۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
کتاب خوب بخوانیم مجله فرهنگ و هنر ایران دخت

کتاب مسالک المحسنین

کتاب مسالک المحسنین ، عبدالرحیم طالبوف ، ناپلئون بناپارت ، گاریبالدی و یویکتور امانوئل اول ، معرفی کتاب خوب 

کتاب مسالک المحسنین ، عبدالرحیم طالبوف ، ناپلئون بناپارت ، معرفی کتاب خوب  ، گاریبالدی و یویکتور امانوئل اول ، معرفی کتاب خوب 

 

کتاب مسالک المحسنین:

 مسالک المحسنین داستانی است تمثیلی از سفر تحقیقی هیئتی به ریاست راوی داستان، به نام محسن، با دو مهندس به نام‌ های مصطفی و حسین و یک طبیب به نام احمد و یک معلم شیمی به نام محمد، که از طرف «اداره جغرافیای موهومی مظفری» در سال ۱۲۸۲ ش. برای صعود به قلهٔ دماوند و بررسی معدن یخ سمت شمالی آن، ارتفاع قله و بررسی برخی موضوعات دیگر راهی سفر می‌شوند.

 

 سفر و مشاهداتِ گروه اعزامی و گفت ‌و گوهایی که بنابر اتفاقاتِ معمولِ سفر میانشان مطرح می‌شود، محملی است برای بیان دیدگاه‌ های نویسنده دربارهٔ‌ اوضاع و احوال اجتماعی و سیاسی ایران و مقایسه‌اش با وضع مردم و سیاست و اجتماع در اروپا و بحث در چندوچون و چرایی آن. مسئلهٔ آموزش همگانی، فراگیری فساد و انحطاط اخلاقی، وخیم ‌بودن بهداشت عمومی، خرافات و جهل و استبداد و استعمار، عدالت و آزادی از جمله مسائل مورد گفت‌وگوست و استشهادِ شخصیت‌های رمان به گفتار و کردارِ بیسمارک و ژنرال مولتکه و ناپلئون بناپارت، گاریبالدی و یویکتور امانوئل اول و… در بحث‌ها، و تلاششان برای اقناع یکدیگر به‌حدی است که به عنوان خصوصیتی سبکی در سطح فکری رمان جلب نظر می‌کند. 

 

مسالک المحسنین با اینکه در زمرهٔ اولین‌های رمان ‌نویسی در ایران است، که بیش از صدسال پیش نوشته شده، اما هیچ بوی کهنگی نمی‌دهد. اهمیت مسالک المحسنین و همزمان لطف خواندنش در این است که علاوه بر لذت‌بخشی بصیرت‌افزاست و نه‌تنها ریشهٔ خیلی از برداشت‌ها و افکار ما دربارهٔ تجدد را توضیح می‌دهد که برایمان معلوم می‌کند آنچه اکنون با آن روبه‌رو هستیم ادامهٔ جریان فکری ـ فرهنگی‌ای است که بیش از صد سال است شروع شده. داستان، آن‌گونه که یک سفرنامه می ‌تواند پیش برود، با ترکیبی از چشم‌انداز و رویدادها و آدم‌ های مسیر و گفت ‌و گوها در بسترِ دیدگاهِ راوی و قصد نویسنده از طرحِ مسائل مهم و اندیشیدنیِ مملکت جلو می‌رود. سفر به پایان می‌رسد و راوی گزارش این سفر تحقیقی را نزد وزیر می‌برد و تازه آنجاست که متوجه می‌شود کل این سفر و تحقیق به سفارش دولت انگلیس بوده و وزیر هم حفظ قدرتش را مدیون آن‌هاست.

  • عبدالرحیم طالبوف
  • نشر علمی و فرهنگی، چاپ دوم ۱۳۹۵
  • ۱۰۰۰ نسخه
  • ۱۷۷ صفحه
برای دیدن :  کتاب خوب  ایران دخت

منبع: فصلنامـهٔ رود ، نشریهٔ ویژهٔ مـعـرفـی کتـاب

ایـران دخـت ایران دخت

نوشته های مرتبط

صادق هدایت به روایت انجوی شیرازی

هادی گراوندی

فیلم هشتصد The Eight Hundred (2020)

هادی گراوندی

کتاب هیچ دوستی بجز کوهستان

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

13 + 13 =