۵ تیر ۱۴۰۳
پوست مو زیبایی مجله ایران دخت

تزریق بوتاکس

چرا بوتاکس؟

یکی دیگر از درمان های تزریقی آرایشی بوتاکس است که با شل کردن ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک میشوند به پوست جوانی و شادابی می بخشد. تزریق بوتاکس در درجه اول یرای کاهش چین وچروک است همچنین برای درمان بیماریی هایی مانند اسپاسم گردن ، تعریق زیاد ، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می شود  بوتاکس دارای سم بوتولیسم است که باعث تضعیف وفلج عضلات می شود سپس با شل شدن پوست روی ماهیچه چین و چروک ها برطرف می شوند. بوتاکس می تواند خط لبخند، خط اخم، و دیگر چروک های صورت رانیز برطرف کند.

چگونگی انجام بوتاکس

این کار معمولا در کیلینیک های زیبایی توسط پزشک انجام می شود. که نیاز به هیچ نوع بیهوشی ندارد، اما برخی از پزشکان بیهوشی موضعی را بنا به درخواست بیمار انجام می‌دهند، آنها پس از پاکسازی پوست از مواد آرایشی، ماده‌ی بوتاکس را تزریق می‌کنند. جلسه بوتاکس درمانی کمتر از یک ساعت به طول می انجامد.
بعد از تزریق، توکسین موجود در محلول، سیگنال‌هایی را که از عصب به عضله ها ارسال می شود، مسدود می‌کند. پس، عضلات دیگر نمی‌توانند منقبض شوند. با شل شدن عضلات، چروک‌ها صاف می‌شوند.

 

زمان نقاهت چقدر است؟

معمولاً پزشکان بوتاکس را روش ساعت نهار می نامند زیرا بیماران پس از تزریق بوتاکس سریعاً میتوانند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند. بوتاکس بجزء تورم محل تزریق و کبودی هیچگونه عوارض جانبی ندارد . معمولاً به بیماران توصیه می شود که بعد از تزریق تا ۴ ساعت دراز نکشند و از مالش یا دستگاری قسمتی که تزریق انجام شده خودداری کنند زیرا ممکن است محلول به سمت سایر قسمت ها حرکت کند. نتایج درمان معمولاً بین ۴ الی ۶ ماه باقی می ماند و پس از آن عضلات تواناییشان را برای انقباض به دست می آورند و دوباره چین و چروک ها ظاهر می شوند که معمولاً برای جلوگیری از این اتفاق باید دوباره تزریق بوتاکس صورت گیرد.

باید ها و نباید های بعد از تزریق بوتاکس:

روز بعداز تزریق معمولاً امکان دارد  کمی کبودی و ورم در محلی که تزریق در آن انجام شده باشد به وجود بیاید.

تا دوروز  بعد از تزریق امکان دارد همچنان کمی ورم و کبودی در محلی که  تزریق در آن انجام شده باشد پدیدار شود.

روزم سوم بعد از انجام بوتاکس معمولاً تورم کاهش یافته ولی شما قادر به مشاهده نتایج نیستید.

روز های چهارم تاششم امکان دارد شروع به دیدن نتیجه بوتاکس مانند شل شدن ماهیچه و کاهش چین و چروک کنید.

روز هفتم شادابی را کاملاً در صورت خود مشاهده می کنید. همچنین اگر قصد انجام درمان دیگری روی پوستتان دارید میتوانید انجام دهید.

دوهفته بعد از تزریق نتیجه تزریق شما در بهترین نوع خود است و شما دارای یک صورت صاف تر هستید.

خودداری از انجام این کار ها بلافاصله بعد از تزریق:

۱_ استحمام با آب داغ، یا استفاده از سونا و جکوزی

۲_  دراز کشیدن حداقل تا ۴ ساعت بعد از تزریق

۳_ ورزش های سنگین

۴_ استفاده از مسکن های ضد التهاب

۵_ استعمال دخانیات و مصرف الکل

اگر درد و ناراحتی در محل تزریق دارید می توانیدتا یک روز بعد از بوتاکس با استفاده از یخ این درد را کنترل کنید

 

عوارض بوتاکس:

_ درد، تورم یا کبودی در محل تزریق

_ سردرد یاعلائمی شبیه آنفولانزا

_ افتادگی پلک یا ابروهای کوکی

_ لبخند کج

_ خشکی چشم

هزینه بوتاکس:

هزینه بوتاکس معمولاً بستگی به حجم  استفاده شده تزریق ، محل هایی که تزریق در آن انجام شده و مارک و برند بوتاکس دارد همچنین حق الزحمه تزریق پزشک هم روی هزینه تأثیر دارد.

 

پاسخ به سوالات متداول شما:

چرا باید هر ۶ ماه یکبار  اقدام به شارژ بوتاکس کرد؟ هر دارویی عمر خود را دارد که عمر بوتاکس معمولاً ۶ ماه است و پس از آن باید مجدداً شارژ شود.

آیا گذشتن تاریخ مصرف بوتاکس خطری دارد؟ همانند تمام دارو هایی که تاریخ گذشته اند این دارو هم اگر تاریخش گذشته باشد اثری ندارد.

آیا تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن تقارن صورت می شود؟ بله گاهی در اثر تزریق با حجم غلط این اتفاق می افتد که با مراجعه نزد پزشک خود می توان در یک جلسه درمان شد.

آیا هرکسی می تواند اقدام به تزریق این ماده کند؟ خیر.شما باید برای تزریق  به کیلینک های پزشکی بروید و زیر نظر پزشک های ماهر و حاذق انجام شود پس به هیچ عنوان در آرایشگاه ها یا نزد افراد غیرمتخصص این کار را انجام ندهید زیرا شاهد عوارض ناخوشایندی خواهید بود.

آیا تزریق بوتاکس فقط مختص خانم ها است؟ خیر این ماده هم برای آقایان و هم برای خانم ها کاربرد دارد.

تزریق بوتاکس باید بعد از چه سنی انجام شود؟ موردی که مشخص می کند شما به این تزریق احتیاج دارید یا نه سن شما نیست بلکه اندازه خط و چین وچروک های شماست. بعضاً پیش می آید که بعضی افراد ۳۰ ساله چین و چروک دارند و بعضی دیگر دارای صورت صاف هستند و نیازی به تزریق بوتاکس ندارند.

آیا همیشه باید از یک برند خاص برای تزریق استفاده کرد؟ خیر شما اگر از یک برند نتیجه مطلوب خود را گرفتید توصیه می شود باز هم از همان برند استفاده کنید اما اگر موجود نبود می توانید از برندهای دیگر استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

۸ نکته برای سالم ماندن پوست در هنگام شستن دست ها

صدیقه مخلوق پور

۸کشش ساده برای بهبود کمر درد

زهرا دژ پسند

اصل ۱۵۲ و ۱۵۳ از اصولی برای افزایش طول عمر

هادی گراوندی

ارسال دیدگاه

17 − 7 =