۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
آشنایی با اساتید موسیقی ایران مجله فرهنگ و هنر ایران دخت

روبرت نقلی

طبال، درامر

او زاده یک تیر ماه  ۱۳۳۰ در شهر رشت و از هموطنان آشوری تبار است که به همراه خانواده از کودکی به تهران نقل مکان کرد و تا سال ۱۳۵۶ (قبل از مهاجرت به آمریکا) در محله های  حشمت الدوله و امیر آباد  زندگی کرده است. دوران دبیرستان را در دبیرستان فردوسی در خیابان فخر رازی روبروی دانشگاه تهران گذراند. از خصوصیات منحصر به فرد  او یادگیری موسیقی به صورت  خود آموز می باشد.  پدر وی مهندس عمران  بوده است و در بسیاری از پروژه های عمرانی کشور در آن زمان نقش موثری داشته است. او فرزند چهارم خانواده است و چهار برادر به نام های چارلی، ژان، آلبرت و رولن دارد.

وی حرفه موسیقی را از ۱۷ سالگی با گروه های پاپ و راک تهران  به سبک های مختلف از جمله  راک، جاز ، آر ن بی و دنس نوازندگی و فعالیت داشته است و برای نخستین بار در سال ۱۳۵۱ شوی میخک نقره ای فریدون فرخزاد با آهنگ شب ابی  و همچنین در اجرای موزیک ناصر چشم آذر در شوی قریب افشار به صورت رسمی در تلویزیون معرفی شد و  در دهه ۵۰ در استدیوهای تهران بالغ بر۹۰۰ آهنگ با خوانندگان مختلف ضبط و همکاری نموده است.

روبرت کارگردان و لیدر گروه ابی (ابراهیم حامدی) در اکثر کنسرتهای برگزار شده  در سراسر جهان است. او با بیش از ۵۰ سال پیشینه حرفه ای خود با اکثر هنرمندان ایرانی نظیر داریوش، گوگوش، صادق نوجوکی، امیر آرام، رامش، معین، شهریار قنبری، هایده، سندی، شکیلا، حسن شماعی زاده و هوشمند عقیلی و بسیاری از خوانندگان همکاری و نوازندگی کرده است.

او در دهه ۸۰ میلادی در کنسرتهای داریوش و رامش در کنار گروه نوازندگان فوق العاده و عبدی یمینی ، آرمیک فعالیت داشته است. وی در ضبط ده ها آلبوم با سبک های  مختلف با زبان های گوناگون شرکت داشته  است. یکی از کارهای منحصر به فرد او نواختن در آلبوم “امان از” داریوش می باشد به حدی که توانایی ایشان ثمر خوبی در حرفه او داشته که خیلی از درامرها از سبک و استایل او الهام گرفته اند و الگوی بسیاری از درامرها و موزیسین های مشهور می باشد. او به غیر از سبک های راک و پاپ در اجرای موسیقی خاورمیانه تخصص دارد و با هنرمندان مطرحی چون شامیرام، لیندا جورج، سارگون گابریل ، اوگن و خوانندگان مطرح آشوری، ارمنی، ترک نظیر دومارا ارکسترا و ارکسترسمفونی سیدنی همکاری داشته است. ابی، داریوش، گوگوش و بسیاری از هنرمندان سرشناس از او بعنوان قدرتمند ترین درامر در اجرای ریتم یاد کرده اند. او در پر بیننده ترین کنسرتهای برگزار شده قبل از انقلاب در ایران و همچنین بعد از انقلاب در خارج ایران نوازندگی کرده است.

آلبوم هایی  که او در تهیه آنها مشارکت کرده است:

آلبوم ویگن (با تنظیم منوچهر چشم آذر) امان از، گل بیتا و دو مسافر(نوازنده پرکاشن) از داریوش، همسفر از گوگوش بازخوانی شده توسط ابی با نام آلبوم تاج ترانه، فرفره های بی باد و تصویر آخر از منصور، شبهای تهران از ناصر چشم آذر، Kursiat Malkoota  از لیندا جورج، عشق شرقی هوشمند عقیلی، خاطره از داریوش و هایده، گلای خیس از شماعی زاده، خاک از امیر آرام، آشنا از نعیم، عشق اول از صادق نوجوکی، خدایا چه کنم از شهرام شبپره، بوسه از ژاکلین، طلوع عشق از فتانه، سفرنامه از شهریار قنبری، شاًن از لیلا فروهر، تلخ و شیرین از شیلا، اکسیژن از نوش آفرین، پنجره از معین و بسیاری از هنرمندان کشور. او سالیان طولانی نیز نوازنده پرکاشن بوده است و در بسیاری از آهنگ ها نظیر دو مسافر از آلبوم “امان از” داریوش (تیمبالس) و بسیاری از موزیک های  خوانندگان مشهور  آشوری نظیر  ” اوگن” اجرا داشته است. او فردی بسیار آرام و دقیق است که با تسلط فنی موسیقایی خود  به عنوان برترین و تاثیر گذارترین درامر ایران یاد میشود.

روبرت سه فرزند یه نام های پاتریک، ناتاشا و میشا دارد، ورزش مورد علاقه اش فوتبال بوده بصورتی که موفق به دریافت گواهینامه داوری از فیفا برای فوتبال نوجوانان در کالیفرنیا شد. با توجه به تجربیات و همکاری های او با ملیت های مختلف بغیر از زبانهای  آشوری و فارسی به زبان های انگلیسی، ارمنی مسلط است. هنرمندان مورد علاقه او استیو گد Steve Gadd، جیمی هندریکس Jimi Hendrix ، دیو برابک Dave Brubeck  و گروه بیتلز The Beatles  می باشد.

 

 

نوشته های مرتبط

فیلم Those Who Wish Me Dead (2021)

هادی گراوندی

آشنایی با زندگی نامه آدولف منجو

هادی گراوندی

آشنایی با ساز سرنا

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

17 + سیزده =