۲۲ آبان ۱۳۹۸
سلامت و درمان مجله تخصصی ایران دخت

کمبود ید در بدن

ید یکی از مواد معدنی ضروری است که بدن برای تولید هورمون های تیروئید به آن نیاز دارد و توسط غده ی تیروئید جذب می شود و بیشتر در غذاهای دریایی و جود دارد.
هورمون‌های تیروئید در عملکرد های مهمی، چون رشد و تکامل جسمی و عصبی، سوخت و ساز مواد غذایی، حفظ دمای بدن، تولید انرژی و … نقش موثری دارند. درضمن رمز زیبایی انسان در خوب کار کردن غده ی تیروئید است.
از عوارض کمبود ید به گواتر، کم کاری تیروئید، عقب افتادگی ذهنی و جسمی در کودکان، اختلال در تولید مثل (سبب سقط و مرده زایی می شود)، کاهش ضریب هوشی و مرگ و میر در کودکان (سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود) می توان اشاره کرد.
ید از طریق تغذیه و از راه آب و غذا به بدن انسان می رسد.
میوه و سبزی دارای مقادیر بسیار پایینی از ید هستند، بعضی از مواد غذایی از قبیل کلم، شلغم، بادام زمینی، لوبیا و سویا از جذب ید توسط غده تیروئید جلوگیری کرده و افراد دارای اختلال های تیروئیدی باید از مصرف آن ها پرهیز کنند.
با توجه به محدودیت مصرف غذا‌های دریایی در کشور و فقیر بودن خاک از نظر ید که منجر به فقر ید در سایر منابع گیاهی و حیوانی نیز می شود، بهترین گزینه برای رسیدن ید کافی به بدن، استفاده از مواد غذایی غنی شده با «ید» و بهترین گزینه برای غنی سازی، نمک طعام است.

 

کسانی که بیشتر در معرض کمبود ید قرار دارند:

• . زنان باردار
• . افرادی که در کشورهایی زندگی می کنند که ید بسیار کمی در خاکشان وجود دارد که شامل آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، نیوزلند و کشورهای اروپایی می‌شود.
• . افرادی که از نمک های یددار استفاده نمی کنند.
• . افرادی که تحت رژیم های گیاه خواری هستند.
کمبود ید می تواند موجب علائم ناخوشایند و حتی شدیدی بشود که شامل تورم گردن، مشکلات مربوط به بارداری، افزایش وزن و مشکلات یادگیری می شود. علائم کمبود ید بسیار مشابه علائم کم کاری تیروئید هستند. از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید به کار می رود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی تواند به مقدار کافی از این هورمون ها تولید کند و منجر به کم کاری تیروئید می شود.

نوشته های مرتبط

بالم لب چیست؟؟؟

فائزه بهرامی کیان

لیزر موهای زائد

فائزه بهرامی کیان

علائم کمبود ید ۱

adminirandokht

ارسال دیدگاه