کنید. در این حالت کشیدگی چشمان شما بیشتر خواهد شد. به دلیل ظرافت و طبیعی بودن این تکنیک نسبت به روش‌های دیگر، بسیاری از افراد به دنبال اجرایی نمودن آن هستند.

 

بن مژه مینیاتوری

بن مژه مینیاتوری خط بسیار ظریف و باریکی است که در بن مژه کشیده می شود. مدل دنباله این نوع بن مژه می تواند متفاوت باشد که با توجه به سلیقه و نظر مشتری تعیین می شود.

 

بن مژه طبیعی

برای داشتن بن مژه طبیعی، تاتوکار رنگدانه ها را دقیقا در امتداد خط بن مژه به پوست تزریق می کند. در این نوع تاتو حالت چشم تغییر نمی کند، دنباله بلندی برای بن مژه کشیده نمی شود و همه چیز مطابق حالت طبیعی چشم انجام می شود. این نوع بن مژه ظریف باعث می شود چشم علاوه بر اینکه زیباتر شده و جذابیت بیشتری پیدا کرده است، حالت طبیعی خود را نیز حفظ کند.

 

 

ماندگاری بن مژه

بعد از جلسه ترمیم تا ۳ الی ۵ سال تتو روی چشم شما می‌ماند چراکه پوست این ناحیه نازک‌تر است. بسته به نوع پوست و لایف‌استایل هر شخص این مدت متغیر است. ماندگاری بن مژه خیلی بیشتر از میکروبلیدینگ یا سایر روش‌های آرایش دائم است. درست است که هزینه انجام آن بیشتر است اما می‌توانید به آن به چشم سرمایه‌گذاری نگاه کنید چرا که در طول این مدت طولانی از خرید خط چشم و ریمل راحت هستید و بدون زحمت و وقت‌گذاشتن چشمانی زیبا دارید.

 

بن مژه مناسب چه کسانی است؟

این روش برای هر شخص بالای ۱۸ سالی که می‌خواهد ظاهر مژه‌هایش پرتر و تیره‌تر به نظر برسد مناسب است. اما بیش‌ترین کاربرد بن مژه برای آن دسته از افرادی است که به طور طبیعی مژه‌های کم‌پشت و پراکنده‌ای دارند یا تحت شرایط درمان و پزشکی مژه‌های آن‌ها کم پشت شده است. همچنین روش بن مژه مناسب افرادی است که نسبت به لوازم‌آرایش آلرژی دارند درعین‌حال عاشق آرایش کردن هستند. این روش برای بیماران دیابتی و کسانی که گلوکوم چشمی و یا گریوز دارند مناسب نیست. برای خانم‌های باردار هم این آرایش نیمه دائم انجام نمی‌شود. اگر به‌تازگی جراحی چشم انجام داده‌اید و یا به‌زودی قصد انجام آن را دارید بهتر است دست نگه‌دارید و انجام تتو را به فرصتی دیگر موکول کنید.

اگر آرایشگر خوبی نیستید یا هنگام زدن خط چشم و ریمل با مشکل لرزش دست مواجهید و یا حتی دید کامل و مناسبی ندارید با روش بن مژه می‌توانید ظاهری همواره آراسته و زیبا داشته باشید.

 

مزایای بن مژه

 • برای همه انواع پوست مناسب است.
 • برای هر شخص باتوجه‌به سلیقه و شرایط شخصی‌سازی می‌شود.
 • چشم‌ها را بزرگ‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.
 • با انجام آن در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌شود.
 • برای کسانی که به مواد آرایشی حساسیت دارند بسیار مناسب است.
 • برای کسانی که بلد نیستند آرایش کنند بسیار کمک‌کننده است.
 • با روش بن مژه حتی جاهایی که نمی‌توانید آرایش کنید مانند استخر و باشگاه و … ظاهری آراسته و زیبا دارید.
 • برای کسانی که تحت درمان سرطان و یا آلوپسیا هستند بسیار مناسب است.
 • اگر به هر دلیلی مژه‌های کم‌پشتی دارید و یا مژه‌های شما ریخته است این روش بسیار کاربردی است.

 

عوارض بن مژه

 • این روش چون نزدیک چشم انجام می‌شود اگر شخص حرفه‌ای و مناسب برای انجام آن انتخاب نکنید می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد.
 • پوست اطراف چشم از قسمت‌های حساس بدن است که با انجام هر گونه تتو می‌تواند ضعیف و چروک شود.
 • اگر این روش به‌درستی انجام نشود می‌تواند باعث ریزش مژه‌ها شود.
 • در صورت استریل نبودن ابزار مورداستفاده احتمال انتقال بیماری‌هایی از قبیل هپاتیت و ایدز وجود دارد. همچنین می‌تواند باعث عفونت چشمی شود.
 • امکان پاک‌کردن بن مژه وجود ندارد اما ازآنجایی‌که روشی نیمه دائم است می‌توانید ۳ الی ۵ سال منتظر بمانید تا خودبه‌خود محو شود.
 • ازآنجایی‌که رنگ مورداستفاده در این روش شیمیایی است؛ توجه کنید از چه رنگی برای شما استفاده می‌شود.

 

 

مراقبت های بن مژه، قبل و پس از انجام

برای اثربخشی هرچه بیشتر و رسیدن به حالت مطلوب و دلخواه بن مژه‌ای که برای انجام آن اقدام کرده‌اید، لازم است یک سری نکات را رعایت کنید. در صورت رعایت‌نکردن موارد قبل از انجام تتو، ممکن است خونریزی زیاد باشد و رنگ‌ها از پوست خارج شوند و بن مژه شما به حالت دلخواهتان نرسد.

در صورت رعایت‌نکردن نکات پس از انجام این روش هم به نتیجه و ماندگاری مطلوب نخواهید رسید.

 

مراقبت های قبل از انجام بن مژه

 • از سه ماه قبل از انجام تتو بن مژه سرم تقویت رشد مژه و لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده نکنید و لیزر پوست انجام ندهید.
 • از یک ماه قبل، تزریق بوتاکس انجام ندهید.
 • از دوهفته قبل، مژه‌ها را رنگ نکنید. آفتاب گرفتن و برنزه کردن هم در این مدت ممنوع است.
 • از یک هفته قبل، اکستنشن مژه‌هایتان را ریموو کنید. از محصولات لایه‌بردار و اسیدی برای پوست هم استفاده نکنید.
 • از ۴۸ ساعت قبل، آسپرین، ایبوپروفن، نیاسین و ویتامین E  مصرف نکنید. مگر در مواقع ضروری و با مشورت پزشک.
 • از ۲۴ ساعت قبل از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.
 • قبل از رفتن به جلسه دوش بگیرید چراکه بعد از انجام تتو تا مدتی باید محل آن را خشک نگه دارید.
 • در دوره پریود بن مژه را انجام ندهید. در این دوره درد انجام تتو بیشتر خواهد بود. رنگ‌پذیری هم در این دوره کمتر است.

در روز جلسه از فعالیت‌هایی که موجب تعریق بیش از حد می‌شود خودداری کنید.

 

مراقبت های پس از انجام بن مژه

 • از مرطوب کردن محل تتو خودداری کنید و در ۲۴ ساعت اولیه آن را خشک نگه دارید.
 • از زدن هرگونه مواد آرایشی و پاک‌کننده تا زمان بهبود خودداری کنید.
 • رسیدن به رنگ مورد نظرتان زمان بر است و پس از بهبودی کامل مشخص می‌شود. صبر کنید.
 • رنگ تتو در طول زمان محو می‌شود. ماندگاری آن بستگی به نوع پوست (در پوست‌های چرب زودتر محو می‌شود)، لایف‌استایل، در معرض نور خورشید قرارگرفتن، نوع رنگ مورداستفاده، پاره شدن مویرگ‌ها و کمبود آهن دارد. تاحدامکان به این موارد توجه کنید.
 • از عینک و کلاه آفتابی استفاده کنید. هنگام رفتن به سولار از عینک مخصوص برنزه کردن استفاده کنید.
 • اگر قصد انجام ام‌آرآی دارید تکنسین را از وجود تتو خود، آگاه کنید.
 • اگر قصد انجام لیزر دارید از اپراتور درخواست عینک مخصوص لیزر کنید.

 

دوره نقاهت بن مژه

ورم جزئی پلک پس از انجام بن مژه کاملاً طبیعی است که پس از گذشت چند ساعت کاهش پیدا می‌کند. در هفته اول رنگ بن مژه بسیار تیره‌تر و پررنگ‌تر از رنگ واقعی آن خواهد بود. تا آخر هفته دوم کم‌کم پوست لایه‌برداری می‌شود و پوسته می‌اندازد که باعث می‌شود روشن‌تر از رنگ مورد نظرتان به نظر برسد. بین ۴ تا ۸ هفته بعد پلک به طور کامل بهبود می‌یابد و رنگ آن مشخص‌تر می‌شود و بالاخره به رنگ موردنظر می‌رسد. بین ۳۰ تا ۶۰ روز بعد نوبت جلسه ترمیم است تا اصلاحات موردنظر انجام شود.

 

تفاوت بن مژه و تتو خط چشم

هر دو این روش‌ها روی پلک و نزدیک چشم انجام می‌شوند. اما در بن مژه رنگ بین مژه‌ها گذاشته می‌شود و ظاهری بسیار نچرال و طبیعی دارد. تتو خط چشم بالای مژه‌ها انجام می‌شود. باتوجه‌به شکل آن انواع مختلفی مانند خط چشم‌گربه‌ای وجود دارد. اینکه بن مژه یا تتو خط چشم انجام دهید کاملاً بستگی به سلیقه و شرایط شما دارد.

 

 

با داشتن اطلاعات بالا که دید خوبی را نسبت به بن مژه به ما می­ دهد به این فکر خواهیم افتاد که برای دریافت این خدمات به چه مراکزی باید رجوع کنیم.

سالن های زیبایی معتبر که مجری این خدمات هستند را چگونه پیدا کنیم تا در یک فضای معتبر با مواد و لوازم آرایشی سالم و بهداشتی و با دستان افرادی توانمند این خدمات را دریافت کنیم؟

شرکت «ایران دخت» بعنوان یک مرجع، سالها در زمینه انتخاب سالنها و کلینیکهای زیبایی برتر کشور و نظارت بر کیفیت کار آنان، مشغول به فعالیت بوده و پس از آزمون های متعدد، به سالنها و کلینیکهایی که نمره قبولی را دریافت کنند امتیاز و گواهی کیفیت می­ دهد.

با استفاده از اپلیکیشن رزرو نوبت ایران دخت می­ توانید ابتدا شهر مورد نظر خود را انتخاب و سپس لیست سالنها و کلینیکهای معتبر آن شهر را مشاهده کنید. با جزئیات کافی با سالن و کلینیکهای مختلف آشنا شوید و نظرات مشتریان قبلی هر سالن و کلینیک را درباره خدمات مختلف ملاحظه کنید. تعرفه ­های آنان را ببینید و با آگاهی کامل انتخاب کنید و در همان اپلیکیشن، نوبت خود را رزرو کنید.

برای نصب اپلیکیشن ایران دخت، کلیک کنید.

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

بی‌پریدن ( Biperiden )

هادی گراوندی

کاهش وزن با رژیم غذایی سالم

زهرا دژ پسند

درمان های خانگی برای زگیل

فاطمه میرزایی

ارسال دیدگاه

سه + ده =