۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
تغذیه و تناسب اندام مجله ایران دخت

راهکار هایی برای افزایش قد!

عوامل معتددی در رشد قد شما نقش دارند. عوامل ژنتیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد از قد نهایی شما را تعیین می کنند و بقیه  عوامل شامل تغذیه و ورزش می شوند. همه افراد بین ۱ سالگی تا زمان بلوغ هر سال حدود ۲ سانت رشد قدی دارند اما این موضوع در همه یکسان نیست برخی ممکن است در سال ۴ سانت رشد قدی داشته باشند. برای دختران، شروع جهش رشد در اوایل نوجوانی آغاز می شود و پسران ممکن است این جهش قدی را تا پایان نوجوانی تجربه نکنند. بعد از بلوغ رشد قدی متوقف می شود و این به این معناست که به عنوان فردی که بالغ شده احتمال بسیار کمی برای اینکه افزایش قد داشته باشد وجود دارد، اما شما می توانید با انجام مواردی در دوران نوجوانی، رشد خود را تا بزرگسالی ادامه دهید، شما باید این کار را همیشه انجام دهید تا قد خود را حفظ کنید.

 ۱- داشتن رژیم غذایی متعادل و مناسب

 

دریافت تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد نکته بسیار مهمی است. یک رژیم خوب باید شامل مواد زیر باشد:

میوه های تازه

سبزیجات تازه

غلات کامل

پروتئین ها

لبنیات

  • توصیه می شود مصرف کلسیم را فراموش نکنید زیرا بر میزان تراکم استخوان شما اثر می گذارد
  • مصرف ویتامین D نیز سلامت استخوان ها را تضمین می کند. منابع سرشار از ویتامین D شامل تن ماهی، شیر و زرده تخم مرغ است. اگر از مانبع ویتامین D در برنامه خود استفاده نمی کنید توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید تا مکمل های مخصوص برای شما تجویز کند.

 ۲- از مکمل ها استفاده کنید

از مصرف مکمل هایی که شعار صددرصدی بودن افزایش قد را دارند، خود داری کنید زیرا هنگامی که صفحات رشد شما بسته می شوند هیچ مکملی نمی تواند باعث افزایش قد شما شود.

 ۳- خواب کافی

کم خوابی در دوران نوجوانی اگر کمتر از مقدار توصیه شده باشد، ممکن است باعث به وجود آمدن عوارضی شود زیرا بدن شما هنگام خواب HGH آزاد می کند، اگر به اندازه کافی نخوابیدن تولید این هورمون و هورمون های دیگر کاهش می یابد. بطور کلی:

  • نوزادان تا ۳ ماهگی ۱۴ تا ۱۷ ساعت می خوابند
  • نوزادان ۳ تا ۱۱ ماهه ۱۲ تا ۱۷ ساعت
  • گودکان نو پا ۱ تا ۲ ساله ۱۱ تا ۱۴ ساعت
  • کودکان خردسال ۳ تا ۵ ساله ۱۰ تا ۱۳ ساعت
  • کودکان ۶ تا ۱۳ ساله ۹تا۱۱ ساعت
  • نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ ساله ۸ تا ۱۰ ساعت
  • بزرگسالان ۱۸ تا ۶۴ ساله ۷ تا ۹ ساعت
  • افراد مسن ۶۵ ساله و بزرگتر ۷ تا ۸ ساعت

به خواب نیاز دارند.

 ۴ – ورزش کردن

ورزش کردن فواید بیشماری برای بدن دارد، سبب تقویت استخوان و ماهیچه ها می شود. کودکان در مدرسه باید حداقل یک ساعت در روز ورزش کنند. ورزش آنها باید شامل تمرینات تقویت نیرو، تمرینات تقویت انعطاف پذیری و فعالیت های هوازی باشد.

 ۵ – تمرین حالت های صحیح ایستادن

وضعیت بد بدن باعث می شود شما کوتاه تر از آنچه هستید بنظر برسید و با گذشت زمان افتادگی یا شل شدن بدن می تواند بر قد واقعی شما اثر بگذارد. نحوه خوابیدن، ایستادن،نشستن شما بسیار مهم است. می توانید تمریناتی را برای بهبود وضعیت بدن خود انجام دهید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید تا به شما در داشتن یک برنامه مناسب یاری کند.

آیا افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی امکان دارد؟

بر اساس مطالعات انجام شده ۶۰ تا ۸۰ درصد تفاوت قد بین افراد به دلیل ژنتیک است و ۲۰ تا ۴۰ درصد دیگر ناشی از عوامل محیطی مانند تغذیه است. در اکثر افراد رشد قد بعد از ۱۸ سالگی افزایش نمی یابد، حتی با داشتن رژیم غذایی سالم، قد اکثر افراد پس از ۱۸ سالگی افزایش نمی یابد. دلیل اصلی متوقف شدن رشد قد بسته شدن صفحات رشد است. صفحات رشد یا صفحات اپی فیز ، مناطقی از غضروف تخصصی هستند که در انتهای استخوان های بلند شما قرار دارند. افزایش قد عمدتا به دلیل بلند شدن استخوان های بلند شما است ، زیرا صفحات رشد هنوز فعال یا “باز” ​​هستند. در اواخر بلوغ ، تغییرات هورمونی باعث سخت شدن یا بسته شدن صفحات رشد و متوقف شدن طول استخوان ها می شود. صفحات رشد در زنان حدود ۱۶ سالگی و در مردان بین ۱۴ تا ۱۹ سالگی بسته می شود. اگرچه رشد واقعی استخوان های بلند در اکثر بزرگسالان اتفاق نمی افتد ، اما برخی تغییرات جزئی روزانه در قد معمولی است. علت این تغییر در طول روز ، فشردگی جزئی دیسک های ستون فقرات است. فعالیتهای روزانه بر غضروف و مایع ستون فقرات شما تأثیر می گذارد و باعث کاهش قد در طول روز می شود. این کاهش قد در طول روز ممکن است تا حدود ۱.۵ سانتی متر باشد. برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است ارتفاع دیسک های ستون فقرات شما در بزرگسالی افزایش یابد ، اما تأثیر آن بر ارتفاع کلی حداقل است.

نوشته های مرتبط

اصل ۲۳ و ۲۴ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

اصل سیزدهم و چهاردهم از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

نحوه انتخاب جوراب مناسب

فاطمه میرزایی

ارسال دیدگاه

هجده − 7 =