۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

علائم و نشانه های کمبود ید در بدن انسان

علائم و نشانه های کمبود ید در بدن انسان علائم و نشانه های کمبود ید در بدن انسان

۱.تورم در گردن:

تورم در قسمت جلوی گردن، از شایع ترین علائم کمبود ید در بدن انسان است که به آن گواتر می گویند و زمانی روی می دهد که غده‌ی تیروئید بسیار بزرگ می شود. غده‌ی تیروئید، یک غده‌ی کوچک و پروانه ای شکل در جلوی گردن است. غده ی تیروئید از ید برای ساختن هورمون های تیروئید استفاده می کند. اما اگر بدن شما کمبود ید داشته باشد، نمی تواند به مقدار کافی از این هورمون تولید کند.

برای جبران این حالت، غده ی تیروئید سخت تر کار می کند تا بتواند هورمون های بیشتری بسازد که موجب رشد و تکثیر سلول ها شده و در نهایت منجر به گواتر می شود. خوشبختانه، بیشتر موارد با افزایش مصرف ید در غذا قابل درمان هستند. اما اگر گواتر تا سال ها درمان نشده باقی بماند می تواند موجب آسیب همیشگی تیروئید شود.

۲. افزایش وزن بی دلیل:

افزایش وزن بی دلیل یکی دیگر از علائم کمبود ید در بدن انسان است. دلیلش هم این است که بدن، ید کافی برای تولید هورمون های تیروئید ندارد. هورمون های تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم کمک می کنند که جزئی از پروسه ی تبدیل غذا به انرژی و گرما در بدن است.

وقتی سطح هورمون های تیروئید بسیار پایین باشد، بدن در زمان استراحت کالری کمتری می سوزاند. متاسفانه این حالت یعنی اینکه بیشتر کالری که از طریق غذا دریافت می کنید به عنوان چربی در بدن ذخیره می شوند. افزودن ید به رژیم غذایی می تواند تاثیر متابولیسم کند را برعکس کند، چون به بدنتان کمک می کند هورمون های تیروئید بیشتری تولید کند.

 

علائم کمبود ید در بدن

 

۳. ضعف و خستگی:

ضعف و خستگی نیز از علائم کمبود ید در بدن انسان هستند. هورمون تیروئید به تولید انرژی در بدن کمک می کند اگر سطح هورمون تیروئید در بدن کم باشد، بدن نمی تواند انرژی لازم را تولید کند.

در نتیجه احساس بی حالی و ضعف خواهید داشت. خستگی و ضعف، رایج ترین علائم در میان آن هایی است که سطح هورمون تیروئید شان پایین است.

۴. ریزش مو:

هورمون های تیروئید به کنترل رشد مو کمک می کنند. وقتی سطح هورمون تیروئید تان پایین می آید، فولیکول های موهایتان روییدن را متوقف می کنند و به مرور زمان دچار ریزش مو خواهید شد.

به همین دلیل، افرادی که کمبود ید دارند معمولا دچار ریزش مو نیز می شوند. آن هایی که هورمون تیروئید شان کم است، به ریزش مو مبتلا می شوند.

۵. خشکی پوست:

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست مشکلی است که بسیاری از افرادی که کمبود ید دارند دچارش می شوند. علائم کمبود ید بسیار مشابه علائم کم کاری تیروئید هستند.

از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید به کار می رود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی تواند به مقدار کافی از این هورمون ها تولید کند و منجر به کم کاری تیروئید می شود.

هورمون های تیروئید که حاوی ید هستند، به تولید سلول های پوست کمک می کنند. وقتی سطح هورمون های تیروئید پایین می آید، این تولید سلولی کمتر اتفاق می افتد و در نتیجه منجر به خشکی و پوسته شدن پوست می شود هورمون های تیروئید به تنظیم تعریق بدن هم کمک می کنند.

آن هایی که هورمون تیروئید کمی دارند، نسبت به آن هایی که سطح هورمون تیروئید شان نرمال است، کمتر عرق می کنند. با توجه به اینکه عرق به حفظ رطوبت و پوست و هیدراته ماندن آن کمک می کند، کمبود تعریق می تواند دلیل دیگری برای خشکی پوست باشد که از علامت های شایع کمبود ید است.

۶. احساس سردی:

افرادی که سطح هورمون تیروئید شان کم است، نسبت به دماهای سرد، حساسیت بیشتری نشان می دهند. از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید لازم است، کمبود ید می تواند موجب افت سطح این هورمون ها شود و با توجه به اینکه هورمون های تیروئید، به کنترل سرعت متابولیسم کمک می کنند، پایین بودن سطح این هورمون ها می تواند متابولیسم را کند کرده، و متابولیسم آهسته تر، گرمای کمتری تولید می کند که باعث احساس سرما در بدن می شود. همچنین، هورمون های تیروئید موجب افزایش فعالیت چربی های قهوه ای در بدن می شوند. چربی قهوه ای نوعی چربی است که برای تولید گرما در بدن است. یعنی پایین بودن سطح هورمون تیروئید که می تواند ناشی از کمبود ید باشد، می تواند مانع عملکرد درست چربی قهوه ای شود.

۷. تغییرات در ضربان قلب:

سرعت ضربان قلب شما، معیاری است که تعداد ضربان قلب در دقیقه را اعلام می کند. این مقدار می تواند تحت تاثیر سطح ید بدنتان باشد. کمبود ید می تواند موجب کمتر شدن ضربان قلب نسبت به حالت نرمال شود و زیاد بودن ید در بدن هم می تواند موجب افزایش ضربان قلب نسبت به حالت نرمال شود. کمبود ید شدید هم می تواند منجر به ضربان قلب غیرعادی شده و احساس ضعف و بی حالی و سرگیجه در فرد ایجاد کند و شاید هم باعث غش کردن شود.

۸. مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن:

کمبود ید می تواند توانایی شما را برای یادگیری و به خاطر سپردن مختل کند. آن هایی که سطح هورمون تیروئید شان بالاتر است، عملکرد بهتری در یادگیری و حفظ کردن دارند.

هورمون های تیروئید به مغزتان کمک می کنند رشد کند. به همین علت کمبود ید می تواند از رشد مغز بکاهد. بخشی از مغز است که حافظه ی بلندمدت را کنترل می کند، در افرادی که هورمون تیروئید کمتری دارند، کوچک تر است.

۹. مشکلات دوران بارداری:

  • زنان باردار در معرض کمبود ید هستند.
  • زیرا باید ید کافی مصرف کنند تا هم نیاز خودشان به ید تامین شود و هم نیاز جنینی که در شکم دارند.
  • افزایش مقدار ید مورد نیاز در دوران شیردهی ادامه پیدا می کند
  • نوزاد، ید مورد نیاز خود را از طریق شیر مادر دریافت می کند.
  • عدم مصرف ید کافی در دوران بارداری و شیردهی می تواند عوارض جانبی برای مادر و نوزاد داشته باشد.
  • مادرها با علائمی چون تیروئید کم کار، مثلا گواتر، ضعف، خستگی و احساس سرما روبرو می شوند.
  • کمبود ید برای نوزادان نیز موجب جلوگیری از رشد جسمی و مغزی می شود.
  • کمبود ید شدید می تواند احتمال سقط جنین را افزایش بدهد.

۱۰. عادت های ماهانه ی نا منظم یا سنگین:

این عارضه ممکن است نتیجه ی کمبود ید باشند. دلیل آن نیز مانند سایر علائم کمبود ید، پایین بودن سطح هورمون های تیروئید در بدن است. در مطالعه‌ای ۶۸ درصد از زنانی که سطح هورمون تیروئید شان پایین بود، با چرخه های نامنظم قاعدگی روبرو بودند در حالی که زنانی که مشکلی از نظر هورمون های تیروئید نداشتند، فقط ۱۲ درصدشان پریود های نامنظم داشتند. همچنین پژوهش ها نشان می دهد پایین بودن هورمون تیروئید موجب خونریزی های بیشتر و سنگین تر در دوره های ماهیانه می شود، زیرا کمبود هورمون تیروئید موجب اختلال در سیگنال های هورمونی مرتبط با عادت ماهیانه می شود.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید. 

ایران دخت

علائم کمبود ید  علائم و نشانه های کمبود ید در بدن انسان 

نوشته های مرتبط

اصل ۱۶۶ و ۱۶۷ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

چگونه گردنبند مناسب انتخاب کنیم

صدیقه مخلوق پور

مدل بستن بند کفش ( ۳ )

هادی گراوندی