۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
مجله ایران دخت معرفی مواد آرایشی بهداشتی

SPF در کرم ضد آفتاب

قطعا از اهمیت استفاده از ضد آفتاب برای سلامتی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک و بیماری های پوستی آگاهی دارید. اشعه ی ماوراء بنفش خورشید اثرات ثابت شده ای بر روی انواع بیماری های پوستی از جمله تشدید و تسریع پیری پوست (چروک) و یا تشدید لک صورت و کک و مک دارد. ضد آفتاب تنها راه جلوگیری از این عوارض است. نحوه ی اثر این ضد آفتاب ها به دو صورت فیزیکی (منعکس کردن اشعه) و یا شیمیایی ( جذب و خنثی کردن اشعه) می باشد. اما نکته ای که در کرم های ضد آفتاب می باشد میزان و درصد SPF آنها است.

SPF در کرم ضد آفتاب

SPF چیست؟؟؟ SPF در کرم ضد آفتاب

عبارت SPF مشخص کننده ی عیار و فاکتور محافظت از پوست در مقابل نور خورشید است. این عدد بیان گر قدرت کرم های ضد آفتاب برای مقابله با نور خورشید بوده و نیز به عنوان عامل مقایسه میزان محافظت از پوست در مقابل نور خورشید در محصولات حاوی ضدآفتاب، مورد استفاده قرار می گیرد. هر قدر این عدد از نظرکمیت، بزرگ تر باشد، فرآورده قوی تر بوده، محافظت بیشتری را فراهم می نماید. درجه ی SPF نشان می دهد که شما تا چه حد می توانید زیر نور آفتاب بمانید قبل از اینکه آفتاب سوخته بشوید.

به عنوان مثال شما میتوانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید بمانید و احساس سوختگی هم نکنید، اما زمانی که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، می توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضربدر میزان SPF کرم ضد آفتاب کنید و به آن مقدار در معرض آفتاب باشید.

SPF در کرم ضد آفتاب

میزان SPF به چه معناست؟؟ SPF در کرم ضد آفتاب

هر چه میزان SPF بالا تر باشد مقدار جذب اشعه نیز بیشتر می شود.

در آب و هوای ایران عـیار محافـظـتی بالاتر از۲۰% نیاز است .

هر چه اشعه در ناحیه ای مسـتـقـیم تر بتابد باید عیار را بالا تر انتخاب کنیم .

ضد آفتاب های با ۱۵SPF از حدود ۹۳% از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند

انواع با۳۰SPF این محافظت را تا حدود ۹۷% بالا می برند.

SPF های بالاتر از این به طور کلی مقدار ناچیزی به میزان خواص محافظتی اضافه می کنند.

در عین حال میزانی که توسط FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) مورد تایید قرار گرفته است تا ۳۰% است.

هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست موثر نیست

باید بعد از تایم مشخص (با SPF های رایج معمولا بین ۲ و نیم تا ۳ ساعت) تکرار شود.

این تکرار دوباره به مدت محدود میتواند از پوست شما محافظت و این پروسه تا زمانی که شما در معرض نور آفتاب هستید ادامه خواهد داشت.

بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهـر به زمـیـن می رسد.

در این فاصـله زمانی از قرار گـرفـتن به طور مستـقـیم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود.

افرادی که پوست روشن دارند بیشترین صدمه را از اشعـه می گـیرند .

در فعالیت های روزمره از قبیل کوهنوردی، شنا، اسکی، فوتبال و … حتما از ضدآفتاب استفاده شود.

از کرم های با SPF بالا استفاده نکنید

برخلاف آنچه که اکثر افراد تصور می کنند استفاده کرم های ضد آفتاب با SPF بالا به معنای ایمنی بیشتر پوست در برابر اشعه های زیان آور نور خورشید نیست. برخی از تولید کننده های کرم های ضد آفتاب برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم های ضدآفتاب با SPF بالا، بیش از حد چرب هستند و می توانند عوارضی را ایجاد کنند. توصیه ما این است که ۳۰ SPF را انتخاب کنید، کرم ضدآفتاب با ۳۰ SPF بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

کرم های ضدآفتاب با ۵۰ SPF و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه حفاظت از پوست هم برای این بیماران مهم است. به عبارت دیگر SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه‌های UVB که باعث آفتاب سوختگی می‌شود را نشان می‌دهد و کاربردی در مقابل اشعه‌های UVA که باعث سرطان می شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند. این باور تا به آن‌جا پیش رفته که سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای ۵۰ را «دروغین و فریب‌دهنده» می داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت ها ممنوع کرده است.

SPF در کرم ضد آفتاب

نوشته های مرتبط

موس صورت چیست و طرز استفاده از آن؟

مدیر محتوا

ماسک مو برای موهای فر

فاطمه میرزایی

خواص درمانی سیب زمینی

فاطمه میرزایی