۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامت و درمان مجله ایران دخت

استامینوفون ( ACETAMINOPHEN )

استامینوفون

استامینوفون ( ACETAMINOPHEN )

نام فارسی : استامینوفون

نام انگلیسی : ACETAMINOPHEN

نام تجاری : Paracetamoi

شکل دارویی : قرص ، شربت ، شیاف ، قطره ، ویال

مصرف در حاملگی : شواهدی برای خطرناک بودن آنها در انسات اثبات نشده است هر چند

در حیوانات ممکن است خطرناک باشد.

موارد مصرف : تسکین درد، ضد تب ۴

عوارض جانبی : بثورات جلدی ، اختلالات خونی ، حساسیت پوستی ، صدمات کبدب

نکات قابل توجه : در بیماران کبدی با احتیاط مصرف شود

مصرف درست استامینوفون

قرص استامینوفون را می شود برای راحتی بلع ، آن را خرد کرد.

می توان استامینوفون را با اندکی از مواد غذایی مثل ماست یا مربا مخلوط کردو بعد استفاده کرد.برای استفاده راحت قرص شیاف این دارو نیم ساعت آن را در داخل یخچال قرار دارد پوشش اولیه آن را بردارید و بعد با آب سرد بشورید و به پهلو بخوابید و با انگشت آن را داخل معقد شیاف کنید.

برای کودکان استامینوفون به صورت شربت با طعم های مختلفی وجود در داروخانه ها وجود دارد.اگر برای یک نوبت دارو را فراموش کردید می توان به محض یاد آوری آن را مصرف کنید اما اگر نوبت بعد دارو رسیده بود یا نزدیک نوبت بعد بود نوبت فراموش شده را رها کنید و با برنامه منظم خود باز گردید.

مصرف کم یا زیاد استامینوفن

میزان مصرف توصیه‌شده برای بزرگ‌سالان و بچه‌های بالای دوازده سال سیصد و سی و پنج تا ششصد و پنجاه میلی‌گرم هر ۴ تا ۶ ساعت در صورت نیاز است. این میزان برای بچه‌های ۶ تا ۱۱ سال صد و پنجاه تا سیصد میلی‌گرم ۳ تا ۴ بار در روز است. تعیین میزان مصرف دارو برای بچه‌های زیر ۶ سال باید با مشورت پزشک صورت گیرد. توجه داشته باشید که فرآورده‌های مختلف این دارو دارای مقادیر متفاوتی استامینوفن هستند.

 

تداخل دارویی استامینوفون

استامینوفن ممکن است با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. در این حالت ممکن است اثر ۱ یا هر ۲ دارو تغییر کند یا عوارض جانبی داروها تشدید شود.

ازجمله داروهایی که با استامینوفن تداخل دارند، می‌توان به الکل، ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی (مانند آسپرین بروفنو …) داروهای ضدبارداری خوراکی، فنی توئین، وارفارین، کلستیرامین، ایزونیازید و زیدو وودین اشاره کرد.

برای جلوگیری از بروز عوارض بهتر است قبل از استفاده همزمان استامینوفن با دیگر داروهای تجویزشده و یا بدون نسخه با ۱ پزشک مشورت کنید.

 

مصرف درست استامینوفون تداخل دارویی استامینوفون

نوشته های مرتبط

اضافه وزن در بارداری و راه های جلوگیری از آن

صدیقه مخلوق پور

آشنایی با خواص و مضرات شلغم

حسنا سیدجودت

خواص رایحه درمانی برای زیبایی پوست

فاطمه میرزایی